Reklama

Weterynarz o tym, jak Polacy traktują zwierzęta: "Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa"

W nowym odcinku podcastu video "Zdanowicz pomiędzy wersami" dziennikarka Katarzyna Zdanowicz rozmawiała z Michałem Barczykowskim - weterynarzem znanym w mediach społecznościowych jako "krowi celebryta". Rozmówcy poruszyli m.in. temat uczłowieczania psów i kotów, złego traktowania zwierząt gospodarskich, oraz samobójstw wśród lekarzy weterynarii. Cały odcinek dostępny poniżej.

Czy zwierzęta są członkami polskich rodzin? Michał Barczykowski u Katarzyny Zdanowicz

Michał Barczykowski to lekarz weterynarii, wykładowca akademicki i szerzyciel świadomości na temat zwierząt. Na swoim Instagramie pokazuje, jak wygląda codzienne życie weterynarza pracującego w terenie - ze zwierzętami gospodarskimi, oraz w przychodni weterynaryjnej. Sam jest właścicielem dwóch psów rasy buldog francuski. Jak wyznał Katarzynie Zdanowicz, kiedyś nawet spał z nimi w jednym łóżku. Jak przyznaje, świadomość potrzeb zwierząt zwiększa się w ciągu ostatnich lat. Kupujemy bądź adoptujemy zwierzęta, które następnie traktujemy jak członków rodziny, a coraz częściej są wręcz substytutem potomstwa w związkach. Dlaczego uczłowieczamy zwierzęta i traktujemy je jak dzieci? Weterynarz Michał Barczykowski tłumaczy:

Reklama

Zobacz również: Cleo Ćwiek i Agata Trzebuchowska u Katarzyny Zdanowicz: "Każdy powinien pójść na terapię"

"Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa" - weterynarz szczerze o tym, jak Polacy traktują zwierzęta

Michał Barczykowski wyznaje, że do zwierząt od zawsze podchodził empatycznie i nie jest w stanie patrzeć na ich krzywdę. Twierdzi, ze jako weterynarz ma obowiązek reagować, kiedy zwierzę jest złe traktowane przez właściciela.

Lekarz Michał Barczykowski opowiedział Katarzynie Zdanowicz o sytuacji, podczas której jego klient zaczął bić krowę:

Zobacz również: Paweł Domagała u Katarzyny Zdanowicz: "Żałuję, że nie mogę dokonać apostazji"

Weterynarze popełniają samobójstwa, studenci weterynarii mają depresję. Dlaczego? "Zdanowicz pomiędzy wersami"

Istnieją badania sugerujące, że zawód weterynarza może wiązać się z nieco wyższym ryzykiem samobójstwa, niż inne zawody. Weterynarze często pracują z chorymi i rannymi zwierzętami oraz ich właścicielami, którzy mogą być emocjonalnie wyczerpani i zaniepokojeni. Dodatkowo weterynarze muszą podejmować emocjonalnie trudne decyzje, takie jak eutanazja. Praca weterynarza wymaga poświęcenia czasu i energii, co może prowadzić do trudności w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Doktor weterynarii Michał Barczykowski dodaje:

Zobacz również: Weronika Kowalska o walce z anoreksją w podcaście Katarzyny Zdanowicz

Cały odcinek:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawa zwierząt | weterynarz | Zdanowicz Pomiędzy Wersami

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy