Błysk w oku
Pielęgnacja skóry wokół oczu to trudne zadanie ze względu na specyficzną budowę tej okolicy skóry: jest cienka, pozbawiona podściółki tłuszczowej i gruczołów łojowych, co warunkuje jej przesuszanie i skłonność do szybkiej utraty jędrności. Dodatkowym problemem są mocne ruchy mięśni, które przyczyniają się do powstania zmarszczek mimicznych - kurzych łapek.

Pielęgnację okolic oczu warto rozpocząć, zanim miejsca te utracą swoją naturalną jędrność, tak aby stale były jej dostarczane impulsy do regeneracji. Niezależnie od momentu rozpoczęcia kuracji najlepsze efekty uzyskuje się, łącząc różne zabiegi. Najszybsze i najbardziej spektakularne efekty przynosi zastosowanie botoxu i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Botox relaksuje mięśnie odpowiedzialne za powstawanie kurzych łapek, dzięki czemu zmarszczki w kącikach oczu wygładzają się.
Efekt jest bardzo szybki, a sam zabieg bezpieczny. Warunkiem jest perfekcyjny dobór przez doświadczonego lekarza odpowiedniej, tj. minimalnej, ale skutecznej dawki toksyny botulinowej. Spektakularny efekt uzyskujemy również, wypełniając kwasem hialuronowym okolice dolnej powieki, tzw. dolinę. Daje to dwa efekty.
Efekt "wypoczętego oka"
Pierwszy, natychmiastowy, polega na spłyceniu wgłębienia i zminimalizowaniu cieni pod oczami, co sprawia, że oko wygląda na wypoczęte. Drugi polega na skutecznym nawilżeniu korygowanej okolicy, gdyż kwas hialuronowy ściąga wodę w te miejsca, gdzie został zdeponowany.
W konsekwencji innego leczenia (mezoterapia, Dermaroller, zabiegi z użyciem fal radiowych, peelingi chemiczne) staramy się natomiast uzyskać optymalny efekt, pobudzając w skórze produkcję kolagenu i elastyny decydującą o grubości i odporności na rozciąganie. Są to kuracje dla pacjentów, którzy chcą osiągnąć długotrwałe efekty.
Mezoterapia dostarcza odżywczych składników bezpośrednio w głąb skóry, dzięki czemu ich działanie jest natychmiastowe. Składnikiem podstawowym jest tu kwas hialuronowy, który zmieszany jest z koktajlem witamin, aminokwasów oraz antyoksydantów. Skuteczność zabiegu jest nieporównywalnie wyższa niż zwykłej aplikacji, np. kremu. Dermaroller to zabieg, podczas którego wytwarzane są w skórze mikroskopijne dziurki, co stymuluje naturalną zdolność skóry do gojenia. Jego zastosowanie skutkuje pogrubieniem tkanki, zwiększeniem jej objętości i zmniejszeniem "sinców"- co w przypadku cieniutkiej skóry wokół oczu, o słabym ukrwieniu jest dużym atutem.
Fale radiowe, które rozgrzewają włókna kolagenowe skóry, powodując ich skracanie i przebudowę, świetnie wygładzają zmarszczki i "otwierają" oko. Stosuje się je najczęściej w połączeniu z mezoterapią, która wspomaga odbudowę zdegradowanej ciepłem struktury. Peelingi medyczne stosowane są w celu spłycenia zmarszczek, wygładzenia struktury skóry i rozjaśnienia kolorytu - również w wypadku przebarwień.
Prowadzenie zabiegów w ramach terapii łączonych z zabiegami dermokosmetycznymi dodatkowo wzmaga i przedłuża efekt procedur medycznych. Takie postępowanie gwarantuje ich skuteczność.
Wypowiedzi udzieliła lek. med. Klaudia Zwiorek-Czech z Instytutu Medycyny Estetycznej Face & Body