Zmieszaj z wodą i wlej do czajnika. Gruba warstwa kamienia rozpuści się w mig

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Trudne do usunięcia osady z nagromadzonego kamienia to coś więcej niż tylko defekt estetyczny w czajniku. Okazuje się, że to jeden z najczęstszych powodów, przez które oddajemy je do naprawy. Jeśli chcemy uniknąć konieczności ciągłego serwisowania sprzętu, przygotujmy prostą mieszankę, która w mig rozpuści uporczywy kamień w czajniku.

Ocet rozprawi się z warstwą kamienia w czajniku
Ocet rozprawi się z warstwą kamienia w czajniku123RF/PICSEL

Skąd się bierze kamień w sprzętach domowych?

Wszystkie sprzęty domowe, niezależnie od tego, czy znajdują się w łazience, czy jednak kuchni, narażone są na powstanie kamienia. Ma to związek ze stałą stycznością z wodą. Dlaczego długotrwałe używanie wody w urządzeniach sprawia, że zbiera się w nich nieestetyczna warstwa kamienia?

Osad ten to nic innego jak wytrącone związki wapnia oraz magnezu. Im twardszą mamy wodę w kranie, tym więcej podanych związków będzie zawierała. Co ciekawe, podane minerały są niezwykle pożądane w wodzie pitnej, gdyż pomagają zapobiegać groźnym deficytom w organizmie. Woda stosowana do użytku gospodarczego, czyli napełniająca pralki, ekspresy do kawy oraz czajniki, powinna być ich całkowicie pozbawiona. Odkładanie się kamienia, z którym nic nie zrobimy, to prosta droga do licznych awarii, a także konieczności wymiany sprzętów na nowe.

Jak często czyścić czajnik?

Czajnik powinniśmy odkamieniać co 2 miesiące
Czajnik powinniśmy odkamieniać co 2 miesiące123RF/PICSEL

Odpowiednie dbanie o sprzęty domowe przedłuża ich żywotność oraz sprawia, że bez szwanku służą nam przez długie lata. Choć w wielu mieszkaniach królują dziś ekspresy, które są w stanie szybko podgrzać mleko, a także wodę, nadal chętnie kupujemy w sklepach czajniki. Właściciele tych urządzeń często zastanawiają się nad tym, jak często należy odkamieniać czajnik.

Zgodnie z zaleceniami producentów, warto robić to 2 razy w miesiącu. Z racji tego, że służą nam do przygotowywania napojów, po odkamienieniu należy je bardzo dokładnie i kilkukrotnie przepłukać. Doradza się, by po użyciu wybranego przez siebie środka wylać z czajnika zagotowaną wodę, wlać ponownie porcję płynu z kranu i kolejny raz zagotować. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich resztek detergentów lub innych preparatów.

Odkamienianie kuchennego czajnika octem

Jedną z popularniejszych i cieszących się największym zaufaniem metod odkamieniania czajnika jest użycie octu. Jak poprawnie wdrożyć ją do rutyny sprzątaniowej? Wystarczy, że wlejemy do urządzenia ok. 250 ml octu, a następnie uzupełnimy ją ½ szklanki wody. Taką mieszankę zagotowujemy, a następnie pozostawiamy w sprzęcie na godzinę i wylewamy.

Czyszczenie czajnika za pomocą octu jest wyjątkowo skuteczne, jednak pozostawia w urządzeniu nieprzyjemny i mocno drażniący zapach. Niezwykle ważne jest kilkukrotne zagotowanie w nim czystej wody, a następnie wylanie jej do zlewu. Postarajmy się nie przekraczać podanych ilości octu, gdyż zbyt duża ilość produktu może uszkodzić plastikowe oraz gumowe elementy, z których wykonany jest czajnik.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas