Domowe SPA dla skóry i włosów

Twarz, ciało i włosy rozpieszczone ziołami, miodem, mlekiem i innymi naturalnymi składnikami… To wszystko masz w zasięgu ręki, we własnym gabinecie odnowy!

Na odpoczynek w SPA najlepiej wybrać godziny późnopopołudniowe
Na odpoczynek w SPA najlepiej wybrać godziny późnopopołudniowe123RF/PICSEL

Na program pielęgnacyjny, wygospodaruj około 2 godz. Warto, bo długo będziesz cieszyć się jego efektami, a przy tym wspaniale odpoczniesz.

Według kosmetologów na odpoczynek w SPA najlepiej wybrać godziny późnopopołudniowe. Wtedy skóra jest dobrze ukrwiona i chętniej chłonie substancje z kosmetyków.

Ponieważ ma to być czas przyjemności, poproś domowników, by ci nie przeszkadzali. W pokoju, w którym będziesz wypoczywać włącz relaksującą muzykę, zapal aromatyczny kominek, świece.

Aby dobrze przygotować skórę do zabiegów, trzeba ją złuszczyć. Ciało wymasuj pilingiem gotowym lub domowym. Użyj: papki z soli i oliwy; mieszanki soli i sody oczyszczonej (proporcja 1:1); masy z 2 szkl. cukru i 1/4 szkl. tłustego mleka.

Preparat nałóż na skórę na ok. 10 min, wymasuj i spłucz. Twarz oczyść pilingiem dobranym do cery (np. enzymatycznym do suchej) lub uniwersalną, domową miksturą.

Wymasuj skórę: garścią zmielonego słonecznika z odrobiną miodu i oleju, płatkami owsianymi namoczonymi w mleku; mieszanką jogurtu i 5 łyżek mąki kukurydzianej.

Nawilżanie błyskawiczne i głębokie

Wzmocnionej kuracji potrzebuje skóra, która po umyciu wodą piecze i jest ściągnięta. To znak, że jest nadmiernie wysuszona.

Odwodniona cera (także tłusta!) nie umie się bronić przed tym, co jej szkodzi i łatwo ulega podrażnieniu. Aby zapobiec zmianom, nałóż na buzię (na ok. 15 min) maskę silnie nawilżającą.

Domowe kosmetyki, które przyniosą natychmiastową ulgę, zrobisz z: utartej marchewki lub jabłka zmieszanych z jogurtem; rozdrobnionej brzoskwini połączonej ze śmietanką i łyżką miodu; startej dyni lub kabaczka z łyżką mleka w proszku (ew. kleiku ryżowego) i żółtkiem.

By maska podziałała także aromaterapeutycznie, a kosmetyk lepiej się wchłonął, po jego nałożeniu przykryj twarz kompresem. Zwilż gazę: w wodzie z 1–2 kroplami olejku różanego; w naparze z rumianku.

Zmyj maskę, wmasuj olejek do twarzy (np. Świat Natury, Soraya, ok. 17 zł). Na powieki połóż gotowe płatki (np. ogórkowe, Beauty Formulas, ok. 10 zł) lub waciki nasączone: schłodzoną maślanką; naparem ze świetlika lub czarnej niearomatyzowanej herbaty.

Więcej wilgoci dla ciała

Nałóż nawilżający balsam lub maskę o kuszącym zapachu (np. czekoladowa, Bingo, ok. 36 zł). Owiń się folią na ok. 30 min. Podobny efekt dadzą domowe okłady: rozpuść w kąpieli wodnej 2 tabliczki gorzkiej czekolady, wymieszaj z oliwą lub olejkiem migdałowym; 2 duże ogórki zmiksuj z kubeczkiem jogurtu naturalnego.

Relaks w kąpieli

W domowym rytuale upiększającym nie sposób pominąć kąpieli. Przecież SPA to skrót od łacińskiej sentencji „sanus per aquam” czyli zdrowy poprzez wodę!

Wśród płynów i olejków do kąpieli z roślinnymi wyciągami bez trudu wybierzesz te potrzebne twojej skórze (np. na cellulit: Cyprys i Olejek Grejfrutowy, Bielenda, ok. 13 zł). Dodatki do kąpieli możesz też zrobić sama.

Odżywczo i nawilżająco podziała: w mocny napar z nagietka (ok. 3 garści ziół na litr wrzątku); miód (ok. 1/2 szkl.) rozpuszczony w pełnotłustym mleku; mieszanka z 1/2 szkl. oliwy i 2–3 kropli olejku, np. cytrynowego. Odchudzające działanie ma: 1–2 szkl. soli kuchennej; mocny napar ze skrzypu.

Woda powinna mieć 36–37 stopni. To wystarczy, by rozpulchnić naskórek. Skóra lepiej przyjmie składniki preparatów, ty zaś będziesz odprężona, ale nie znużona. Czas kąpieli: ok.15 min. Uwaga! Po kąpieli z dodatkiem soli ciało trzeba dokładnie spłukać!

Łagodne ujędrnianie i regeneracja

Na zmarszczki i utratę jędrności ciała narzekają panie po 40. roku życiu i te, które mocno się opalały lub szybko schudły. Ich skóra potrzebuje odnowy.

Naturalne liftingi

Uderzeniową dawkę składników odżywczych znajdziesz w maskach do cery dojrzałej. Wypróbuj też domowe papki z: banana zmiksowanego z żółtkiem i łyżką miodu; 2–3 łyżek startego selera wymieszanego z twarożkiem; 4–5 łyżek mąki pszennej rozprowadzonej letnim mlekiem. Potrzymaj ok. 20 min, a pod powiekami rozmasuj kroplę oliwy.

Okład inny niż wszystkie

Do ujędrniającego zabiegu wykorzystaj odżywcze masło do ciała o gęstej, kremowej konsystencji. Obficie wmasuj w skórę i załóż szlafrok. Regenerująco działa też: okład z 2 żółtek zmieszanych z 1/4 szkl. śmietany i 3 łyżek oliwy.

Balsam: po 1/4 szkl. miodu i mleka oraz odrobiny oliwy wymieszanych i podgrzanych na wolnym ogniu. Jak stosować: preparaty nanieś na skórę i owiń się folią na ok. 30 min.

Delikatne zwalczanie tłuszczyku

Jeśli narzekasz na krągłości lub cellulit, wypróbuj proste zabiegi modelujące. Biorąc prysznic, szorstką gąbką lub myjką zataczaj kółka od stóp w kierunku serca. Tak pobudzisz krążenie i przyspieszysz usuwanie toksyn.

Zawarte w gotowych maskach błota i algi pomagają rozbić złogi tłuszczowe. Tak działa też: papka z 10 łyżek fusów z kawy, łyżki cynamonu i odrobiny oleju. Rozmasuj, owiń się folią na ok. 30 min.

Konsultacja: Rusłana Tkaczuk, kosmetolog, menadżer szkoleniowy marki Thalgo.