Czego objawem są białe paznokcie?

Zdrowe paznokcie są gładkie i mają jednolitą barwę. Nic więc dziwnego, że białe plamki na paznokciach uznaje się za niepokojący objaw. Oczywiście, ich pojawienie się bywa związane z mikrourazem lub zabiegiem kosmetycznym, zwłaszcza nałożeniem manicure hybrydowego, ale należy być czujnym. O czym jeszcze świadczą białe paznokcie? Mogą być objawem niedoborów ważnych dla zdrowia składników mineralnych lub niezdiagnozowanej choroby. Stan paznokci przestaje być więc wyłącznie kwestią estetyczną. Zdarza się, że białe i kruche paznokcie sygnalizują problemy z wątrobą, nerkami, a nawet wiążą się z niewydolnością serca.

Leukonychia, czyli białe plamy na paznokciach
Leukonychia, czyli białe plamy na paznokciach123RF/PICSEL

Białe paznokcie - na co zwrócić uwagę?

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale paznokcie bardzo dobrze odzwierciedlają ogólny stan zdrowia. Gdy dostarczamy ciału wszystkie potrzebne składniki odżywcze, zwykle możemy cieszyć się gładką i wytrzymałą płytką paznokcia. Bez tendencji do łamania się i rozdwajania. Problemy zaczynają się wtedy, gdy dieta jest monotonna i uboga w witaminy lub w naszym ciele rozwija się stan chorobowy.

Przyjrzyjmy się swoim paznokciom. Bielactwo paznokci, znane jako leukonychia lub kwitnące paznokcie, objawia się białymi pojedynczymi plamami o nieregularnym kształcie lub ich skupiskami. Mogą przyjmować też formę jasnych pasków, a czasem cała płytka przyjmuje jasny kolor.

Co oznaczają białe paznokcie? Urazy i nieostrożny manicure

Dłonie to delikatna część ciała, która jest podatna na urazy i uszkodzenia. Tak zapewne się stało, jeśli obserwujesz, że biała plama "przemieszcza się" wraz ze wzrostem paznokcia. Przebarwienia tego rodzaju często zdarzają się po uderzeniu, zdjęciu sztucznych paznokci lub nadmiernym wycinaniu skórek.

Stan paznokci może alarmować o poważnych schorzeniach
Stan paznokci może alarmować o poważnych schorzeniach123RF/PICSEL

Białe paznokcie: Czego brakuje?

Bardzo często można spotkać się z opinią, że bielactwo paznokci to wynik niedoborów wapnia. Jest w tym sporo prawdy, jednak za stan paznokci w dużej mierze odpowiada cynk i to na tym składniku trzeba skupić się w pierwszej kolejności. Poza suplementami, które znaleźć można w aptece, warto uwzględniać w diecie białko zwierzęce. Przyswajaniu cynku sprzyjają wątróbka, ryby i owoce morza, a także jajka i żółte sery. Jeśli zależy nam na roślinnych źródłach tego pierwiastka, zadbajmy o to, by w jadłospisie pojawiała się kasza gryczana, nasiona słonecznika, pestki dyni, rośliny strączkowe (np. fasola) i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Dla dobrej kondycji paznokci ważne są także potas oraz magnez. Oprócz wspomnianych artykułów, do diety wprowadzić trzeba większe ilości pomidorów, brokułów, dyni, ziemniaków (zwykłych oraz słodkich) i świeżych owoców: bananów, moreli, cytrusów. Przydadzą się orzechy oraz dobrej jakości produkty nabiałowe.

Zdrowotne przyczyny białych paznokci

Nie ignoruj białych przebarwień na paznokciach
Nie ignoruj białych przebarwień na paznokciach123RF/PICSEL

Jeśli niepokoi nas stan naszych paznokci, powinniśmy wybrać się do lekarza na konsultację. Specjalista zleci odpowiednie badania, by wykryć przyczynę problemu. Może się okazać, że powodem wystąpienia białych plam jest grzybica lub łuszczyca. Leukonychia bywa związana z marskością wątroby, niewydolnością serca, niedokrwistością albo niewydolnością nerek. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować tego objawu, a sposób leczenia powinien być wybrany przez lekarza po ustaleniu źródła problemu.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas