Reklama

Dość kochanie! Nie umniejszaj mojej wartości!

Partner wie, co powiedzieć, by sprawić ci przykrość? Broń się przed krzywdzącymi słowami!

Partner pozwala sobie często w stosunku do ciebie na negatywne oceny, krzywdzące porównania, podważa twoje umiejętności, zasługi, krytykuje wygląd? Co wtedy czujesz? Bezradność, lęk, poczucie niemocy, zwątpienie i niechęć? Te uczucia są najsilniejsze, gdy krytyczne słowa dotyczą cech, na których budujesz poczucie własnej wartości lub których sama w sobie nie lubisz. Jeżeli usłyszysz od kogoś, że znów przytyłaś, podczas gdy ty sama nie masz nic do zarzucenia swojej figurze, prawdopodobnie wcale się tym nie przejmiesz. Ale gdy ktoś ci powie, że jesteś złą matką, a ty sama masz sobie coś do zarzucenia w tej roli, na pewno cię to zaboli, i to mocno.

Reklama

Nasze słabe punkty najlepiej znają najbliżsi. I niestety, czasem wykorzystują je do wywierania na nas wpływu, w mniej lub bardziej świadomy sposób. Jak bronić się przed takimi zachowaniami? Oto sposoby.

Nie pozostawaj obojętna

Zawsze reaguj, kiedy słowa partnera w jakikolwiek sposób cię dotykają, ośmieszają, ranią, są niesprawiedliwe. Otwarcie i konsekwentnie sprzeciwiaj się takiemu traktowaniu! W ten sposób pokazujesz, że szanujesz sama siebie i masz szansę nauczyć partnera, by zaczął szanować ciebie. Nie reagując na jego słowa, tylko pogarszasz swoją sytuację, ponieważ dajesz przyzwolenie na złe traktowanie.

Nie bój się pytać. Partner czasami nie mówi wprost, jakie ma do ciebie "zarzuty", ale może dawać ci to do zrozumienia, np.: "Wszyscy mądrzy ludzie to wiedzą!", "Każdy inteligentny człowiek by to zrozumiał!" (w domyśle: ty nie wiesz, nie rozumiesz, więc do nich nie należysz). Gdy zdarza ci się słyszeć od niego podobne stwierdzenia, zawsze pytaj, co ma na myśli i domagaj się, by jasno nazywał swoje zarzuty. Dopiero wtedy będziesz mogła się skutecznie przed nimi bronić.

Głośno mów o swoich uczuciach

Wyraź swoje zdanie. Nie usprawiedliwiaj się i nie atakuj. Powiedz po prostu: "To twoja opinia, a nie moja. Ja się z nią nie zgadzam", "Uważam, że twoja ocena jest nieprawdziwa" itp. Nie ukrywaj, że słowa partnera cię ranią. Powiedz: "Bardzo mi przykro, kiedy mówisz o mnie w ten sposób", "Jest mi smutno, źle, czuję się poniżona, skrzywdzona twoimi słowami, twoją oceną". "Jestem zła, kiedy tak do mnie mówisz" itp.

Pokochaj siebie taką, jaka jesteś

Świadomość, że jesteś osobą wartościową w takim samym stopniu jak inni, sprawia, że rzadziej stajesz się obiektem ataków. Z kolei jeśli masz o sobie złe zdanie i z wieloma zarzutami partnera tak się zgadzasz, to jak masz się bronić naprawdę po cichu przed jego krytyką? Może pora zmienić negatywne przekonania o sobie...

Konsultacja psychologiczna Łukasz Mańkowski

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: związek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy