Co zrobić, gdy nie można zasnąć? Pięć sposobów na dobry sen
Wiele czasu jesteśmy w stanie poświęcić na przygotowywanie zdrowych posiłków oraz aktywność fizyczną. Niestety, w ferworze codziennych obowiązków często zapominamy o istotnym wpływie snu na zdrowie. Jego niewystarczająca ilość i kiepska jakość skutkuje nie tylko zmęczeniem i podkrążonymi oczami. Może prowadzić do dużo bardziej złożonych problemów i utrudniać funkcjonowanie. Przyjrzyj się swoim nawykom i sprawdź, co ułatwia zasypianie, by zafundować sobie porządną regenerację.
Dlaczego sen jest tak ważny?
Pytanie może wydawać się banalne, ale jeśli dokładnie przeanalizujemy nasze zachowania, może okazać się, że jesteśmy dalecy od utrzymania właściwej higieny snu. Dorosły człowiek powinien spać od siedmiu do ośmiu godzin na dobę. Jest to czas potrzebny dla odpoczynku oraz regeneracji organizmu. Problemy ze snem mogą prowadzić do spadku koncentracji, odczuwania ciągłego zmęczenia oraz rozdrażnienia. Jeśli stan ten utrzymuje się długotrwale, może pociągnąć za sobą spadek odporności i libido, a także przyczynić się do problemów z pamięcią.
Zwiększa się ryzyko wystąpienia otyłości oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto przeanalizować reakcje swojego organizmu, ponieważ problemy z zasypianiem mogą być również objawem poważnych schorzeń, w tym depresji.
Jeśli więc zmiana nawyków nie wpłynie na poprawę jakości snu, konieczna okaże się konsultacja z lekarzem. Gdy podejrzewasz, że problem może wiązać się jedynie z chwilowym stresem lub twoimi przyzwyczajeniami, spróbuj prostych sposobów na kłopoty z zasypianiem.
Przejdź w tryb offline
Za dobrą jakość snu w głównej mierze odpowiada melatonina. Bywa nazywana "hormonem snu", ponieważ jej wysoki poziom sprawia, że jesteśmy senni i zasypiamy bez większych problemów. Jednym z głównych czynników, które hamują jej wydzielanie, jest światło. Dlatego w sypialni powinno być ciemno. Rezygnacja ze wszystkich źródeł światła obowiązkowa! Dotyczy to również korzystania z telefonu, komputera czy oglądania telewizji tuż przed pójściem spać.
Zadbaj o przestrzeń
Wiele mówi się o wygodnych materacach i poduszkach, ale warunki, w których śpimy, również mają niebagatelne znaczenie dla higieny snu. O zaciemnieniu pomieszczenia już wspomnieliśmy, dodamy jedynie, że w przypadku problemów ze snem dobrze jest zaopatrzyć się w rolety lub zasłony wykonane z grubego materiału. Przed położeniem się spać warto przewietrzyć sypialnię oraz zrezygnować z intensywnego ogrzewania. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18-20°C.
Pamiętaj, by łóżko było miejscem przeznaczonym wyłącznie do odpoczynku. Nie należy przyzwyczajać organizmu np. do pracy z łóżka. Nawet w niewielkim mieszkaniu warto oddzielić część sypialnią od przestrzeni, w której funkcjonujesz na co dzień.
Sport to zdrowie, ale nie o każdej porze
Nawet umiarkowana aktywność fizyczna w ciągu dnia ma bardzo dobry wpływ na kondycję, zdrowie, a także jakość snu. Ważne jest jednak, by treningu nie odkładać do godzin wieczornych. Ćwiczenia należy wykonywać nie później niż trzy godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Wysiłek pobudza organizm, a wieczorem zależy nam na jego wyciszeniu.
Posiłki a sen
Spożywanie obfitych i ciężkostrawnych dań wieczorem to ogromne obciążenie dla organizmu. Ciało, zamiast skupiać się na regeneracji, koncentruje się na strawieniu dużej kolacji. Z tego względu lepiej wybierać lżejsze potrawy, a ostatni posiłek zjeść dwie lub trzy godziny przed położeniem się do łóżka.
Unikać należy też kofeiny. Kiedy mierzysz się z problemami ze snem, popołudniowa filiżanka kawy odpada. W drugiej połowie dnia lepiej zrezygnować też z cukrów prostych, zwłaszcza słodyczy. Kubek gorącej czekolady albo kakao, wbrew powszechnej opinii ugruntowanej w dużej mierze przez popkulturę, wcale nie pomoże. Unikać również alkoholu.
Co zrobić, gdy nie można zasnąć? Postaw na zioła!
Regularne wypijanie naparów ziołowych może przynieść bardzo dobre rezultaty, pod warunkiem, że kuracja trwać będzie przez co najmniej trzy lub cztery tygodnie. Warto zainteresować się przede wszystkim naparami z dziurawca, melisy, męczennicy, rumianku i kozłka lekarskiego.
To cię zainteresuje:
Jak rozgrzać stopy i dłonie?
Jakie znamy przyczyny nadciśnienia?