Z tą kartą seniorzy mogą liczyć na zniżki. Niewielu wie, że im się należy
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z trojgiem dzieci lub więcej, z którego można skorzystać zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Czy w gronie osób uprawionych do posiadania takiej karty są również seniorzy?
Czym jest Karta Dużej Rodziny?
Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. KDR wspiera budżety rodzin wielodzietnych oraz ułatwia dostęp do dóbr i usług - informuje na swojej stronie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
KDR może otrzymać każdy członek rodziny, w której rodzice lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. Karta Dużej Rodziny przysługuje niezależnie od otrzymywanego dochodu rodzinom z przynajmniej trójką dzieci:
- w wieku do ukończenia 18 roku życia,
- w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej,
- bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.
Karta Dużej Rodziny oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.
Czy seniorzy mogą wnioskować o Kartę Dużej Rodziny?
Warto zaznaczyć, że w 2019 r. znowelizowano Ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Wówczas jedna z najważniejszych zmian dotyczyła poszerzenie grona osób uprawnionych do posiadania wspomnianej karty.
Oznacza to, że o prawo do KDR wystąpić mogą wszyscy, którzy wychowali co najmniej troje dzieci. "Nie ma znaczenia, w jakim wieku są dzisiaj dzieci - wszystkim, którzy w przeszłości wychowali co najmniej troje dzieci, przysługuje prawo do Karty Dużej Rodziny" - informowało w 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Oprócz zniżek na przejazdy kolejowe czy darmowe wstępy do parków narodowych, Karta Dużej Rodziny to zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa - zachęcało MRPiPS.
Aby skorzystać ze zniżki, należy okazać swoją Kartę Dużej Rodziny. Każdy członek rodziny może korzystać z karty osobno. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".
Warto wiedzieć: Czy seniorzy powinni pić mleko? Zadziwiające zalecenia
Gdzie seniorzy mogą złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?
Wniosek o KDR należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta, właściwym dla naszego miejsca zamieszkania, który wydaje Karty Dużej Rodziny. Może to być na przykład ośrodek pomocy społecznej.
Wniosek można składać osobiście lub poprzez internet, a KDR wydawana jest w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Karta wydawana jest w terminie do 30 dni od złożenia wniosku i taka usługa jest bezpłatna.