Reklama

Zmieszaj z wodą i spryskaj balkon. Gołębie będą uciekać w popłochu

Gołębie są prawdziwym utrapieniem wielu posiadaczy balkonów i tarasów. Ptaki swoimi odchodami brudzą jednak nie tylko płytki czy barierki, ale często również parapety. Jak odstraszyć gołębie? Sprawdzi się ten domowy sposób. Niezbędne produkty znajdziesz w kuchni.

Czy gołębie są szkodliwe?

Trudno wyobrazić sobie krajobraz jakiegokolwiek większego polskiego miasta bez przechadzających się wolno lub przelatujących gołębi. Te ptaki upodobały sobie miejsca z dużymi skupiskami ludzi, gdzie łatwiej im o, nawet przypadkowy, pokarm.

Gołębie od lat wywołują jednak wiele emocji. Postrzega się je bowiem jako nosicieli groźnych chorób odzwierzęcych, które mogą mocno zaszkodzić naszemu zdrowiu. Pamiętajmy więc o prawidłowej higienie. Każdorazowo po czyszczeniu balkonu lub kontakcie z ptasimi odchodami dokładnie umyjmy ręce. Chcąc jednak zupełnie pozbyć się gołębi ze swojego otoczenia postawmy na domowe sposoby, które szybko je wystraszą.

Reklama

Zobacz również: Sąsiedzki spór o gołębie. Sąsiad dokarmia, a na moim balkonie brudno

Jak pozbyć się gołębi z balkonu? Domowe sposoby

Gołębie, które żyją w mieście, uwielbiają zakładać swoje gniazda na gzymsach budynków, zakamarkach w murach, poddaszach, a także balkonach. Aby wyprosić nieproszonych gości z naszego tarasu czy parapetu nie wystarczy jedynie co jakiś czas je przegonić. Gołębie są bowiem mało strachliwymi ptakami, a jeśli już upatrzą sobie jedno miejsce, będą do niego bardzo chętnie wracać.

Skutecznym sposobem na pozbycie się gołębi z balkonu lub parapetu jest zastosowanie konkretnych zapachów. Jakiego zapachu nie lubią gołębie? Przede wszystkim naftaliny. Pomóc mogą również samochodowe odświeżacze powietrza lub zioła i przyprawy, takie jak lawenda, mięta, pieprz czy papryczka chilli. Wystarczy jedynie rozsypać je na parapecie. Jest jednak jeden zapach, przed którym gołębie będą wręcz odlatywać w popłochu. Mowa o occie.

Zobacz również: Prosty trik robi furorę. Zawieś w oknie worek z wodą. Muchy uciekną w popłochu

Sposób na gołębie: ocet. Zmieszaj z wodą i spryskaj powierzchnie

Gołębie nie znoszą zapachu octu. Dlatego też przy jego pomocy możemy wypowiedzieć im prawdziwą wojnę. Ocet wystarczy zmieszać z wodą w proporcji 1:1 i wlać do butelki ze spryskiwaczem, a kolejno dokładnie spryskać parapet, balustradę lub cały balkon. Czynność należy powtarzać po każdym deszczu. Ostry zapach sprawi, że gołębie będą omijać te miejsca szerokim łukiem.

Pamiętajmy jednak, że gołębie są w Polsce objęte ochroną gatunkową. Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, ptaków objętych jej przepisami nie wolno umyślnie zabijać i okaleczać, chwytać i przetrzymywać czy niszczyć ich jaj. Co więcej, w okresie lęgowym nie wolno też płoszyć i niepokoić gołębi w trakcie noclegu w miejscach rozrodu i wychowu piskląt.

Zobacz również: Co zrobić, gdy znajdziesz gołębia pocztowego? Kluczem jest obrączka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gołębie na balkonie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy