Reklama

Reklama

Jak przeżyć walentynki?

Jest to dzień kolorowy, przesycony pluszowymi maskotkami w kształcie serca i pachnącymi, czerwonymi różami. Dzień, w którym zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i przesyłają sobie nawzajem wiersze miłosne. Chyba najbardziej romantyczny dzień w roku!

Trochę historii

Reklama

Tradycja walentynek jest praktykowana w już od XIV w. i chociaż zwyczaj ten dotarł do nas z za oceanu, jak się okazuje swoje korzenie ma w Europie, a dokładniej w stolicy włoskiego imperium. Dlaczego akurat 14 lutego obchodzimy to święto? Prawdopodobnie, dlatego, że tego dnia w starożytnym Rzymie odbywało się Święto Wiosny zwane inaczej Lupercalia, ku czci boga płodności i urodzaju - Fauna. Tego dnia panny i młodzieńcy wpisując na karteczki swoje imiona wrzucali je do dużej urny, a potem losowali towarzysza na cały świąteczny wieczór. Ale to nie jedna teza. Wielu uważa, że wybór tego dnia na obchody święta zakochanych wiąże się z porą godową ptaków na wyspach brytyjskich. Skąd pomysł na patrona Św. Walentego, który jest w chrześcijańskich zapisach podawany za patrona chorych na padaczkę? Żartownisie twierdzą, że miłość sama z siebie wprowadza człowieka w stan podobny nie rzadko do tej choroby i stąd ten wybór. Ustalmy, kim był Święty Walenty. Urodził się w mieście Terni oddalonym o 100 km od Rzymu i całe swoje życie poświęcił posłudze chorym, biednym i pokrzywdzonym. Był pierwszym biskupem miasta Terni. Jak głosi legenda udzielał ślubów wbrew panującym obyczajom i naciskom społecznym. Tajemne ceremonie ślubne najczęściej zawierali młodzi żołnierze, którzy ze względu na swoją służbę nie mogli się żenić za sprawą zakazu wydanego przez ówcześnie panującego cesarza Klaudiusza II. Nieżonaci mężczyźni mieli być lepszymi żołnierzami. Ale Walenty udzielał też ślubów zakochanym o różnym wyznaniu, i tym, którzy zwyczajnie nie mieli aprobaty ze strony rodziców, co do wyboru przyszłego małżonka. Za łamanie przepisów wydanych przez cesarza biskup Walenty został skazany na śmierć. Czy w Polsce walentynki miały swój odpowiednik? W naszym ojczystym kraju świętem związanym z miłością była Noc Kupały, czyli popularna Sobótka, związana z letnim przesileniem i przypadająca na noc z 21 na 22 czerwca.

Kto świętuje?

Jak sama nazwa wskazuje świętują zakochani, ale przede wszystkim ci, którzy kochają i o miłości mają już nieco szersze pojęcie. Młody, stary nie ma różnicy. Maluchy w przedszkolu malują barwne laurki dla swoich sympatii. Przekomarzają się nawzajem, kto bardziej lubi Zuzię, Krzyś czy Tomuś? Śmieją się przy tym, co nie miara! W szkołach jak w kotle, wrze i wrze! Każda przerwa miedzy lekcjami to okazja do wytropienia na korytarzu obiektu westchnień. A może w szatni szkolnej podrzucić jakiś drobny, miły prezencik do kurtki koleżanki? Młodzież umawia się na randki. Spotkania w domach, kino a czasem spacer pod osłoną wieczornego, rozjaśnionego blaskiem latarni nieba.

Dowiedz się więcej na temat: miłosne | święto | kartki | zakochani | zakochanych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje