ZUS zwróci ci nadpłacone pieniądze. Masz czas do końca maja
W wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej na koncie płatnika może pojawić się niedopłata lub nadpłata. W przypadku niedopłaty różnicę wystarczy wpłacić do ZUS, by nadpłata wróciła na nasze konto, musimy złożyć odpowiedni wniosek. Kto może starać się o zwrot składki zdrowotnej?
Spis treści:
Zwrot składki zdrowotnej ZUS: Najważniejsze informacje
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru. Jest ona miesięczna i niepodzielna, a w przypadku gdy osoba uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu, składkę opłaca z każdego z tych tytułów odrębnie.
Od 2022 roku istnieje obowiązek dokonania rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców – osoby fizyczne. Obowiązek ten dotyczy zarówno tych, którzy wybrali opodatkowanie według skali podatkowej, podatek liniowy jak i przedsiębiorców ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zwolnieni są jedynie przedsiębiorcy korzystający z praw nabytych - mogą się oni rozliczać na karcie podatkowej. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej należy złożyć do 22 maja 2023 roku.
Czytaj również: 10 lat pracy i emerytura? Oto, ile wynosi świadczenie
Z dokonanego rocznego rozliczenia składki zdrowotnej może wyniknąć zarówno niedopłata jak i nadpłata składki. W przypadku niedopłaty różnicę należy wpłacić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 22 maja 2023 roku. Jak rozliczyć nadpłatę?
Wniosek o zwrot składki zdrowotnej: Jak go złożyć?
Zobacz również:
- Promienna cera nawet w chłodne dni. Jak zadbać o skórę w okresie jesienno-zimowymart. sponsorowany
- Nazywany "przyjacielem ogrodników". Rośliny wyrosną ze zdwojoną siłą
- Matowe srebro odzyska blask. Łatwo pozbędziesz się czarnego nalotu
- Nasmaruj patelnię i odczekaj. Tłuszcz przestanie pryskać na wszystkie strony
Nadpłatę składki zdrowotnej Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekaże na rachunek bankowy, zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia 2023 roku.
Jeśli na koncie ZUS występują jakiekolwiek zaległości z tytułu składek, to nadpłata nie zostanie zwrócona, ale zaliczona na ich poczet. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot, kwota nadpłaty zostanie rozliczona na poczet kolejnych zobowiązań.
Zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej pracownikowi
Przedsiębiorcy opłacają składki nie tylko za siebie, ale także za każdą zatrudnioną osobę. Jeżeli pracodawca jako płatnik składek zorientuje się, że dokonał nadpłaty za jednego z pracowników, to przysługuje mu prawo do złożenia wniosku o zwrot składek.
W przypadku braku płatnika składek ZUS może ostatecznie zawiadomić ubezpieczonego pracownika o kwocie nienależnie opłaconych składek i na jego wniosek dokonać zwrotu.
Zwrot nienależnie pobranej składki zdrowotnej: Jak złożyć wniosek?
W sytuacji, gdy nienależnie pobrano składkę zdrowotną, w pierwszej kolejności należy złożyć korekty deklaracji rozliczeniowych, w których zostały wykazane nieprawidłowe wartości składek. Po wysłaniu korekt Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala saldo konta i wartość powstałej nadwyżki. ZUS zwróci kwotę nienależnie opłaconych składek tylko w sytuacji, gdy przedsiębiorca wystąpi z odpowiednim wnioskiem.
Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS można sporządzić samodzielnie lub skorzystać z gotowego wzoru zawartego na druku RZS-P. Bez złożenia wniosku ZUS nie podejmie decyzji o zwrocie, ale zaliczy nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań.
Wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS powinien zawierać:
- dane płatnika,
- dane ZUS-u, do którego jest wysyłany wniosek,
- datę złożenia wniosku,
- okresy, za które nienależnie opłacono składki,
- powód powstania nadpłaty,
- sposób zwrotu kwoty.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien dokonać zwrotu nadpłaconych środków w terminie 30 dni od daty wpływu wniosku.
Zobacz również: Zmiany w 14. emeryturach. Kiedy wypłacone zostanie świadczenie?