Znalazł go w ogródku. „Jest duży na 1,5 metra”

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Nieproszony gość w ogrodzie? „Ma ktoś sprawdzone sposoby? Jest duży na 1,5 metra” – napisał jeden z internautów na forum poświęconym ogrodnictwu. Chociaż zaskroniec jest pożyteczny i nie gryzie, w wielu osobach wzbudza lęk. Jak pomóc mu w wyprowadzce z działki?

Zaskroniec to pożyteczny i niegroźny wąż
Zaskroniec to pożyteczny i niegroźny wąż123RF/PICSEL

Spis treści:

    Jak pozbyć się zaskrońca z ogrodu? To pytanie na forach ogrodniczych pojawia się nader często. Zaskroniec to pożyteczny wąż i w odróżnieniu od jadowitej żmii, nie gryzie. Jego obecność na działce raczej powinna nas cieszyć niż niepokoić, bo będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z małymi gryzoniami.

    Znalazł go w ogródku. "Jest duży na 1,5 metra"

    Zaskroniec to sprzymierzeniec w walce z gryzoniami
    Zaskroniec to sprzymierzeniec w walce z gryzoniami123RF/PICSEL

    Zaskrońce nie stanowią zagrożenia dla człowieka i zwierząt domowych. Żyją tam, gdzie jest sporo wilgoci. Najczęściej są to brzegi stawów, rzeki i ogrody, w których jest oczko wodne. W ich menu znajdują się przede wszystkim płazy, ryby i małe gryzonie. Unikają ludzi, a gdy czują zagrożenie, wydzielają charakterystyczny i nieprzyjemny zapach.

    "Jak się pozbyć zaskrońca z ogrodu? Ma ktoś sprawdzone sposoby? Jest duży, ma 1.5 metra" - napisał na jednym z forów poświęconych ogrodnictwu internauta. Czy można w prosty i nie szkodzący wężowi sposób pomóc w przeprowadzce? Istnieje kilka sposobów, które sprawią, że zaskroniec zniknie z naszego ogrodu, bo ten nie wyda mu się zbyt atrakcyjnym miejscem.

    Zaskroniec w ogrodzie, czyli czego nie lubi wąż

    Nasz ogród może stać się mieszkaniem dla zaskrońca
    Nasz ogród może stać się mieszkaniem dla zaskrońca123RF/PICSEL

    Zaskrońce uwielbiają wilgoć, dlatego najczęściej można je spotkać przy wodnych zbiornikach, stawach, moczarach. Najczęściej zamieszkują działki, w których znajduje się oczko wodne. W ogrodach lubią też miejsca wyłożone ściółką.

    Jak sprawić, by zaskrońce nie wybierały naszego ogrodu na miejsce zamieszkania? Zacznijmy od roślin. Na węża odstraszająco działają dziki czarny bez i  chmiel. Gady te mają doskonały węch - wspomniane rośliny wydzielają intensywny zapach, za którym zaskrońce nie przepadają.

    Kolejna ważna rzecz: sprawdź, co skrywa twój kompostownik. Mogą to być resztki, jednak w środku nie powinien się znajdować kompost w połowie dojrzały. Dlaczego? Zwabia samice, które składają w nim jaja w czerwcu, lipcu i sierpniu.

    Z ogrodu usuwaj stosy kamieni, korzenie drzew służące za dekoracje i zasypuj norki, które wykopują gryzonie. Zaskrońce takie miejsca uważają za doskonałe kryjówki. Pamiętajmy jednak, że to naprawdę pożyteczny wąż i może warto pozwolić mu mieszkać na działce? W ostateczności możemy odłowić zaskrońca siatką i w pojemniku przenieść w bezpieczne miejsce w pobliżu zbiornika wodnego.

    Zaskroniec - niestraszny i pożyteczny

    Zaskroniec to najpowszechniej występujący niejadowity wąż w Polsce, który jest pod ochroną. Samce zaskrońca dorastają do 1,5 m długości, a samice zazwyczaj nie liczą więcej niż metr. Od żmij odróżnia je to, że po bokach głowy mają żółte plamy. Ich spód jest jasny i ma barwę biało-kremową z czarnymi plamami. W naturalnym środowisku stanowią przysmak dla bocianów, czapli i myszołowów.

    ***

    Zagubione lub ranne zwierzęta. Jak pomóc?Interia.tv
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas