Już nie zdradzi twojego wieku. Oto najlepsze sposoby na zmarszczki na szyi?

Szyja jest jednym z tych obszarów ciała, o którego pielęgnacji często zapominamy lub traktujemy ją po macoszemu. Tymczasem to właśnie skóra na szyi, ze względu na swoją specyficzną budowę, zaczyna starzeć się dużo szybciej, przez co to właśnie w tym miejscu zauważamy pierwsze oznaki starzenia takie jak zmarszczki, utrata jędrności czy drugi podbródek. Jak więc dbać o skórę szyi, aby dłużej zachowała jędrność? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja tego miejsca?

Codzienna rutyna pielęgnacyjna przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków jest podstawą jeśli chcemy, aby nasza szyja przez długi czas pozostała gładka i jędrna
Codzienna rutyna pielęgnacyjna przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków jest podstawą jeśli chcemy, aby nasza szyja przez długi czas pozostała gładka i jędrna123RF/PICSEL

Dlaczego skóra na szyi szybciej się starzeje?

Skóra na szyi ma predyspozycje do szybkiego starzenia się i powstawania zmarszczek. Dlaczego? Główną przyczyną jest jej specyficzna budowa. Jest ona cieńsza, delikatniejsza, bardziej podatna na podrażnienia oraz posiada mniej włókien kolagenowych i gruczołów łojowych. Szczególnie ograniczona ilość tych ostatnich, które odpowiedzialne są za produkcję sebum, czyli naszego naturalnego płaszcza ochronnego, sprawia, że skóra na szyi szybciej traci nawilżenie i jędrność.

Szybsze powstawanie na tym obszarze zmarszczek często jest też spowodowane niedostateczną lub źle dobraną pielęgnacją, brakiem ochrony przeciwsłonecznej, częstym pochylaniem głowy np. podczas korzystania z laptopa czy smartfona, złymi nawykami - takimi jak, chociażby bezpośrednie aplikowanie na to miejsce perfum oraz po prostu upływającym czasem.

Oczywiście nie wszystkie czynniki, które negatywnie wpływają na wygląd naszej szyi, możemy zupełnie wyeliminować. Jednak staranna, dobrze dobrana i systematyczna pielęgnacja może znacznie opóźnić starzenie się skóry.

Jak pielęgnować skórę szyi?

Codzienna pielęgnacja skóry szyi powinna być dla nas takim samym nawykiem jak dbanie o skórę na naszej twarzy. Szczególnie że rutyna pielęgnacyjna tych dwóch obszarów właściwie nie różni się znacząco od siebie. W obu przypadkach podstawą są te same, kolejno wykonywane kroki oraz dobrze dobrane kosmetyki.

Jak więc prawidłowo dbać o skórę na szyi?

  1. Oczyszczanie - jest kluczowym krokiem w pielęgnacji skóry zarówno twarzy jak i szyi czy dekoltu. Dokładne usunięcie nagromadzonych w ciągu dnia zanieczyszczeń oraz resztek kosmetyków, odblokowuje pory skóry i pozwala jej swobodnie oddychać.
  2. Tonizowanie - po starannym oczyszczeniu skóry przychodzi czas na nałożenie toniku lub esencji. Kosmetyki te mają za zadanie zrównoważyć pH skóry oraz przygotować ją na przyjęcie składników aktywnych zawartych w produktach, które zostaną zaaplikowane na dalszym etapie pielęgnacji.
  3. Nawilżanie - stosowanie dobrego kremu nawilżającego jest kluczowe jeśli chcemy, aby nasza szyja została jędrna i gładka przez długi czas.
  4. Ochrona przeciwsłoneczna - promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających starzenie się skóry. Pamiętaj więc aby nakładać krem z filtrami UVA i UVB każdego dnia, nawet jeśli dzień jest pochmurny.
  5. Regularne peelingi - systematyczne złuszczanie martwego naskórka wspomaga odnowę komórkową i sprawia, że nasza skóra dłużej pozostanie młoda. Ważne jest jednak aby peeling szyi wykonywać skutecznie, ale łagodnie działającymi kosmetykami, które dodatkowo nie podrażnią wrażliwej skóry w tym miejscu.
  6. Masaż - nawet prosty, kilkuminutowy domowy masaż wykonywany regularnie może przynieść znacząca poprawę w wyglądzie skóry na szyi oraz opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek. Masaż możemy wykonywać rękami lub przy pomocy jadeitowego rollera.

Jakich składników szukać w kosmetykach do pielęgnacji skóry szyi?

Aby skutecznie dbać o skórę na szyi, nie musimy kupować specjalnie dedykowanych do tego celu kosmetyków. Wielu ekspertów zaleca, aby rutynę pielęgnacji twarzy rozszerzyć na szyję i dekolt, stosując dokładnie te same produkty.

Chociaż istnieją kosmetyki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji szyi i dekoltu, wiele z nich ma podobne składniki do tych, które znajdują się w kosmetykach do twarzy. W związku z tym wybieranie produktów przeznaczonych do twarzy, które można również stosować na szyi i dekolcie, jest praktyczne i wygodne.

Jakich składniki aktywnych potrzebuje skóra na szyi?

  • kwas hialuronowy - silny nawilżacz, który posiada zdolność wiązania wody w naskórku, a tym samym zwiększa nawodnienie skóry. Dodatkowo zwiększa wchłanialność pozostałych składników zawartych w kosmetykach.
  • peptydy - pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu poprawiają jędrność skóry.
  • ceramidy - wzmacniają płaszcz lipidowy skóry, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
  • witamina E i C - dzięki właściwościom antyoksydacyjnym opóźniają proces starzenia, korzystnie wpływają na wygląd skóry, redukują przebarwienia. 
  • kolagen - uzupełnia niedobory w produkcji naturalnego kolagenu, odpowiedzialnego za utrzymanie elastyczności i jędrności skóry. Dodatkowo przyspiesza regenerację, koi i łagodzi podrażnienia.
  • retinol - jeden z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych. Pomaga stymulować odnowę komórkową i produkcję kolagenu.
  • filtru UV - chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które przyspieszają starzenie się skóry.

Domowe sposoby za młodą i gładką szyję

Codzienna rutyna pielęgnacyjna przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków jest podstawą jeśli chcemy, aby nasza szyja przez długi czas pozostała gładka i jędrna. Starzenie się skóry możemy również opóźnić, stosując odpowiednią dietę i aktywność fizyczną oraz pamiętając o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Skóra na szyi ma predyspozycje do szybkiego starzenia się i powstawania zmarszczek.
Skóra na szyi ma predyspozycje do szybkiego starzenia się i powstawania zmarszczek.123RF/PICSEL

Warto również  wykonywać proste ćwiczenia oraz regularne masaże, które zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

  1. Masaż liftingujący - to prosty, ale skuteczny sposób na poprawę elastyczności i jędrności skóry na szyi. Systematyczne wykonywanie masażu może pomóc w redukcji zmarszczek, poprawie krążenia i wzmocnieniu mięśni.
  2. Gimnastyka twarzy - ćwiczenia mięśni twarzy i szyi pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność skóry i zapobiec zwiotczeniu. Regularna gimnastyka twarzy może przyczynić się do widocznej poprawy kondycji skóry na szyi i podbródku.
  3. Szczotkowanie skóry na sucho - szczotkowanie wykonujemy przy użyciu delikatnej szczotki zrobionej z naturalnych materiałów. Zabieg ten nie tylko wygładza, ujędrnia i napina skórę, ale stymuluje również produkcję kolagenu, niweluje opuchliznę oraz ma działanie odprężające i wyciszające.
Decathlon zwalnia swoich pracowników na sport i daje przykład innym markom
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas