Żmija zaatakowała dziecko. Jakich węży w Polsce nie trzeba się obawiać?

Dagmara Kotyra

Opracowanie Dagmara Kotyra

Podczas upałów węże szukają chłodniejszego schronienia i pojawiają się na posesjach. W ostatnim czasie było głośno o niebezpiecznym zdarzeniu, do którego doszło w Boguszowie-Gorcach, gdzie 6-letnie dziecko zostało zaatakowane na tarasie przez żmiję zygzakowatą. Przyjrzyjmy się więc, jak rozpoznać żmiję i sprawdźmy, jakie węże w Polsce nie są jadowite.

Cechą charakterystyczną żmii zygzakowatej jest tzw. wstęga kainowa
Cechą charakterystyczną żmii zygzakowatej jest tzw. wstęga kainowa123RF/PICSEL

Dziecko zaatakowane przez żmiję zygzakowatą

Podczas upałów żmije szukają chłodnego schronienia, dlatego też wchodzą do domów oraz piwnic. W przypadku zauważenia tego jadowitego gada w pomieszczeniu bądź na posesji nie należy się do niego zbliżać. Najlepszą opcją jest wezwanie straży pożarnej, która go zabezpieczy i przewiezie w miejsce, w którym nie będzie zagrażać człowiekowi.

Jak wygląda żmija zygzakowata?

Żmija zygzakowata atakuje w ostateczności i nie bez powodu. Robi, to gdy czuje się zagrożona i nie ma możliwości ucieczki. Gad ten stara się oszczędzać swój jad, ponieważ wyprodukowanie go wiąże się z ogromnym wysiłkiem energetycznym. Uznaje się, że ukąszenie żmii nie jest zagrożeniem dla dorosłej i zdrowej osoby. Może być jednak niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.

Cechą charakterystyczną żmii zygzakowatej jest tzw. wstęga kainowa. To ciągnący się od karku aż do końca ogona zygzak. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze jest on widoczny. Żmija zygzakowata może mieć m.in. barwę brązową, szarą, czerwoną, a nawet czarną. Istnieje więc możliwość zlania się ciemnej wstęgi z kolorem ciała.

Podczas upałów żmije szukają chłodnego schronienia, dlatego też pojawiają się na posesjach, wchodzą do domów oraz piwnic
Podczas upałów żmije szukają chłodnego schronienia, dlatego też pojawiają się na posesjach, wchodzą do domów oraz piwnic123RF/PICSEL

Jakie węże w Polsce nie są jadowite?

W Polsce występują cztery gatunki węży i wszystkie są objęte ochroną gatunkową. Jest to zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty i wąż Eskulapa. Spośród nich tylko żmija zygzakowata jest jadowita.

Zaskrońca zwyczajnego można rozpoznać poprzez dwie żółte plamy znajdujące się za skroniami. Cechą charakterystyczną gniewosza plamistego jest przebiegający od nozdrzy aż do szyi czarny pasek. Warto podkreślić, że jego ciało jest pokryte plamkami, które niekiedy mogą łudząco przypominać tzw. wstęgę kainową występującą u żmii. Wąż Eskulapa ma natomiast jasne plamy za głową i może osiągnąć nawet dwa metry długości.

***

Akwedukty Nazca. Wodociągowy majstersztyk o długiej historiiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas