Reklama

Reklama

500 plus dla małżeństw? Sprawdź, czy mógłbyś skorzystać

„Medal za długoletnie pożycie jest pięknym uhonorowaniem, ale nie pomoże w trudnych chwilach” –czytamy w petycji, którą we wtorek, 7 czerwca ma zająć się Sejm. Jej autorzy proponują, by małżeństwom o wieloletnim stażu przysługiwało comiesięczne świadczenie.

 Petycja, która na początku roku wpłynęła do Sejmu, zawiera propozycję uchwalenia nowej ustawy, o nazwie "Małżeństwo...+500", na mocy której małżeństwom o wieloletnim stażu przysługiwałoby comiesięczne świadczenie.

Zobacz również: Nie tylko 13 i 14 emerytura. Sprawdź, czy mógłbyś skorzystać

Małżeństwo 500+. Kto mógłby skorzystać ze świadczenia?

Jako potencjalnych beneficjentów wskazano małżeństwa o stażu 40 lat i więcej. Zasadność wprowadzenia regulacji autorzy petycji argumentowali trudną sytuacją finansową, w jakiej znajduje się wiele polskich małżeństw, będących w podeszłym wieku.

Reklama

W tej chwili pary o tak imponującym stażu mogą otrzymać pamiątkowy medal, jednak - jak zwracają uwagę pomysłodawcy ustawy - tego rodzaju gesty nie stanowią realnej pomocy dla par, znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

"Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad Towarzyszem Życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z opieki osób trzecich" - piszą autorzy petycji, dodając, że potrzeby seniorów są powiększone o koszty takie jak np. leki specyficzne środki higieny osobistej.

Zobacz również: Ile dni urlopu okolicznościowego ci przysługuje?

Małżeństwo 500+. Czy budżet to udźwignie?

Pomysł rodzi pytania o środki na jego realizację. Zdaniem autorów petycji, nie byłyby one nadmiernym obciążeniem dla budżetu państwa, a wszystko z uwagi na coraz mniejszą liczbę potencjalnych beneficjentów.

 "Niestety, dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie. Nawet w ogóle małżeństwo. Takich małżeństw jak nasze, 50 lat, tak naprawdę nie jest wiele. (...). Budżet państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty" - czytamy w dokumencie.

Posłowie petycją mają zająć się we wtorek, 7 czerwca.

Zobacz również: Picie kawy zmniejsza ryzyko niewydolności nerek. Nowe badania

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenia | dodatki socjalne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy