Zmiany w terminach wypłaty 14. emerytury. Kiedy przyjdą przelewy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że choć tegoroczne "czternastki" wypłacone będą we wrześniu, to część emerytów otrzyma je jeszcze w sierpniu. Kiedy przyjdą przelewy i na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy?

Tegoroczna "czternastka" będzie niższa niż rok temu
Tegoroczna "czternastka" będzie niższa niż rok temu 123RF/PICSEL

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury zawsze w konkretnych terminach: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Warto jednak pamiętać, że jeśli dzień wypłaty wypada w dzień wolny od pracy, to emeryci i renciści otrzymują swoje świadczenia wcześniej. Tak będzie i w tym roku, bo ZUS poinformował, że czternasta emerytura wypłacona zostanie we wrześniu, a 1 września wypada w niedzielę - emeryci, którzy dostają swoje świadczenie pierwszego dnia miesiąca, otrzymają je już 30 sierpnia.

- Dodatkowe świadczenie otrzyma wówczas ponad 740 tys. osób - powiedział rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Tegoroczna "czternastka" niższa niż w poprzednich latach

Według ustaleń rządu, czternasta emerytura ma wynieść tyle ile emerytura minimalna. W tym roku, po marcowej waloryzacji wynosi ona 1780,96 zł brutto. Taką kwotę otrzymają wszyscy, których podstawowa emerytura wynosi nie więcej niż 2900 zł brutto. U pozostałych emerytów zastosowana zostanie zasada "złotówka za złotówkę".

Ustawa wprowadzająca świadczenie posiada zapis, zezwalający rządowi na podwyższanie świadczenia, jednak obecny rząd nie zdecydował się na taki ruch - wypłaty w tym roku będą więc niższe o około tysiąc złotych od zeszłorocznych "czternastek".

Komu przysługuje czternasta emerytura?

Czternasta emerytura to świadczenie wypłacone seniorom po raz pierwszy w 2021 roku. Z początku miało być ono tylko jednorazowym dodatkiem, ale z uwagi na wysoką inflację rząd zdecydował się ponowić wypłatę 14-stki w 2022 roku, a rok później wprowadził to świadczenie na stałe. Czternasta emerytura przysługuje: 

  • emerytom otrzymującym emerytury (pomostowe, okresowe kapitałowe i częściowe),
  • rencistom,
  • inwalidom wojennym,
  • inwalidom wojskowym,
  • odbierającym rodzicielskie świadczenia uzupełniające (Emerytura Mama 4+),
  • cywilnym niewidomym ofiarom działań wojskowych,
  • świadczeniobiorcom nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • osobom będącym na zasiłku przedemerytalnym,
  • emerytom i rencistom służb mundurowych i wojskowych. 
Silversie, można inaczej!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas