Dieta na odbudowę paznokci

Wiosną wiele z nas ma kłopoty z paznokciami – są kruche, matowe, rozdwajają się. To wina braku witamin po zimie i… wiosennych porządków, jeśli do sprzątania nie wkładamy rękawiczek. Zanim pomalujemy paznokcie, trzeba je wzmocnić.

Wiosną wiele z nas ma kłopoty z paznokciami – są kruche, matowe, rozdwajają się
Wiosną wiele z nas ma kłopoty z paznokciami – są kruche, matowe, rozdwajają się123RF/PICSEL

By naprawdę odbudować zniszczone paznokcie (a nie tylko na krótko poprawić ich wygląd), musimy dostarczyć im składników, które biorą udział w formowaniu się płytek. W naszych posiłkach nie może zabraknąć aminokwasów, minerałów i witamin. Oto 7 najważniejszych składników wpływających korzystnie na zdrowie paznokci. Poprawę zauważysz już po 3 tygodniach.

Aminokwasy siarkowe

Najważniejsze to metionina i cysteina, bo wchodzą w skład keratyny - białka, z którego zbudowane są paznokcie. W naszej diecie powinno znaleźć się chude mięso, jaja i ryby, otręby i zarodki pszenne, płatki owsiane, nasiona dyni i słonecznika, siemię lniane oraz rośliny strączkowe. Około 1/4 naszego każdego posiłku powinno stanowić źródło białka.

Krzem

Ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu łamliwości paznokci. Bierze udział w syntezie kolagenu i elastyny. W jakich produktach możemy go znaleźć? W otrębach, owsie, grubych kaszach, brązowym ryżu, jaglance oraz w takich warzywach jak rzodkiewka, kapusta, ogórki, szparagi i fasola szparagowa. Krzem gromadzi się głównie w skórkach i osłonach nasion, dlatego wybieraj niełuskany brązowy ryż. Sięgaj po te produkty 2 razy dziennie.

Magnez

Ten mikroelement jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesów naprawczych paznokci. Chcąc go uzupełnić, sięgajmy po kakao, gorzką czekoladę, nasiona słonecznika, płatki owsiane, kaszę gryczaną, brązowy ryż, orzechy, migdały lub banany. 100 g migdałów zapewnia konieczną dzienną dawkę tego pierwiastka, jedzmy więc je jak najczęściej. Przynajmniej dwa posiłki w ciągu dnia powinny zawierać źródła magnezu. Pijmy też wody mineralne, które są dobrym źródłem tego mikroelementu np. piwniczanka.

Żelazo

Bierze udział w syntezie substancji, które budują płytkę, wzmacniają ją i utwardzają. Najlepszym źródłem żelaza jest czerwone mięso, szczególnie wątróbka. Znajdziemy je też jednak w owocach i warzywach: burakach, szpinaku, natce pietruszki, jarmużu, brokułach, pomidorach, suszonych śliwkach i morelach. W każdym posiłku powinno znaleźć się źródło żelaza, ale niekoniecznie w postaci mięsa.

Sporo miedzi znajdziemy w nasionach słonecznika
Sporo miedzi znajdziemy w nasionach słonecznika123RF/PICSEL

Cynk i miedź

Paznokcie będą mocne i zdrowe tylko wtedy, gdy zachowają swoją elastyczność. Te dwa mikroelementy zapobiegają łamliwości płytki paznokciowej. Najlepsze źródła tych pierwiastków to wątróbka, kakao, migdały, orzechy włoskie i laskowe, pestki dyni, nasiona słonecznika, płatki owsiane, kasza gryczana i owoce suszone. 100 g pestek dyni zapewnia konieczną dzienną dawkę cynku. Można je traktować jak przekąskę albo dodatek do sałatek.

Sporo miedzi znajdziemy w nasionach słonecznika - dodawaj go po 2 łyżki do sałatki lub zupy krem. Warto przynajmniej w dwóch posiłkach dziennie zapewnić sobie źródła pokarmowe tych pierwiastków.

Kwas foliowy

Czyli witamina B9 wspomaga regenerację komórek naskórka i paznokci, przyspiesza również wzrost płytek. Znajdziemy go w zielonych warzywach, roślinach strączkowych, ale też wątróbce, żółtkach jajek, otrębach, pomarańczach i bananach. Powinniśmy zadbać o to, by produkty bogate w ten związek pojawiały się na naszych talerzach regularnie, najlepiej w każdym posiłku.

100 rad
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas