Żywopłot szybkorosnący: Jakie rośliny wybrać?
Żywopłot to najbardziej naturalny płot, który w dodatku może przyozdobić naszą posesję. Jakie rośliny wybrać, aby szybko z pojedynczych krzewów powstał okazały żywopłot? Oto kilka z nich.
Zanim zabierzemy się za wybór sadzonek, warto zastanowić się, do czego będzie służył nasz żywopłot. Ma stanowić jedynie barierę dla kurzu oraz wścibskiego spojrzenia sąsiadów? A może chcesz uchronić się przed wtargnięciem na posesję dzikiego zwierzęcia? Zastanów się dobrze - w wyborze może pomóc ci nasz poradnik.
Żywopłot szybkorosnący iglasty
Drzewa i krzewy iglaste są w większości zimozielone, co stanowi ich ogromną zaletę. Najpopularniejszymi z nich są żywotniki, znane szerzej jako tuje. Wzrastają bardzo szybko, a ich pokrój jest zwarty, dzięki czemu stanowią doskonałą osłonę przed hałasem i kurzem spoza posesji. W dodatku są znacznie łatwiejsze w formowaniu niż, np. świerki. One również są często wykorzystywane jako główny budulec żywopłotu. Ich zaletą jest natomiast mnogość odmian, które różnią się między sobą zabarwieniem igieł. Różnokolorowe świerki sprawią, że twój żywopłot nie tylko szybko wzrośnie, ale także przełamie nudę.
Żywopłot szybkorosnący - krzewy liściaste
Również wśród krzewów liściastych można znaleźć szybkorosnące, zimozielone rośliny idealnie nadające się na żywopłot. Są to m.in. popularne bukszpany oraz ostrokrzew. Jeśli natomiast chcesz, aby twój płot nie tyle był stworzony z roślin, a po prostu nimi przyozdobiony, warto sięgnąć po krzewy oraz pnącza, które wzrosną w oparciu o mur. Do najczęściej wybieranych należą dzikie wino oraz róża, a także chmiel i wiciokrzew.
Jak sadzić żywopłot szybkorosnący?
W przypadku tworzenia ogrodzenia działki z roślin, warto przy sadzeniu zachować linię prostą. Krzewy i drzewa będą piękniej się prezentować, jeśli zasadzimy je w jednym rzędzie. Co więcej, będzie to stymulowało ich wzrost oraz miało wpływ na zwartość pokroju żywopłotu. Nim zasadzimy rośliny, warto sprawdzić podłoże, jakim dysponujemy na swojej posesji. Łatwiej będzie nam szybko wyhodować żywopłot, kiedy dostosujemy sadzonki do gleby, nie na odwrót. Rośliny iglaste sadzimy jesienią, dzięki czemu nie zaburzymy sezonu wegetacyjnego. Równemu zasadzeniu żywopłotu będzie sprzyjać wydrążenie w ziemi rowu, w którym osadzimy rośliny.
Zobacz również: Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Jak ją rozpoznać?
Żywopłot szybkorosnący - dopasowanie sadzonek do gleby
Istnieją dwa rodzaje podłoża - wilgotne i suche. W przypadku tych pierwszych, które nazywamy gliniastymi, mamy do czynienia z wysoką zawartością składników odżywczych oraz umiejętnością tymczasowego zatrzymywania wody. W takich warunkach najlepiej poradzą sobie tuje oraz kaliny. Te drugie wytrzymają nawet kilkudniowe ulewne deszcze. Jeśli natomiast na naszej posesji dysponujemy ziemią piaszczystą o odczynie obojętnym lub kwaśnym, z łatwością zasadzimy w niej większość roślin iglastych oraz mało wymagające liściaste. Warto spróbować z sosnami lub głogiem.
Polecamy także: