Zmieszaj z wodą i wypierz ręczniki. Będą miękkie i pachnące

Pranie ręczników to z jednej strony czynność bardzo prozaiczna, z drugiej jednak nadal wiele osób popełnia błędy, przez które materiał traci chłonność i nie spełnia swojego zadania. Tuż po praniu czujesz, że ręczniki brzydko pachną i są szorstkie? Nie takich efektów oczekujesz. Okazuje się, że zmiana kilku nawyków znacząco wpłynie na stan twoich tkanin. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie, chłonne i pachnące?

Zasady prania ręczników
Zasady prania ręczników123RF/PICSEL

Jak często prać ręczniki?

Otulenie się mięciutkim ręcznikiem po kąpieli to dla wielu osób jeden z najprzyjemniejszych momentów codziennej pielęgnacji. Nie czujemy się jednak zbyt komfortowo, gdy okazuje się, że materiał jest szorstki, kiepsko wchłania wodę, a do tego nie pachnie zbyt przyjemnie.

Do tego dochodzi kwestia higieny. Ręczniki, ze względu na swoje przeznaczenie, szybko stają się siedliskiem bakterii i grzybów. Są narażone na wilgoć, kontakt z martwym naskórkiem i innymi drobnoustrojami, jakie obecne są w naszych łazienkach. Brzydki zapach ręczników to nie wszystko! Zbyt rzadkie pranie może skutkować tym, że będziemy zmagać się z wypryskami, wysypkami i swędzeniem skóry.

Jak często prać ręczniki? Przyjmuje się, że powinny lądować w pralce co trzy lub cztery użycia. Ważne jest, aby po każdym zastosowaniu miały szansę wyschnąć w przewiewnym pomieszczeniu. Suszenie ręczników w zawilgoconej łazience raczej im się nie przysłuży. Jeszcze częściej zaleca się pranie ręczników do rąk, zwłaszcza jeśli korzysta z nich więcej domowników.

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Do niedawna funkcjonowało przeświadczenie, że im wyższa temperatura prania, tym dla ręczników i ich czystości lepiej. Okazuje się jednak, że bardzo gorąca woda skraca ich żywotność i odbiera pożądane właściwości oraz kolor. Temperatura prania ręczników powinna mieścić się w przedziale 40-60°C. By uniknąć wątpliwości w tej kwestii, zawsze sprawdzaj zalecenia producenta, które znajdziesz na metce.

Większość z nas popełnia błędy podczas prania ręczników i pościeli
Większość z nas popełnia błędy podczas prania ręczników i pościeli123RF/PICSEL

Największe grzechy podczas prania ręczników

Chcesz, by ręcznik po praniu obłędnie pachniał, dlatego nie szczędzisz płynu do płukania? To błąd, przez który tkanina szybko będzie nadawać się do wyrzucenia. Płyny do zmiękczania oblepiają włókna, przez co puszysty i chłonny ręcznik szybko zamienia w cienką szmatkę, która bardziej przypomina akcesoria nadające się wyłącznie do mycia podłóg.

Drugim nagminnym błędem jest pranie ręczników z innymi materiałami, np. koszulkami czy bielizną. W trakcie programu piorącego uwalniają one drobne włókna, które osadzają się na ubraniach. Dotyczy to nie tylko pierwszego prania nowych ręczników! Jeśli nie chcesz, by twoja garderoba traciła atrakcyjny wygląd, nigdy nie pierz odzieży z ręcznikami.

Domowy sposób na miękkie ręczniki

Nie wydawaj majątku na detergenty. Przed praniem ręczników zajrzyj do kuchennej szafki. Zapewne znajdziesz w niej specyfik, który brawurowo rozprawi się z brzydkim zapachem. Do tego sprawi, że ręczniki będą miękkie i zdezynfekowane. Takie właściwości ma soda oczyszczona.

Doskonale zadziała nawet na stare ręczniki, które wyglądają już na mocno zużyte. W prosty sposób je "odmłodzisz". Pranie ręczników w sodzie odświeża je i przywraca puszystość. Jak ją stosować? Wystarczy, że pół szklanki produktu wymieszasz z taką samą ilością ciepłej wody. Mieszankę wlej do szuflady pralki, która przeznaczona jest na proszek lub płyn do prania. Włącz standardowy program, a po wysuszeniu od razu zauważysz efekty.

Pamiętaj również o tym, aby nie przeładowywać pralki. Podczas prania ręczników nie wypełniaj jej maksymalnie — grube tkaniny pod wpływem wody stają się dużo cięższe, może więc pojawić się problem z dokładnym wypłukaniem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas