Dlaczego wypadają mi włosy?
Zwykle jest to dolegliwość przejściowa. Jeśli jednak nie mija, trzeba znaleźć jej przyczynę.
Codziennie tracimy około 100 włosów. Nie powinniśmy się tym martwić, bo to norma. Jednak czasem na szczotce zostaje ich dużo więcej. Znajdujemy je też na ubraniu, poduszce, w wannie i na podłodze.
To zaczyna budzić niepokój. Włosy mogą wypadać z wielu powodów i zależnie od przyczyny wymagają różnych zabiegów. Oto najczęstsze źródła kłopotów!
Brak składników odżywczych
To częste u osób, które niewłaściwie się odchudzają. Najbardziej szkodliwe są diety restrykcyjne, zawierające 700-1000 kcal oraz jednostronne (niskobiałkowe, ubogie w witaminy).
Prowadzą do niedoborów, które odbijają się na zdrowiu całego organizmu, również włosów. Spożywanie warzyw i owoców to niezbędny warunek zachowania właściwego poziomu witamin i minerałów.
Silny stres
Długotrwałe napięcie sprawia, że naczynia krwionośne się zaciskają, cebulki włosowe są niedożywione i obumierają. Stres nasila też wydzielanie prolaktyny, hormonu, którego nadmiar powoduje wypadanie włosów. Dobrą formą odprężenia są spacery w cichym miejscu czy uprawianie ulubionego sportu, a także rozmowy z życzliwymi ludźmi.
Różne choroby
Stan włosów pogarszają schorzenia skóry głowy, m.in. zapalenie łojotokowe, łuszczyca, grzybica, łysienie plackowate. Inne choroby sprzyjające przerzedzaniu się włosów to anemia spowodowana niedoborami żelaza, niedobór hormonów tarczycy przy niedoczynności tego gruczołu. To wymaga wizyty u lekarza i profesjonalnego leczenia.
Ważne hormony
Niektórym kobietom wypadają włosy trzy-cztery miesiące po urodzeniu dziecka lub zakończeniu karmienia piersią – to efekt spadku poziomu estrogenów po porodzie. W tym wypadku w ciągu sześciu miesięcy włosy same odrastają.
Szkodliwe kosmetyki
Zawarte w szamponach, lakierach, farbach i płynach do trwałej ondulacji detergenty i inne syntetyczne substancje mogą szkodzić włosom. Po ich odstawieniu i użyciu specjalnych odżywek stan włosów zwykle się poprawia.
Jeśli jednak chemikalia poważnie uszkodzą cebulki włosowe i naruszą skórę głowy, wskazana jest specjalistyczna kuracja pod okiem doświadczonego fryzjera lub dermatologa.
Niewłaściwe traktowanie
Mocne ściskanie w koński ogon gumką, plecenie w dredy lub cieniutkie warkoczyki sprzyja łamaniu i wypadaniu łodyg włosów. Wystarczy zrezygnować z takiej fryzury, a włosy przestaną wypadać. Szkodzi im też wysoka temperatura.
Warto zrezygnować z lokówki, prostownicy, suszarki (a przynajmniej używać strumienia letniego powietrza, trzymając suszarkę min. 20-30 cm od głowy). W pełnym słońcu trzeba chronić włosy chustką lub kapeluszem.
Co wzmacnia włosy?
Dieta – bogata nie tylko w warzywa i owoce, ale także w drób, jaja, produkty mleczne, zbożowe pełnoziarniste, ryby, warzywa strączkowe. l Tabletki – ze skrzypu polnego albo zawierające selen i cynk.
Preparaty – z substancją zwaną minoxidilem albo z aminexilem, do wcierania w skórę głowy. Przeciwdziałają wypadaniu włosów.