Nie pij ich przed snem. Te napoje powodują bezsenność

To, co jemy i pijemy przed snem, ma niebagatelny wpływ na jego jakość. Niektóre napoje mogą skutecznie utrudnić nam zaśnięcie lub znacząco pogorszyć jakość naszego snu. Których napojów powinniśmy zatem unikać w godzinach wieczornych, jeśli chcemy spać spokojnie?

Jakich napojów powinniśmy unikać przed snem?
Jakich napojów powinniśmy unikać przed snem?123RF/PICSEL

Na jakość naszego snu wpływ ma cały szereg czynników. Składa się na nią m.in. tryb życia, ilość stresu, dieta, pozycja, w której śpimy. Niebagatelny wpływ na sen ma rzecz jasna również wpływ to, co pijemy. Które napoje poza kawą szczególnie nie służą naszemu wypoczynkowi sennemu, a nawet powodują bezsenność? Być może jak wiele innych osób popełniasz błąd, pijąc je przed pójściem spać.

Alkohol

Spożywanie alkoholu "na lepszy sen" jest jednym z najgorszych i najbardziej popularnych błędów, które popełniają ci, którzy chcą szybko oddać się w objęcia Morfeusza. Rzeczywiście, alkohol ze względu na swoje działanie uspokajające może szybciej wprawić nas w senność, jednak nie pozostaje bez wpływu na jakość naszego snu. Nawet jedna lampka wina, którą wypijemy godzinę przed pójściem spać, może zakłócać drugą połowę snu. Możemy przez to spać niespokojnie, często się wybudzając i z trudnością zasypiając ponownie. Sen po alkoholu jest znacznie mniej regenerujący, a rano - prócz niewyspania - może towarzyszyć nam kac, który nie wpływa pozytywnie na zachowanie higieny rytmu dobowego.

Herbata

Większość herbat zawiera w swoim składzie spore ilości teiny, która wykazuje działanie pobudzające
Większość herbat zawiera w swoim składzie spore ilości teiny, która wykazuje działanie pobudzające123RF/PICSEL

Zdziwieni? Przecież tak często spożywa się herbatę wieczorem właśnie z myślą o jej kojącym, wyciszającym działaniu. Jednak większość herbat zawiera swoim składzie spore ilości teiny, która wykazuje działanie pobudzające, przez co zamiast pomóc w zaśnięciu, może nam to skutecznie utrudnić  Najwięcej teiny zawiera herbata czerwona i biała. Jeśli jednak bardzo chcemy sięgnąć po filiżankę białej herbaty, należy parzyć ją nie dłużej niż trzy minuty. A co z zieloną herbatą? W tym przypadku poleca się sięgnąć po tę z drugiego parzenia, czyli z torebeczki, której już wcześniej użyliśmy. Będzie miała słabsze działanie przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych.

Jest jednak dobra wiadomość dla wielbicieli herbacianych napojów. Otóż przed snem wręcz zaleca się spożywanie herbatek ziołowych, które wykazują działanie, dzięki czemu znacznie ułatwiają zasypianie. Melisa, mięta czy rumianek sprawdzą się tutaj idealnie.

Gazowane i słodkie napoje

Picie gazowanych napojów przed snem może wpłynąć na jego jakość
Picie gazowanych napojów przed snem może wpłynąć na jego jakość123RF/PICSEL

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco osoby, które spożywają regularnie gazowane napoje, statystycznie śpią w nocy nie więcej niż 5 godzin. Jakie powiązanie między spożyciem gazowanych napojów a małą ilością snu dostrzegają naukowcy? Otóż znajduje się w nich kofeina, która blokuje chemiczne substancje wpływające na odczuwanie zmęczenia.

W słodkich napojach znajdują się również duże ilości cukru. Przykładowo, mała puszka coca-coli ma 35 gramów cukru, co w przeliczeniu na łyżeczki stanowi równowartość aż siedmiu łyżeczek cukru. W początkowej fazie powoduje on pobudzenie naszego organizmu, ale też przyczynia się do zwiększenia ryzyka chrapania w nocy, co również pogarsza jakość snu.

***

Zobacz również: 

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 16: Oskar CymsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas