Czy w twoim kremie jest ci do twarzy?

Z pewnością codziennie dbasz o swoją cerę. Czy sprawdziłaś jednak dokładnie, które kosmetyki są odpowiednie właśnie dla ciebie?

Aby dobrać odpowiednie kosmetyki, trzeba rozpoznać typ skóry
Aby dobrać odpowiednie kosmetyki, trzeba rozpoznać typ skóryThetaXstock

Cera sucha

Ten rodzaj skóry potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego i regularnego nawilżania. Preparaty powinny mieć działanie odżywcze, nawilżające i kojące, gdyż taka cera narażona jest na szybsze pojawienie się zmarszczek.

Do mycia i oczyszczania używaj przede wszystkim delikatnych kremów lub żeli myjących. Odpowiednie będą również łagodne mleczka. Kosmetyki te powinny zawierać betainę, różne kompozycje olei oraz np. proteiny pszenicy. To one sprawią, że właściwie nawilżysz i natłuścisz twarz.
W przypadku cery suchej należy stosować wyłącznie peelingi enzymatyczne, które zawierają między innymi składniki keratynolityczne. Dzięki nim delikatnie złuszczysz martwy naskórek, nie podrażniając cery.
Najlepsze dla ciebie są kremy intensywnie nawilżające, które zawierają takie składniki, jak witaminę E (chroniącą przed wczesnym starzeniem się), olej migdałowy, NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (normalizujące procesy nadmiernego łuszczenia się skóry i zmniejszające TEWL, to znaczy transepidermalną ucieczkę wody), a także łagodzący podrażnienia i zaczerwienienia olej Canola.

Do stosowania na noc powinnaś wybrać krem aktywnie regenerujący, który zawiera następujące składniki: ceramidy, fitokolagen - przeciwdziałający powstawaniu zmarszczek, ujędrniający skórę i poprawiający jej elastyczność, wyciąg z nasion lnu mający właściwości wybitnie kojące, łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia skóry.

Cera mieszana

Kosmetyki do tego rodzaju cery powinny spełniać podwójną rolę - nawilżającą i delikatnie natłuszczającą przesuszone partie skóry. Mają również za zadanie redukować wydzielane sebum w partiach łojotokowych.

Składniki aktywne w tej grupie kosmetyków dzielą się na: nawilżające - wyciąg z alg, bambusa, lilii wodnej, D-pantenol, witamina E, i redukujące wydzielanie sebum oraz antybakteryjne - glukonian cynku, olejek z drzewa herbacianego.

Do mycia najlepiej używaj żelu oraz pianek głęboko oczyszczających i zarazem delikatnych, przeznaczonych specjalnie do miejsc suchych. Podstawowe składniki preparatów dla cery mieszanej to wyciąg z łopianu, cynk, wyciąg z tamaryndy. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia, normalizują wydzielanie sebum, mają właściwości antybakteryjne oraz regulują florę bakteryjną na skórze. Twarz możesz także zmywać żelem zawierającym ekstrakt z liści czerwonego wina. Szukaj również toników o podobnym składzie i działaniu normalizującym.

Wybierz dla siebie kremy, sera i maski zawierające zarówno środki nawilżające, jak i odżywcze. Hialuronian sodu tworzy na skórze film ochronny, ogranicza również utratę wody; witamina C powoduje znaczną redukcję zmarszczek, wygładza, rozjaśnia skórę; składniki redukujące wydzielanie sebum, np. wyciąg z łopianu, olejek z drzewa herbacianego, mikrogąbeczki, mają zdolność absorbowania nadmiaru tłuszczu znajdującego się na skórze.

Cera wrażliwa

Do tego rodzaju skóry powinnaś stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla cery wrażliwej, przebadane dermatologicznie oraz niezawierające konserwantów.

Używaj preparatów o delikatnym działaniu - łagodne mleczko, myjąca pianka, tonik bezalkoholowy. Dla Ciebie przeznaczone są wyłącznie peelingi enzymatyczne zawierające enzymy keratynolityczne z owoców papai.

Do pielęgnacji twarzy powinnaś wybierać kosmetyki, które są odpowiednie do wieku i problemów Twojej cery, np. kremy głęboko nawilżające. Mogą one zawierać hialuronian sodu lub Glucam, który wiąże i trwale utrzymuje wodę w naskórku. Wygładza również skórę i przywraca jej utraconą jędrność i elastyczność. D-pantenol zapobiega podrażnieniom i łagodzi zaczerwienienia. Przyda się w nich również obecność filtrów UVA i UVB. Olej Canola łagodzi podrażnioną, skłonną do alergii skórę, Sensiline - wyciąg z nasion lnu o właściwościach wybitnie kojących - tworzy ochronny filtr na skórze.

Szczególnie wrażliwą skórę wokół oczu powinnaś pielęgnować delikatnymi, bezzapachowymi kosmetykami zawierającymi np. Glucam, glicerynę, wyciąg z malwy, alantoinę, wosk z oliwek, olej ryżowy. Przy nakładaniu kremu powinnaś chronić worek spojówkowy.

Cera naczyniowa

Ten rodzaj cery wymaga delikatnego traktowania z uwagi na kruchość naczyń oraz tendencje do pojawiania się rumienia na twarzy.

Powinnaś stosować kremy chroniące przed promieniowaniem słonecznym, zimnym wiatrem, mrozem oraz czynnikami, które działają szkodliwie na ten rodzaj skóry. Ponadto kosmetyki muszą zawierać substancje wzmacniające ścianki naczyń włosowatych: witaminę K, hialuronian sodu, fitokolagen, wosk z oliwek, olej arachidowy, wyciąg z arniki, alantoinę i D-pantenol.

Do oczyszczania używaj delikatnego mleczka, kojącego żelu oraz pianek zawierających jako składnik myjący betainę (sprawia ona, że preparaty te są bardzo łagodne). Dodatkowo do oczyszczania stosuj delikatny peeling enzymatyczny, a skórę nawilż delikatnym tonikiem o działaniu wzmacniającym.

Do pielęgnacji twarzy powinnaś zawsze używać kremów o podwójnym działaniu odżywczo-wzmacniającym lub nawilżająco-wzmacniającym - w zależności od wieku. Kremy te powinny zawierać takie składniki, jak np. wyciąg z wiśni z Barbados, wyciąg z alg, witaminę C oraz rutynę.

Cera tłusta

Posiadaczki tego rodzaju cery bardzo często borykają się z pojawiającymi się na skórze zaskórnikami i zmianami zapalnymi. Najlepiej nadają się do jej pielęgnacji kosmetyki o lekkiej konsystencji, występujące najczęściej w postaci żelu i delikatnych emulsji. Ich działanie polega na regulowaniu ilości wydzielanego sebum. Zapewniają optymalne natłuszczenie i nawilżenie, matują również cerę. Dobre kosmetyki pozwalają zachować matową skórę przez kilka godzin.

Do mycia twarzy powinnaś stosować żele i pianki zawierające substancje nienaruszające naturalnej warstwy ochronnej oraz kompleksy o działaniu odżywczo-nawilżającym. Poszukuj w nich takich składników, jak wyciągi ziołowe - np. łopian posiadający właściwości antybakteryjne, cynk, wyciąg z tamaryndy łagodzący zmiany trądzikowe oraz normalizujący wydzielanie łoju.

Cera dojrzała

Będąc posiadaczką tego rodzaju skóry, używaj kosmetyków wykazujących działanie ujędrniające, stymulujące, regenerujące, przeciwzmarszczkowe, przeciwrodnikowe, nawilżające, wygładzające oraz wzmacniające. Z uwagi na wysoką koncentrację substancji aktywnych działają one silniej i dają w krótkim czasie efekt wygładzenia. Wybór konsystencji zależy od upodobań, ale większość kobiet woli - zwłaszcza na noc - stosować kremy gęstsze i cięższe.

Ważnymi składnikami, których powinnaś szukać w ich składzie, są kompleksy zawierające kinetynę, witaminę E, wyciąg z alg, masło shea, kwas foliowy, olej z pestek jabłek i winogron, wyciąg z lilii wodnej, koenzym Q10 oraz fitoestrogeny.

W grupie kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju cery istotną rolę odgrywa serum - kosmetyk o wysokiej koncentracji substancji aktywnych i intensywnym działaniu, głównie stosowany na noc. Musisz pamiętać również o szczególnej pielęgnacji okolic oczu , a także szyi oraz dekoltu.

Składniki, które powinny znaleźć się w kosmetykach przeznaczonych do tego rodzaju cery, to np. ceramidy - są one niezbędne, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry, są podstawą cementu międzykomórkowego, który ulega uszkodzeniu na skutek wielu czynników; ekstrakt z trawy Imperata cylindrica, który bardzo intensywnie i na długo nawilża skórę; białka z pszenicy tworzące ochronny film na skórze; retinol powodujący zwiększenie zawartości kolagenu w skórze oraz przyspieszający odnowę komórek.

Fachowych porad do artykułu udzieliła pani Małgorzata Gromek, kosmetolog z Kosmetycznego Instytutu Dr Irena Eris.

MAGAZYN WESELE / Tekst Aleksandra Zubrzycka

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas