Dieta wzmacniająca skórę przed latem
Jedz dużo warzyw i owoców. Zawierają przeciwutleniacze, czyli substancje, które chronią skórę przed uszkodzeniem pod wpływem słońca.
Przeciwutleniacze kontra promienie UV
Wzmacniaj naturalną ochronę skóry - promieniowanie
UV pobudza wytwarzanie wolnych rodników, a te atakują warstwę ochronną naskórka. Jeśli ją uszkodzą, przenikają w głąb skóry, aż do DNA komórek. Te z kolei wytwarzają mniej kolagenu i kolastyny, czyli białek odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość. W efekcie skóra szybciej wiotczeje i starzeje się. Możesz temu zapobiec, dostarczając organizmowi przeciwutleniacze, czyli witaminy C, E, beta-karoten (prowitaminę A), likopen.
Duet witamin C, E neutralizuje wolne rodniki
Kiedy witamina E niszczy „szkodnika”, witamina C wzmacnia jej działanie. Dlatego w twoim jadłospisie nie może zabraknąć produktów, które je zawierają. Witaminę C znajdziesz w owocach jagodowych, m.in. czarnych porzeczkach, truskawkach, malinach, cytrusach, kiwi, żółtych i zielonych warzywach, m.in. kapustnych, ziemniakach.
Źródłem witaminy E są m.in. oleje roślinne, warzywa zielonych lisciach, orzechy, jajka.
Trio: beta-karoten witamina C i E zmniejsza ryzyko poparzeń słonecznych. Witaminy C i E wspomagają działanie beta-karotenu (prowitaminy A). Także on chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Gromadzi się w naskórku, nadając mu lekko złocisty odcień, co działa jak naturalny filtr słoneczny. Beta-karoten pomaga też zwalczać wolne rodniki, powstające podczas opalania. Chroni włókna kolagenowe i opóźnia starzenie skóry.
Źródłem beta-karotenu są żółte i pomarańczowe warzywa: marchew, dynia, pomidory; żółte i pomarańczowe owoce: morele, brzoskwinie, nektarynki, melon, mango; zielone warzywa liściaste: szpinak, kalafior, brokuły.
Likopen zapobiega starzeniu się skóry. Substancja ta ma silne działanie fotoochronne i zapobiega uszkodzeniu przez wolne rodniki włókien kolagenowych i elastyny. Jeśli nie zabraknie go w diecie, skóra po opalaniu pozostanie elastyczna i mocna.
Likopen znajdziesz np. w pomidorach, arbuzie.
Pyszne dania przed plażowaniem
Jedz sałatki przyrządzone z pomidorów, papryki i tartej marchewki, polane oliwą z oliwek. Upieczonego w piekarniku łososia jedz z czerwoną papryką lub brokułami czy szpinakiem. Pij koktajle z jagód i malin.
Cytrusy dla lepszej tolerancji słońca
Przeciwutleniacze powinny się znaleźć także w codziennym menu. Amerykańscy naukowcy obliczyli, jak silnie produkty żywieniowe neutralizują wolne rodniki i określają to w jednostkach ORAC. Obliczyli, że musimy dostarczyć ich dziennie od 3000 do 5000, by wzmocnić skórę przed letnim słońcem.
Najwięcej, bo aż 6552 jednostek ORAC w 100 g mają czarne jagody (szkoda, że możemy je jeść tylko w sezonie!). 100 g pomarańczy zawiera 1819 jednostek, więc 3 owoce dziennie poprawią tolerancję skóry na słońce. Bakłażan to 933 jednostek w 100 g, a surowa marchew – 666. Wysoki wskaźnik ORAC mają też cynamon i imbir. Doprawiaj nimi dania.
Krem plus tabletka przed plażą
Dietę wesprzyj suplementem z likopenem, przygotowującym na działanie promieni słonecznych. Wystarczy zażywać jedną kapsułkę dziennie przez 4 tygodnie podczas posiłku, by wzmocnić naturalne mechanizmy obronne skóry.
Ponadto miejsca najbardziej wystawione na działanie słońca: twarz, szyję, dekolt pielęgnuj kremem karotenowym. Odżywisz skórę i delikatnie ją ozłocisz, jeszcze przed wyjazdem na urlop.
Dermatolodzy zalecają, by latem najpierw wklepać w twarz serum z antyoksydantami (wit. C, E), a dopiero potem krem ochronny z filtrami UV. Wybierz serum z wit. C wzmacnia naczynka, chroni przed UV i nawilża skórę.