10 lat pracy i już emerytura? ZUS tłumaczy zasady
Choć większość polskich seniorów decyduje się na przejście na emeryturę po ukończeniu 60 (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), to nie brakuje osób, które chciałyby pobierać świadczenie już wcześniej. Mają oni taką możliwość, bo ustawa przewiduje minimalny próg związany ze stażem pracy. Czy można przejść więc na emeryturę po 10 latach pracy? Na jakie świadczenie można liczyć?
Spis treści:
Wysokość emerytury - od czego zależy?
Polski system emerytalny określony jest przez Ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która jasno określa zasady przyznawania tych świadczeń osobom do nich upoważnionym. Chodzi o emerytów, którzy:
- urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku
- urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny.
Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.
Wysokość emerytury, która przyznana będzie emerytowi, zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:
- zwaloryzowanego kapitału początkowego,
- środków zapisanych na subkoncie,
- średniego dalszego trwania życia.
Środki odprowadzane na konto podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli chodzi o środki zgromadzone w ramach Otwartego Funduszu Emerytalnego, to największe znaczenie ma w ich przypadku wartość instrumentów finansowych, w które zainwestowano.
Czytaj również: Ile wyniesie 14. emerytura w tym roku?
Ile wynosi wiek emerytalny w Polsce? Znaczenie ma także staż pracy
Nie brakuje jednak osób, które zainteresowane są wcześniejszym przejściem na emeryturę - po piętnastu, a nawet dziesięciu latach pracy. Czy mogą oni liczyć na świadczenie?
Ile wynosi emerytura po 10 latach pracy?
Osoby, które chcą wcześniej przejść na emeryturę muszą liczyć się z tym, że w Polsce obowiązuje minimalny próg związany ze stażem pracy, czyli wspomniane 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. Czy osoby, które przepracowały 10 lat, mogą więc liczyć na jakiekolwiek świadczenie?
Niestety nie - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przewidział w tej sytuacji standardowego świadczenia. Pracownik z 10-letnim stażem pracy może jednak liczyć na specjalny zasiłek w wysokości 600 złotych brutto.
Dziesięcioletni staż pracy nie upoważnia więc do otrzymania emerytury, zresztą podobnie jak w przypadku osób, które przepracowały 15,16 czy 18 lat. Nie spełniają one bowiem podstawowego kryterium do otrzymywania najniższej emerytury krajowej.
Zobacz również: Nigdy nie pracowali, a pobierają emeryturę. Jak to jest możliwe?