Nawet nie wiesz, że decydują za ciebie. Oto 10 niesamowitych zjawisk

Nasz mózg działa w konkretnych sytuacjach w bardzo zaskakujący sposób, wpływając na podejmowane przez nas decyzje
Nasz mózg działa w konkretnych sytuacjach w bardzo zaskakujący sposób, wpływając na podejmowane przez nas decyzje123RF/PICSEL

Fascynujące zjawiska, nad którymi nie mamy żadnej kontroli

Dziesięć niesamowitych zjawisk, które pośrednio kierują naszym życiem

  1. Efekt Pigmaliona - ludzie zachowują się w sposób, jakiego od nich oczekujemy. Jest to efekt tzw. samospełniającej się przepowiedni. Oczekując tylko tego, co dobre od drugiej osoby, szanse, że taka się stanie, wzrastają.  
  2. Efekt Barnuma - to efekt mówiący o tym, że często ogólnikowo sformułowane opisy trafiają do nas i łatwo się z nimi utożsamiamy, choć nie są szczegółowe. To na tej postawie działa popularność na przykład wróżb i horoskopów. 
  3. Efekt Dunninga - Krugera - jest to przecenianie swoich umiejętności i wiedzy. Innymi słowy, często wydaje nam się, że jesteśmy w czymś znacznie lepsi niż w rzeczywistości.  
  4. Efekt Zeigarnika - teoria mówiąca o tym, że niezakończone, przerwane w połowie zadania zapamiętujemy lepiej niż te, które doprowadziliśmy do końca. Jest to spowodowane poczuciem niedosytu, co kieruje nasze myśli właśnie w kierunku rzeczy niezakończonych
  5. Efekt Halo - inaczej nazywany efektem aureoli mówi o tym, że na podstawie pierwszego wrażenia "budujemy" całościową opinię o danym człowieku.
  6. Paradoks wyboru - zjawisko mówiące o tym, że im większy mamy wybór, tym trudniej podjąć nam decyzję. Dalsze badania nad tym paradoksem wykazały, że im więcej mamy opcji do wyboru, tym większe prawdopodobieństwo, że dokonamy niewłaściwego wyboru. 
  7. Efekt McGurka - zjawisko mówiące o tym, że nasza percepcja zależna jest od tego, co słyszymy. Jeśli obserwując film z osobą wypowiadającą się, ale dźwięk jest niezgodny z ruchem ust osoby z filmu, trudniej jest nam zrozumieć, o czym mówi.
  8. Paradoks Diderota - to zmora wielu kobiet. To zjawisko, gdy po zakupie jakiegoś przedmiotu, mamy ogromną potrzebę dokupienia kolejnych rzeczy, które do tamtego przedmiotu będą pasować. Niestety prowadzi to do wielu zbędnych wydatków i rozwoju konsumpcjonizmu. 
  9. Syndrom zanikającej perspektywy - jest to mechanizm podejmowania decyzji krótkoterminowych, najczęściej pod wpływem chwili i emocji. Korzyści z tej decyzji nie będą miały dla nas dobrych skutków w perspektywie długoterminowej. 
  10. Efekt świeżości - nasz mózg lubi to, co nowe, świeże, innowacyjne. Zjawisko to mówi o tym, że nawet jeśli dany przedmiot nie jest nam potrzebny, będzie nas "przyciągał" jedynie z powodu tego, że jest nowością. 
Efekt świeżości mówi o tym, że jesteśmy łasi na nowinki i innowacje, nawet jeśli nie są nam niezbędne
Efekt świeżości mówi o tym, że jesteśmy łasi na nowinki i innowacje, nawet jeśli nie są nam niezbędneCanvaProINTERIA.PL
Psychoterapeuta: Jak zbudować dobrą relację z samym sobą?INTERIA.PL