Reklama
Ślub i wesele

Odczarowany fiolet - dekoracje weselne

Encyklopedie przestawią kolor fioletowy jako barwę od zawsze kojarzącą się z władzą, uduchowieniem i szlachetnością. Kolor tajemniczy, mający w sobie dostojeństwo i uroczystą powagę.

Purpura była bardzo cennym barwnikiem naturalnym używanym w starożytności, a później w średniowieczu do farbowania płaszczy osób piastujących wysokie stanowiska. To kolor królewski i jeśli się go używa, to po to, by zrobić na kimś wrażenie. W naszej tradycji zawsze ściśle wiązał się ze smutkiem, nostalgią i przemijaniem. Jest również liturgicznym kolorem żałoby, którym przystraja się kościoły np. w okresie postu.

W latach 60-tych fiolet stał się kolorem buntu i przemian, uznawano go za niekonwencjonalny i prowokujący, stał się symbolem młodości i poszukiwania wolności.

Przez wiele lat był kolorem pomijanym w stylizacjach ślubnych. Występował tylko w swoich jasnych odcieniach i tylko w drobnych dodatkach. Ostatnie kilka lat zmieniło ten trend i fiolet stał się kolorem modnym i uniwersalnym, pozwalającym młodym na lepsze wyrażenie siebie.

Reklama

Dlatego przed podjęciem decyzji, jakiego odcienia fioletu chcemy użyć, warto rozejrzeć się w jakim otoczeniu będzie zastosowany oraz jaki efekt bądź nastrój chcemy uzyskać. Jego uniwersalność i bogata gama odcieni daje nam duże spektrum możliwości.

Tekst i fotografie: Ekspert portalu abcslubu.pl - Anna Trzeciakiewicz

abcslubu.pl
Dowiedz się więcej na temat: dekoracje | Wesele | ślub
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama