Pigułka najlepiej dopasowana

Pigułki antykoncepcyjne, które zachwala ci twoja znajoma, wcale nie muszą być najbardziej odpowiednie dla ciebie. Tabletki najlepiej dobrać po konsultacji z lekarzem.

Dobór pigułki to sprawa indywidualna
INTERIA.PL

Wystarczy, że usłyszy od ciebie, że jesteś zdrowa i regularnie miesiączkujesz. Prawdopodobieństwo, że po takiej "konsultacji" nie trafisz od razu na najlepsze dla siebie tabletki, jest całkiem spore. To, że koleżanka, zażywając wskazane środki, dobrze się czuje, nie oznacza, że tobie one również będą służyć.

Dobór pigułki antykoncepcyjnej to sprawa indywidualna. Każda kobieta inaczej przecież reaguje na hormony. W różnej sytuacji życiowej i w różnym wieku potrzebujemy też różnych środków - inne preparaty wskazane są dla nastolatek, inne dla matek karmiących piersią, a jeszcze inne dla kobiet dojrzałych. Ponadto na dany składnik pigułki możemy zareagować inaczej niż inne kobiety.

Często idealną pigułkę udaje się znaleźć dopiero metodą prób i błędów. Bywa, że trzeba przetestować na sobie kilka środków, zanim trafimy na te właściwe. Po tabletkach przepisanych przez ginekologa za pierwszym razem możesz czuć się źle. Jeśli po dwóch cyklach organizm nie przystosował się do danego preparatu i wciąż dokuczają ci takie dolegliwości jak obrzęki, nudności, bóle głowy, napięcie piersi, krwawienia się przedłużają, a ponadto występują plamienia, powinnaś ponownie zgłosić się do lekarza. Gdy w czasie przyjmowania pigułek nie masz ochoty na seks albo dokucza ci depresja - też powiedz o tym ginekologowi. Przepisze ci inny preparat, który będziesz lepiej tolerować. Ostre bóle głowy, zaburzenia widzenia, duszność, skoki ciśnienia, krwawienie w środku cyklu - jeśli zażywając tabletki antykoncepcyjne, zauważysz u siebie takie objawy, idź do lekarza natychmiast, a nie po dwóch miesiącach. To sygnały, że środki są dla ciebie niewłaściwe, a zawarta w nich dawka hormonów nie odpowiada twojemu organizmowi. Po dodatkowych badaniach (m.in. cytologii, próbie wątrobowej, badaniu poziomu cholesterolu), które pozwolą wykluczyć ryzyko powikłań związanych z antykoncepcją hormonalną, ginekolog zaproponuje ci inne tabletki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas