Chorwacja: raj dla rodzin. Gdzie spędzić niezapomniane wakacje z dziećmi?

Materiał na zamówienie CWT

Chorwacja jest doskonałym wyborem na spędzenie urlopu. I nie bez powodu! To bowiem idealne do odpoczynku miejsca, piękne krajobrazy, słoneczne plaże, mnóstwo historycznych miejscowości do zwiedzania i innych atrakcji. Wakacje z dziećmi stawiają jednak przed rodzicami wyzwania nieco innego typu. Im również Chorwacja sprosta!

Wakacje całą rodziną? Chorwacja ma sporo do zaoferowania, fot. Siniša Gulić, Aminess Atea Camping Resort
Wakacje całą rodziną? Chorwacja ma sporo do zaoferowania, fot. Siniša Gulić, Aminess Atea Camping Resort materiały promocyjne

Udane wakacje z dziećmi? Kluczem do sukcesu pozostaje wybór kraju. Szukamy miejsca, które gwarantuje słoneczną pogodę i gdzie dotrzemy sprawnie i w miarę szybko. To jednak nie wszystko! Potrzebujemy jeszcze hotelu przystosowanego do potrzeb rodziców z pociechami, czyli oferującego baseny oraz zjeżdżalnie, a także boiska czy place zabaw. Mile widziana opieka doświadczonych animatorów, by i dorośli mogli chwilę odpocząć. Wszystkie powyższe warunki spełnia Chorwacja - bez kłopotu znajdziemy miejsce, które sprosta tym wymaganiom.

Niezapomnianą przygodę czas zacząć!

Baza noclegowa wybrana? Czas więc pozwiedzać! Przejechanie kraju wzdłuż i wszerz jest o tyle proste, że Chorwacja posiada wiele komfortowych dróg i autostrad, a także liczne punkty, w których wynajmiemy samochód. Tym bardziej, że do wyboru mamy ogrom ciekawych miejsc, odpowiadających na potrzeby najmłodszych: parki rozrywki, aquaparki, ogrody zoologiczne czy różnego rodzaju atrakcje przyrodnicze. I oczywiście plaże - Chorwacja ma długie i różnorodne wybrzeże, wzdłuż którego znajdziemy mnóstwo zachwycających miejsc.

W Chorwacji na zapierające dech w piersiach widoki natrafimy na każdym kroku, fot. Julien Duval, Park Narodowy Kornati
W Chorwacji na zapierające dech w piersiach widoki natrafimy na każdym kroku, fot. Julien Duval, Park Narodowy Kornatimateriały promocyjne

Nurkowanie, żeglowanie i safari

Trudno jednak spędzić cały dzień, nie zanurzając się w wodzie. A gdyby tak... zanurzyć się głębiej? Mowa oczywiście o nurkowaniu, które umożliwia podziwianie podwodnej fauny i flory. Chorwackie wody mają w tym zakresie wyjątkowo dużo do zaoferowania: skały, koralowce, przeróżne gatunki ryb czy rozgwiazdy. Tym bardziej że w wielu miejscach, jak choćby na wyspach Pag czy Hvar, organizowane są zajęcia nurkowania. Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu na wodzie całą rodziną jest żeglowanie. Tym bardziej, że Chorwacja nadaje się do tego idealnie: poszczególne wyspy (a jest ich dokładnie 1244!) są często położone dosyć blisko siebie, co oznacza wiele potencjalnych tras do pokonania i urozmaiconych miejsc pobytu. Frajda dla dzieci? Oczywiście! Ale też szansa na nauczenie się nowych umiejętności, takich jak choćby wiązanie węzłów.

Wakacje w Chorwacji mogą być pouczające, fot. Julien Duval, Park Krajobrazowy Biokovo
Wakacje w Chorwacji mogą być pouczające, fot. Julien Duval, Park Krajobrazowy Biokovomateriały promocyjne

Najmłodsi lubią też różnorodność, prawda? No to pokażmy im, jak bardzo zróżnicowane atrakcje oferuje Chorwacja. Odmienne klimaty znajdziemy w Parku Narodowym Brijuni, a konkretnie - safari. Strusie, pawie, lamy, zebry, a nawet słonica o imieniu Lanka... Wakacyjny odpoczynek jak najbardziej może być pouczający.

Wyspa delfinów, aquaparki i spływ pontonowy

Naukę z zabawą połączymy również, jeśli odwiedzimy wyspę Lošinj. Wizyta w centrum edukacyjnym Instytutu Badań i Ochrony Morza "Błękitny Świat" to cenna lekcja i szansa na bliższe poznanie delfinów butlonosych.

Nurkowanie to szansa na wkroczenie do zupełnie innego świata, fot. Damir Zurub, Park Krajobrazowy Telašćica
Nurkowanie to szansa na wkroczenie do zupełnie innego świata, fot. Damir Zurub, Park Krajobrazowy Telašćicamateriały promocyjne

Chorwacja to również parki wodne. Istralandia, Aquacolors w Poreču, Aquapark Čikat na Lošinju - wymieniać można bez końca. Warto natomiast zaznaczyć, że są to obiekty z jednej strony nowoczesne (powstały stosunkowo niedawno), z drugiej - przyjazne dla dzieci i dostosowane do ich potrzeb. Niezależnie od tego, który ostatecznie wybierzemy, liczyć możemy na pełnię atrakcji. Kilkunastometrowe zjeżdżalnie, sztuczne fale, tunele - nie ma mowy o nudzie!

Choć zjazd kilkunastometrową zjeżdżalnią to dla dzieci niezapomniane przeżycie, pójdźmy o krok dalej. Nieopodal nadmorskiej miejscowości Omiš znajdziemy spływ pontonowy po rzece Cetina. Choć już sam spływ to wielka przygoda, dodatkową atrakcję stanowią imponujące widoki klifów oraz wodospadów.

Zadar, Dubrownik

Zadar czy Dubrownik to miasta, których również nie można pominąć. Przepełnione historią, bogatym dziedzictwem kultury i zabytkami, ale też świetną gastronomią. Innymi słowy: raj dla miłośników zwiedzania. Nie oznacza to jednak, iż brakuje tam atrakcji dla dzieci - wręcz przeciwnie!

Chorwackie krajobrazy często zapierają dech w piersiach, fot. Julien Duval, Szybenik
Chorwackie krajobrazy często zapierają dech w piersiach, fot. Julien Duval, Szybenikmateriały promocyjne

W Dubrowniku atrakcją dla najmłodszych z pewnością okażą się Muzeum Morskie i Akwarium zlokalizowane na terenie twierdzy św. Jana. To kilkadziesiąt zbiorników wodnych, w których żyją fascynujące morskie stworzenia, takie jak imponujących rozmiarów żółwie, kraby, ośmiornice czy koniki morskie. Natomiast starsze dzieci z pewnością będą mieć frajdę w odnajdywaniu plenerów, w których kręcono sceny do serialu "Gra o tron" czy filmu "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi".

Region Zadaru oferuje mnóstwo zróżnicowanych tras rowerowych - sieć dróg jest pod tym względem mocno rozbudowana. Będąc w Zadarze, warto obejrzeć nadmorską instalację Pozdrowienie Słońca lub posłuchać dźwięków muzyki Morskich Organów.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas planowania rodzinnych wakacji w Chorwacji? Chorwacja to kraj, w którym sezon trwa nieustannie, ale warto zadbać o wcześniejszą rezerwację noclegów. Zyskamy wówczas więcej czasu na przygotowania i pewność, że znajdzie się dla nas miejsce w wymarzonym obiekcie.

materiały promocyjne

Materiał na zamówienie CWT

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas