Pielęgnuj ją, a twoje życie będzie szczęśliwsze
Dzięki bliskiej osobie problemy mniej smucą, a sukcesy – bardziej cieszą! Warto się starać, by serdeczne więzy przetrwały próbę czasu.
Pielęgnujmy znajomość
Przyjaźń, podobnie jak miłość, jest jedną z najważniejszych wartości w naszym życiu. Niektóre znajomości mogą trwać latami - od czasów podstawówki, trzeba jednak o nie dbać. Jeśli zależy ci na kimś szczególnie, nie wahaj się tego okazywać.
Zawsze blisko
Bez kontaktu każde więzy rozluźniają się. Pamiętaj o urodzinach, imieninach oraz innych wydarzeniach, które warto razem celebrować. Jeśli akurat jesteś daleko, dobrze byłoby przynajmniej zadzwonić lub wysłać kartkę z życzeniami. Nie powinno cię zabraknąć u boku przyjaciółki zarówno w miłych dla niej chwilach, takich jak świętowanie awansu czy nowej drogi życiowej, jak i wtedy, gdy ma kłopoty lub jest czymś zmartwiona. Nie zapominaj o tym, że - zgodnie z przysłowiem - "prawdziwych przyjaciół poznaje się biedzie".
To jest dobre rozwiązanie: Zawsze uważnie słuchaj, gdy przyjaciółka chce ci się wyżalić. Pamiętaj przy tym, że ma prawo do przemilczania niektórych spraw i do twojej dyskrecji. Zamiast mówić "nie masz się czym przejmować", powiedz lepiej, że ją rozumiesz i zapytaj, co mogłabyś dla niej zrobić.
Bądźmy pomocne
Nic tak nie cementuje przyjaźni jak świadomość, że można zawsze, nawet w najgorszej sytuacji, polegać na drugiej osobie i liczyć na jej wsparcie. Już od początku warto zainwestować w taką znajomość czas, zaufanie i lojalność. Wszystko to będzie procentować w przyszłości jak najlepsza lokata - jednak pod warunkiem, że będziecie dbać o siebie wzajemnie.
Obopólne przysługi
Ty przypilnujesz jej dzieci czy kota, innym razem ona pomoże ci w sprzątaniu po remoncie. Drobne życzliwości i spontaniczna pomoc to jeden z fundamentów trwałej więzi! Nie licytuj się przy tym, kto komu więcej zawdzięcza. Prawdziwa przyjaźń musi być bezinteresowna.
Ale uwaga! Jeśli stale będzie towarzyszyć ci poczucie, że tylko ty się starasz, szczerze porozmawiaj o tym ze swoją przyjaciółką. Masz też prawo odmawiać pomocy, kiedy czujesz się wykorzystywana. W każdej zdrowej relacji musi być równowaga. Inaczej przyjaźń zacznie się kruszyć.
To jest dobre rozwiązanie: Nie czekaj, aż przyjaciółka poprosi cię o pomoc. Jeśli wiesz, że czegoś potrzebuje, bo na przykład jest chora, ma zły dzień, czy zwyczajnie nie ma się do kogo odezwać, to np. upiecz dla niej ciasto i z uśmiechem wpadnij do niej z przyjacielską wizytą. Będzie ci za to wdzięczna.
Rozbrajajmy konflikty
Pamiętaj, że każdy, nawet najbardziej bliski ci człowiek, nie jest twoją wierną kopią, więc mimo łączących was serdecznych więzi, nie musi mieć identycznych poglądów na wszystkie kwestie życiowe. To może czasem wywoływać spięcia.
Dobry kompromis
Gdy coś was poróżni, od razu postaraj się skupić na tym, jak rzeczowo rozwiązać wasz spór. Pamiętaj że żaden konflikt nie powinien mieć na celu zranienia drugiej osoby. Postawienie na swoim, ani udowodnienie za wszelką cenę, że ma się rację, nie są najważniejsze.
Postaraj się uważnie wysłuchać i zrozumieć, czego może chcieć twoja przyjaciółka. Zastanów się nad tym i uszanuj jej zdanie. Wyjaśnij, najspokojniej jak możesz, swój punkt widzenia i ustalcie takie rozwiązanie, które będzie odpowiadało i tobie, i jej.
To jest dobre rozwiązanie: Nie uogólniaj. Unikaj słów: "zawsze", "nigdy" i "ty jesteś...". Mów tylko to, co ty czujesz, zamiast oceniać i ranić przyjaciółkę. Trzymaj się wyłącznie faktów. Zamiast powiedzieć: "Jesteś taka okropna. Nie przyszłaś na moje urodziny", możesz stwierdzić: "Poczułam się fatalnie - samotna i opuszczona, gdy się nie pojawiłaś".
Aneta Styńska