Weterynarz o tym, jak Polacy traktują zwierzęta: "Mam obowiązek reagować, kiedy klient kopnie psa"
W nowym odcinku podcastu video "Zdanowicz pomiędzy wersami" dziennikarka Katarzyna Zdanowicz rozmawiała z Michałem Barczykowskim - weterynarzem znanym w mediach społecznościowych jako "krowi celebryta". Rozmówcy poruszyli m.in. temat uczłowieczania psów i kotów, złego traktowania zwierząt gospodarskich, oraz samobójstw wśród lekarzy weterynarii. Cały odcinek dostępny poniżej.
Michał Barczykowski to lekarz weterynarii, wykładowca akademicki i szerzyciel świadomości na temat zwierząt. Na swoim Instagramie pokazuje, jak wygląda codzienne życie weterynarza pracującego w terenie - ze zwierzętami gospodarskimi, oraz w przychodni weterynaryjnej. Sam jest właścicielem dwóch psów rasy buldog francuski. Jak wyznał Katarzynie Zdanowicz, kiedyś nawet spał z nimi w jednym łóżku. Jak przyznaje, świadomość potrzeb zwierząt zwiększa się w ciągu ostatnich lat. Kupujemy bądź adoptujemy zwierzęta, które następnie traktujemy jak członków rodziny, a coraz częściej są wręcz substytutem potomstwa w związkach. Dlaczego uczłowieczamy zwierzęta i traktujemy je jak dzieci? Weterynarz Michał Barczykowski tłumaczy:
Zobacz również: Cleo Ćwiek i Agata Trzebuchowska u Katarzyny Zdanowicz: "Każdy powinien pójść na terapię"
Michał Barczykowski wyznaje, że do zwierząt od zawsze podchodził empatycznie i nie jest w stanie patrzeć na ich krzywdę. Twierdzi, ze jako weterynarz ma obowiązek reagować, kiedy zwierzę jest złe traktowane przez właściciela.
Lekarz Michał Barczykowski opowiedział Katarzynie Zdanowicz o sytuacji, podczas której jego klient zaczął bić krowę:
Zobacz również: Paweł Domagała u Katarzyny Zdanowicz: "Żałuję, że nie mogę dokonać apostazji"
Istnieją badania sugerujące, że zawód weterynarza może wiązać się z nieco wyższym ryzykiem samobójstwa, niż inne zawody. Weterynarze często pracują z chorymi i rannymi zwierzętami oraz ich właścicielami, którzy mogą być emocjonalnie wyczerpani i zaniepokojeni. Dodatkowo weterynarze muszą podejmować emocjonalnie trudne decyzje, takie jak eutanazja. Praca weterynarza wymaga poświęcenia czasu i energii, co może prowadzić do trudności w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Doktor weterynarii Michał Barczykowski dodaje:
Zobacz również: Weronika Kowalska o walce z anoreksją w podcaście Katarzyny Zdanowicz
Cały odcinek: