Cztery sposoby na opuchnięte kolana

Domowe sposoby na spuchnięte kolana przydadzą się każdemu, kto choć raz zmagał się z bolesnymi dolegliwościami tej części ciała. Przyczyny mogą być różne, często winne jest nadmierne przeciążenie poprzez wykonywanie pracy fizycznej lub uprawianie sportu. W takich sytuacjach warto sięgać po tradycyjne metody, które były znane już naszym babciom. Mogą okazać się wybawieniem, gdy nie mamy dostępu do maści na ból kolana lub innych środków farmakologicznych. Zobacz, co możesz zrobić, gdy potrzebujesz natychmiastowej ulgi.

Opuchlizny kolana nie można bagatelizować
Opuchlizny kolana nie można bagatelizować123RF/PICSEL

Opuchnięte kolano - przyczyny

Ból i opuchlizna mogą zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku. Jak zostało wspomniane, może być to wynikiem nadmiernego wysiłku. Niejednokrotnie zaobserwować można spuchnięte kolana po bieganiu. Bardzo często objawy te towarzyszą urazom mechanicznym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że opuchnięte kolana mogą świadczyć o niepokojącym stanie organizmu. Jego podłożem bywają choroby reumatologiczne i autoimmunologiczne. Obrzęk może być wynikiem infekcji bakteryjnej lub boreliozy. Jeśli opuchlizna utrzymuje się długo, towarzyszy jej także ból stawów, domowe metody nie wystarczą. Tego typu sygnały zawsze powinny zaprowadzić nas na konsultację w gabinecie lekarskim.

Opuchnięte nogi? Przestrzegaj tych zasad, problem ustąpiInteria.tv

Co na opuchnięte kolana?

Wykonywanie codziennych obowiązków domowych, długa wędrówka podczas weekendu spędzanego za miastem czy zbyt intensywny trening na siłowni to sytuacje, w których tradycyjne metody okazują się wybawieniem. Można być zaskoczonym, jak proste produkty świetnie radzą sobie z obrzękiem.

Okłady z kapusty

Babcine patenty bywają najlepsze
Babcine patenty bywają najlepsze123RF/PICSEL

Liście młodej kapusty sprawdzą się świetnie nie tylko podczas przyrządzania gołąbków. By wykonać z nich okład, w pierwszej kolejności należy potraktować je tłuczkiem do mięsa od wewnętrznej strony. Wcześniej można wstawić je także do lodówki. Tak przygotowane liście przykłada się do opuchniętego kolana, owija bandażem i pozostawia na kilka godzin. Warzywny okład można zostawić na całą noc.

Zsiadłe mleko na opuchnięte kolano

Okład wykonany ze zsiadłego mleka przyniesie bardzo dużą ulgę i pomoże pozbyć się opuchlizny. Z powodzeniem można skorzystać z dobroczynnego działania maślanki i kefiru. Kawałek gazy zanurz w wybranym produkcie, delikatnie odciśnij i nałóż na spuchnięte kolano. Owiń bandażem i zostaw na kilka godzin.

Żółtko na ból kolana

Oto kolejny produkt z domowej spiżarni, który okaże się bardzo pomocny podczas dokuczliwych dolegliwości. By spotęgować działanie żółtka, dodać można do niego dwie łyżeczki kurkumy oraz szczyptę soli. Domowy preparat należy wetrzeć w kolano, zostawić na 15-20 minut, następnie zmyć wodą. Podczas tego zabiegu dobrze jest podłożyć pod nogi materiał, który ochroni przestrzeń wokół kolan przed zabrudzeniem.

Zwróć uwagę na precyzyjne oddzielenie białka od żółtka
Zwróć uwagę na precyzyjne oddzielenie białka od żółtka123RF/PICSEL

Doceń cytrynę

Znana jest jako skarbnica witaminy C i kojarzy się ją przede wszystkim z doskonałym wpływem na odporność organizmu. Cytryna przyda się również w sytuacji, w której na kolanie pojawi się obrzęk. Bolące miejsce należy obłożyć kilkoma grubymi plastrami owocu, owinąć bandażem i zostawić na dwie godziny. Czynność można powtarzać np. rano i wieczorem.