Myj głowę tylko taką wodą. Włosy po myciu będą błyszczące, wygładzone i się nie spuszą
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Mówi się, że włosy są dla twarzy jak rama dla obrazu. Zdecydowanie to, jak one wyglądają, ma ogromny wpływ na to, jak inni nas postrzegają. Przez to tak ważne jest dbanie o włosy, a zaczyna się ono już przy ich myciu. Jak prawidłowo myć włosy? Znaczenie ma pozycja do mycia, temperatura wody czy nawet częstotliwość mycia.
Spis treści:
W jakiej pozycji myć włosy?
Włosy powinny być myte w takiej pozycji, aby możliwe było jak najdokładniejsze domycie całej skóry głowy. Taki efekt osiągniemy, myjąc je w pionowej pozycji. Wówczas skupimy się głównie na przedniej części włosów, które są najbardziej zanieczyszczone. Tak swobodnie dotrzemy również do tylnej części skalpu. Dodatkowo pozycja ta jest wygodniejsza i mniej obciążająca kręgosłup.
Dużą popularnością cieszy się natomiast mycie włosów głową do dołu. W tej pozycji swoją uwagę skupiamy na tyle głowy. Przez to łatwiej o niedomycie przodu i czubka skóry głowy. W takiej sytuacji konieczne może być powtórzenie mycia. Dla niektórych mimo tego taka pozycja może być wygodniejsza i skuteczniejsza.
Podsumowując, wybierana pozycja do mycia włosów zależy od naszych własnych preferencji. Jeśli od kilku lat myjemy je głową w dół lub w pozycji pionowej i taka metoda sprawdza się nam, a kosmyki są zawsze domyte, nie ma konieczności, aby to zmieniać.
W jakiej wodzie powinno się myć włosy?
Większe znaczenie ma za to, w jakiej wodzie myjemy włosy. W zależności od etapu mycia użyjemy innej temperatury. Na początek skórę głowy należy myć w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. To pozwoli na otworzenie łuski włosa, co ułatwi pozbywanie się nagromadzonego sebum, kurzu i resztek produktów.
Po rozprowadzeniu szamponu i użyciu odżywki włosy spłukujemy wodą chłodną, ale też nie lodowatą. Proces mycia cały czas powinien być dla nas przyjemny. Niska temperatura pozwoli na ponowne zamknięcie łuski włosa. Dzięki temu włosy po myciu będą błyszczące, wygładzone i nie spuszą się. Dodatkowo będą bardziej odporne na rozdwajanie się i zniszczenia.
Jak często myć włosy? Czy powinno się myć je codziennie?
To, jak często należy myć włosy, zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli czujemy, że włosy są brudne, przetłuszczone, źle wyglądają i my źle się z nimi czujemy, należy wykonać oczyszczanie. Nie ma określonego czasu, co który skóra głowa powinna być myta, w tym czy powinna być myta codziennie. Tak samo nie istnieją przeciwwskazania do tego, aby myć włosy codziennie. Wszystko zależy od czynników takich jak stan skalpu, styl życia czy typ włosa.
Niektóre skóry głowy wytwarzają więcej sebum, przez co włosy szybciej stają się przetłuszczone. Może być to spowodowane wieloma czynnikami jak np. nieodpowiednia dieta, zbyt gorąca woda używana do mycia włosów, używanie silnie oczyszczających szamponów, problemy układu hormonalnego. Wtedy mycie takiej skóry głowy może nawet odbywać się codziennie.
Wpływ na częstotliwość mycia włosów ma też styl życia. Jeśli uprawiamy dużo aktywności fizycznej, to prowadzi to do pocenia się skalpu i zwiększonego wytwarzania sebum. W efekcie włosy będą się szybciej przedłużać i będziemy myć je częściej. Dla niektórych koniecznością może być oczyszczanie po każdej większej aktywności. Nic takiego może nie mieć miejsca u osób prowadzących siedzący tryb życia.
Typ włosa to kolejny istotny czynnik, który definiuje, jak często będziemy myć włosy. Kosmyki o grubej strukturze będą chłonąć większe ilości sebum, przez co będą się wolniej przetłuszczać. Dla porównania włosy cienkie szybciej staną się obciążone i tłuste.
Najbardziej optymalne jest mycie włosów od 2 do 3 razy w tygodniu. Nie należy natomiast trzymać się określonych ram, a dostosować częstotliwość do tego, czego akurat potrzebujemy.
Ile minut myć włosy?
Czas mycia włosów dostosowujemy pod to, jakie mycie przeprowadzamy. Zabieg będzie trwać inną ilość czasu w zależności od tego, czy jest to tylko rutynowe mycie, czy mocne oczyszczanie.
Podczas oczyszczania używamy szamponów zawierających silne detergenty. Takie mycie powinno trwać możliwie jak najkrócej, nawet do kilkunastu sekund. Wynika to z faktu, że silnie działające składniki mogą podrażniać skórę głowy, prowadząc do jej przesuszenia, powstawania łupieżu, a także do osłabiania włosów.
Mycie włosów preparatem o łagodnym czy naturalnym składzie może trwać nawet kilka minut i wykonuje się je dwukrotnie. Jest ono bezpieczne dla skóry i nie trzeba się bać o jego negatywne skutki.
Jak prawidłowo myć włosy?
Prawidłowe mycie włosów wymaga przestrzegania kilku istotnych kroków. W pierwszej kolejności należy dokładnie wyszczotkować kosmyki. To zapobiegnie plątaniu się, powstawaniu kołtunów, a zarazem wpłynie na równomierniejsze rozprowadzanie się produktów. Proste włosy można rozczesywać na sucho, lecz kręcone lepiej rozczesać na mokro. Pamiętajmy, że zawsze czeszemy je w kierunku, w którym będą myte.
Następnie należy odpowiednio dostosować temperaturę wody i zwilżyć włosy na całej długości. Po tym nakładamy szampon. Produktu nie rozprowadzamy bezpośrednio na skalpie. Niewielką ilość szamponu rozcieramy w dłoniach tak, aby powstała piana. Można również szampon wlać do plastikowego kubeczka, zalać wodą i potrząsać naczyniem do uzyskania piany.
Pianę z szamponu rozprowadzamy na skórze głowy. Nią wykonujemy delikatny masaż, starając się dotrzeć jak najdokładniej do skalpu. Po chwili dokładnie spłukujemy szampon i czynności powtarzamy.
Na koniec na końcówki włosów nakładamy maskę lub odżywkę. Produkt wczesujemy szczotką, aby został równomiernie rozprowadzony. Po kilku minutach spłukujemy produkt chłodną wodą.