Obiecał i znów zapomniał! Czy można to zmienić?

Twój partner znów powiedział, że coś zrobi, i słowa nie dotrzymał? Oto jak mądrze reagować na takie sytuacje.

Związek
Związek123RF/PICSEL

Miał zapłacić rachunki, zrobić zakupy, umówić się z hydraulikiem, naprawić popsutą klamkę? Obiecywał, że zrobi to na sto procent i... jak zwykle: zabrakło mu czasu, zapomniał, musiał coś bardzo pilnie załatwić. A ty znowu się denerwujesz, obrażasz, jest ci przykro. Znasz ten scenariusz na pamięć? Pora... przestać się na to godzić.

Dlaczego lepiej nie milczeć?

Jeżeli partner często składa ci obietnice bez pokrycia, może się to skończyć tak, że przestaniesz wierzyć w jakiekolwiek jego zapewnienia. Co więcej, możesz także zacząć doszukiwać się nieszczerości we wszystkich jego słowach, a stąd już niedaleka droga do utraty zaufania. Dlatego zawsze reaguj na tego typu sytuacje. Najgorsze, co możesz zrobić, to milczeć dla świętego spokoju, aby uniknąć kłótni.

Pierwsza reakcja na złamane słowo

Jeśli uraziło cię zachowanie partnera, szczerze o tym powiedz

- Wyraź dokładnie to, co czujesz: "Jest mi przykro (jestem na ciebie zła), kiedy nie dotrzymujesz obietnic", "Czuję się nieważna", "Boję się, że ci już na mnie nie zależy" itp.

- Powiedz o skutkach, jakie wywołało jego postępowanie: "Musiałam zmienić plany, co było dla mnie kłopotliwe", "Gdybym sama nie zrobiła zakupów, nie mielibyśmy co jeść".

- Dowiedz się, dlaczego partner nie spełnił obietnicy. Być może rzeczywiście w danej chwili nie mógł tego zrobić albo po prostu zapomniał.

- Upewnij się, jak partner rozumie to, co ty uważasz za obietnicę. Być może on traktuje to jedynie jako gotowość do zrobienia czegoś. Warto to sobie dokładnie wyjaśnić.

- Powiedz, jak ważne dla ciebie jest dotrzymywanie danego słowa. Wyjaśnij partnerowi, że jeśli on ci coś obieca, ty oczekujesz, że dotrzyma słowa. Być może o tym... nie wie.

Dalsze kroki do poprawy

Szczera rozmowa i prośby o zmianę jego zachowania nie pomogły? Oto co jeszcze możesz zrobić.

Nie ustępuj

Nie przestawaj prosić partnera o pomoc ani stawiać mu oczekiwań, bo taka kapitulacja nie doprowadzi do rozwiązania problemu. Jeśli weźmiesz wszystko na siebie, będziesz czuła się coraz bardziej sfrustrowana i zmęczona. To jeszcze pogorszy wasze relacje.

Nie wyręczaj

Partner obiecał, że coś zrobi? Przypominaj mu o złożonej obietnicy. Jeśli on ciągle zapomina, porozmawiaj z nim o tym. Być może to wcale nie wynika z jego złych chęci, ale np. z przemęczenia, nadmiaru stresu. Warto to wyjaśnić.

Poszukaj pomocy specjalisty

Jest wskazana, jeśli mimo twoich starań partner nie przejawia chęci zmiany.

Tego lepiej nie robić

Niektóre zachowania nie spowodują zmiany partnera na lepsze. Mogą jedynie go zranić.

Nie obrażaj, nie krytykuj

Krzywdzące słowa, ośmieszanie, ataki mogą mocno uderzyć w poczucie wartości partnera i doprowadzić do ostrego konfliktu. DNie przewiduj najgorszego. Nie mów: "I tak nie dotrzymasz słowa". Po co on ma się starać, skoro mu nie wierzysz?

Nie szantażuj

Nie mów np.: "Jeśli złamiesz słowo, wyprowadzę się". Groźby mogą wywołać efekt, którego nie chcesz.

Łukasz Mańkowski, psycholog i mediator pracujący w Psyche Progres

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas