Dlaczego warto stosować olej musztardowy? Właściwości i efekty

O fenomenalnym wpływie różnorodnych olejów na urodę zrobiło się głośno już jakiś czas temu. Olejowanie włosów weszło w nawyk wielu osobom, które zapragnęły porządnie je odżywić i zrobić wreszcie porządek ze swoją fryzurą. Wśród olejów, zasługujących na szczególną uwagę, nie można pominąć musztardowego. Docenią go nie tylko włosomaniaczki! Właściwości lecznicze oleju musztardowego wykraczają znacznie dalej. Poznaj ten produkt od podszewki.

Olej z gorczycy - co to za produkt?
Olej z gorczycy - co to za produkt?123RF/PICSEL

Olej musztardowy - co to jest?

Znajdziesz go także pod nazwą olej gorczycowy. To naturalny produkt pozyskiwany z ziaren gorczycy. Jest doskonale znany w Indiach i Pakistanie, lecz istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zadomowi się także nad Wisłą.

Ma intensywnie żółtą barwę z pomarańczowym odcieniem oraz dość wyrazisty zapach. Dla fanów musztardy z pewnością nie będzie drażniący. Okaże się niezastąpiony w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych.

Co zawiera olej musztardowy?

Czas wyjaśnić, co wpływa na jego rosnącą popularność. Regularne stosowanie może dawać spektakularne efekty, a to wszystko przez dużą zawartość witamin i minerałów. Olej gorczycowy to źródło kwasów omega-3 i omega-6, niacyny, biotyny oraz beta-karotenu. Na tym nie koniec! W jego składzie nie brakuje witamin: A, C, E i K. Nie można pominąć minerałów, wśród których prym wiodą wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas i selen.

Zanim użyjesz

Na początku przygody z olejem musztardowym trzeba zachować pewną dozę ostrożności
Na początku przygody z olejem musztardowym trzeba zachować pewną dozę ostrożności123RF/PICSEL

Przed wprowadzeniem go na stałe do listy swoich ulubionych kosmetyków, wykonaj próbę uczuleniową poprzez nałożenie go na niewielki fragment skóry. Używając oleju musztardowego do włosów, na początku nie zostawiaj go na głowie przez wiele godzin. W niewielkiej ilości przypadków może powodować świąd i pieczenie. W takiej sytuacji trzeba go odstawić.

Olej musztardowy na włosy

Zasłynął jako ratunek dla wszystkich, którzy nie są zadowoleni ze stanu swojej fryzury. Jak stosować olej musztardowy na włosy? Można traktować go jako serum idealne dla odżywienia zniszczonych i przesuszonych końcówek.

Zobacz też: Olej kokosowy: Jak i gdzie go wykorzystać?

Doskonale sprawdza się w charakterze wcierki do skóry głowy. Cechuje się działaniem rozgrzewającym. Odżywia mieszki włosowe i pobudza mikrokrążenie, a co za tym idzie - wpływa pozytywnie na porost włosów oraz wzmocnienie tych już istniejących. Efektem stosowania oleju gorczycowego jest zredukowanie łupieżu, nawilżenie włosów i ochrona ich przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.

Olej musztardowy do twarzy

Delikatna skóra twarzy wymaga łagodnego traktowania. Z tego względu należy unikać nakładania oleju musztardowego bezpośrednio na cerę. Bardzo dobre efekty przynosi wymieszanie produktu ze sprawdzonym kremem do twarzy lub innym olejem (np. kokosowym).

Jego działanie przyrównuje się do peelingu enzymatycznego, który delikatnie oczyszcza skórę i złuszcza stary naskórek bez ryzyka podrażnień, jakie niesie ze sobą peeling ziarnisty. Właściwości antybakteryjne oleju musztardowego pomogą uporać się z trądzikiem i innymi niedoskonałościami. Trzeba jednak pamiętać, że nie można nakładać go na niewygojone ranki, które mógłby dodatkowo podrażnić.

Produkt z ziaren gorczycy poprawia koloryt cery i regeneruje skórę, przyspieszając wzrost komórek. Ma właściwości przeciwzmarszczkowe, więc powinien znaleźć się w kosmetyczce właścicielek skóry dojrzałej.

Olej musztardowy w kuchni

Olej musztardowy doskonale podkreśla smak warzyw
Olej musztardowy doskonale podkreśla smak warzyw123RF/PICSEL

Wiadomo już, że olej musztardowy do włosów i skóry nadaje się znakomicie. Pora więc przejść z łazienki do kuchni. Oleju nie można używać na gorąco, ale za to kapitalnie wzbogaci smak sałatek warzywnych. Jego wyrazisty charakter sprawia, że do zrobienia apetycznego dressingu wystarczy tylko odrobina. Jak z wszystkim, w stosowaniu oleju gorczycowego w kuchni należy zachować umiar. Choć może wspierać pracę serca i chronić przed nadciśnieniem tętniczym, w nadmiarze szkodzi, doprowadzając m.in. do podrażnienia żołądka i zgagi. Miej to na uwadze, a maksymalnie wykorzystasz zalety tego produktu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas