Czym myć twarz po 50.? Codzienna pielęgnacja dojrzałej skóry krok po kroku

Skóra twarzy po 50. roku życia wymaga szczególnej troski i uwagi ze względu na zachodzące w niej wyraźne zmiany. Z wiekiem staje się ona coraz cieńsza i mniej jędrna, traci swoją elastyczność i naturalny blask. Spada również poziom jej nawilżenia, a zmarszczki stają się coraz wyraźniejsze. Jak więc dbać o skórę dojrzałą, aby jak najdłużej zachowała młody wygląd? Czym ją oczyszczać aby nie naruszyć jej równowagi hydrolipidowej i jakie kosmetyki pomogą nam w walce z upływającym czasem?

Czym myć twarz po 50 roku życia? Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Czym myć twarz po 50 roku życia? Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku123RF/PICSEL

Pielęgnacja skóry po 50. roku życia

Każda z nas chciałby jak najdłużej wyglądać młodo. Niestety, wszystkich nas dotyka upływ czasu, co widzimy m.in. po zmianach jakie zachodzą w naszej skórze. Pierwsze, niewielkie oznaki jej starzenia możemy zauważyć już około 25. roku życia, ale przyjmuje się, że te bardziej widoczne pojawiają się w wieku 30-40 lat.

Proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza po pięćdziesiątce. Jest to spowodowane przede wszystkim spadkiem produkcji kolagenu i elastyny oraz spowolnieniem procesów regeneracyjnych. Nasza cera zaczyna tracić jędrność, staje się szara i matowa, pojawia się coraz więcej głębokich zmarszczek, a poziom jej nawilżenia spada.

Czym charakteryzuje się skóra dojrzała?

  • jest sucha i odwodniona
  • brak jej jędrności i elastyczności
  • posiada widoczne zmarszczki oraz linie mimiczne
  • jest szara i matowa, brak jej naturalnego blasku
  • często występują na niej przebarwienia i plamy
  • ma widoczne naczynka krwionośne
  • posiada rozszerzone pory
  • jest cienka i podatna na podrażnienia
  • często jest szorstka w dotyku

Chociaż nie możemy zatrzymać starzenia się skóry, możemy spowolnić jego tempo, stosując odpowiednią, regularną i systematyczną pielęgnację.

Oczyszczanie skóry

Podstawą dbania o skórę w każdym wieku jest jej dokładne oczyszczanie z osadzającego się w ciągu dnia kurzu, pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych oraz produktach do makijażu, a także z nadmiaru nagromadzonego sebum.

Oczyszczanie powinniśmy wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem, nawet jeśli nie używamy kosmetyków do makijażu. Ważne jest jednak, aby stosować do tego celu odpowiednie produkty.

Poranne mycie twarzy ma na celu usunięcie resztek kosmetyków pielęgnacyjnych, które nałożyliśmy przed snem, ale również potu i sebum, które nagromadziły się w ciągu nocy. Do porannego oczyszczania warto wybrać łagodnie działające kosmetyki takie jak:

  • Delikatne żele i pianki - wybieraj produkty, które nie zawierają agresywnych detergentów, takich jak SLS. Zamiast tego szukaj kosmetyków z dodatkiem aloesu, rumianku czy pantenolu, które działają kojąco na skórę.
  • Produkty na bazie wody micelarnej - woda micelarna jest świetnym wyborem na poranne mycie twarzy. Jest łagodna, a jednocześnie skutecznie usuwa zanieczyszczenia i resztki sebum, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry.
  • Olejki myjące - olejki myjące są doskonałym rozwiązaniem, ponieważ nawilżają skórę, jednocześnie usuwając zanieczyszczenia. Mycie twarzy przy ich pomocy możemy połączyć z delikatnie pobudzającym krążenie masażem.

Wieczorne oczyszczanie twarzy jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala nam usunąć z twarzy resztki makijażu i kosmetyków z filtrami UV, kurz, zanieczyszczenia, pot i sebum.


Wykonanie przed snem dokładnego demakijażu pozwoli nie tylko zmniejszyć ryzyko powstawania niedoskonałości, ale również ułatwi wnikanie w głębsze warstwy skóry składnikom aktywnym zawartym w kosmetykach aplikowanych w kolejnych krokach pielęgnacyjnych.

Wykonanie przed snem dokładnego demakijażu pozwoli nie tylko zmniejszyć ryzyko powstawania niedoskonałości
Wykonanie przed snem dokładnego demakijażu pozwoli nie tylko zmniejszyć ryzyko powstawania niedoskonałości123RF/PICSEL

Wieczorne oczyszczanie najlepiej wykonywać dwuetapowo:

  • Etap 1- olejek lub masełko do demakijażu.

Nałóż produkt do demakijażu na suchą skórę, wykonaj delikatny masaż, a następnie spłucz ciepłą wodą. Olejek dokładnie rozpuszcza nawet wodoodporny makijaż i zanieczyszczenia, bez konieczności silnego pocierania skóry.

  • Etap 2 - delikatny żel, mleczko lub pianka oczyszczająca.

Zanieczyszczenia, których nie usunął olejek, a także jego resztki musimy zmyć przy pomocy kosmetyku innego typu. Do tego celu najlepiej sprawdzą się żele, mleczka lub pianki o łagodnym składzie i bez silnych substancji zapachowych, które mogą podrażnić skórę. Po dokładnym umyciu twarzy, osusz ją starannie przy pomocy delikatnego ręcznika, przeznaczonego tylko do tego celu.

Kosmetyki dla pań po 50. Wato mieć w kosmetyczce

Nasza skóra z wiekiem staje się coraz bardziej wymagająca. Aby jak najdłużej zachować jej młody wygląd, zapobiec powstawaniu zmarszczek i przebarwień, wspomóc jej barierę ochronną oraz pobudzić produkcję kolagenu powinniśmy stosować kosmetyki przeznaczone właśnie do cery dojrzałej. Dlaczego? Mają one bowiem dużo bogatsze składy, dzięki czemu wykazują silne działanie liftingujące, ujędrniające, odżywcze i przeciwzmarszczkowe.

Oczywiście sam krem to zdecydowanie za mało w przypadku cery 50+, dlatego warto swoją pielęgnację wzbogacić o takie kosmetyki jak:

  • tonik, hydrolat lub esencja - produkty te aplikujemy w zagłębienie dłoni, a następnie delikatnie wklepujemy w skórę twarzy. Pomagają one nie tylko wyrównać pH skóry, ale i stanowią dodatkową porcję składników aktywnych, których potrzebuje nasza cera.
  • serum - czyli produkt o skoncentrowanej formule z wysokim stężeniem składników odżywczych. Na rynku mamy dostępne zarówno kosmetyki o lekkiej, szybko wchłaniającej się formule jak i bardziej treściwe produkty na bazie olejków. Serum wzmacnia działanie kremu, dzięki czemu szybciej zauważysz efekty jego stosowania.
  • krem - kremy przeznaczone dla dojrzałej skóry mają bogatą konsystencję i zawierają przede wszystkim składniki nawilżające, ujędrniające i wygładzające. Zadaniem kremu do twarzy jest odżywienie, uelastycznienie i nawilżenie skóry, wygładzenie zmarszczek i poprawa owalu twarzy.
  • krem pod oczy - cienka i wrażliwa skóra wokół oczu jest miejscem, gdzie najszybciej pojawiają się zmarszczki. Dodatkowo w okolicy pod oczami często pojawiają się również zasinienia i opuchlizna. Dlatego codzienna pielęgnacja skóry dojrzałej nie może obejść się bez dobrego kosmetyku pod oczy. Wybieraj kremy, które w swoim składzie zawierają takie składniki jak kofeina, kwas hialuronowy, peptydy czy retinol.
Sam krem to zdecydowanie za mało w przypadku cery 50+
Sam krem to zdecydowanie za mało w przypadku cery 50+123RF/PICSEL

Pielęgnacja cery dojrzałej powinna również obowiązkowo uwzględniać takie kosmetyki jak:

  • krem z filtrem
  • peeling enzymatyczny
  • płatki żelowe pod oczy
  • maseczki, najlepiej sprawdzą się te w płachcie
Decathlon zwalnia swoich pracowników na sport i daje przykład innym markom
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas