Domowe SPA: Jak pielęgnować stopy? Jak malować paznokcie?

Zimą nie poświęcałaś im zbyt dużo czasu i teraz nie są idealne? Godzina wystarczy, by wyglądały jak po wizycie u kosmetyczki! Tarką lub pumeksem pocieraj tylko partie stóp, na których naskórek jest zgrubiały. W przeciwnym razie sprawisz, że zacznie ona narastać w nowych miejscach!

Skóra na stopach będzie bardziej delikatna i miękka, poznaj sekret
Skóra na stopach będzie bardziej delikatna i miękka, poznaj sekret123RF/PICSEL

Zanurz stopy na 15 minut w ciepłej (nie gorącej!) wodzie z dodatkiem soli kuchennej (wystarczy garść) lub kosmetyku do kąpieli stóp: soli, tabletek, płynu. Przy okazji możesz pomasować stopy sizalową myjką.

Stopy starannie osusz ręcznikiem i od razu poodsuwaj drewnianym patyczkiem skórki wokół paznokci.

Czas na polerowanie

Zrób to na sucho, używając tarki z papierem ściernym. W ten sposób najskuteczniej i najszybciej pozbędziesz się narośniętego, zgrubiałego naskórka na spodniej części stóp, na bokach oraz na piętach.

Skórę pocieraj w różne strony i pod różnym kątem. Staraj się nie trzeć w jednym miejscu, bo mogłabyś podrażnić skórę. Jeśli masz popękane pięty, ruchy powinny przebiegać wzdłuż pęknięć, a nie w poprzek.

Piłujemy paznokcie

Najpierw skróć paznokcie. Najbezpieczniej i najdokładniej zrobisz to specjalnymi cęgami do paznokci stóp (nożyczki mogą nie poradzić sobie z twardą płytką). Paznokcie obcinaj na prosto, uważając, by nie postrzępić brzegów płytki. Końce delikatnie zaokrąglij, a krawędzie opiłuj papierowym lub szklanym pilnikiem.

Paznokcie wygładź polerką, a następnie nałóż na nie bazę – zabezpieczysz płytkę przed żółknięciem. Nanosząc lakier, zacznij od namalowania paska pośrodku paznokcia. Następnie dołóż po pasku z każdej strony. Przed aplikacją drugiej warstwy pociągnij pędzelkiem również zewnętrzną krawędź paznokcia – lakier nie będzie odpryskiwał.

Podstawą krem do stóp

To bardzo ważny element pedikiuru! Wypielęgnowane stopy będą dobrze odżywione i dłużej pozostaną gładkie, gdy wmasujesz w skórę (omijając paznokcie!) tłusty krem witaminowy. O kosmetyku pamiętaj także zawsze rano i po wieczornej kąpieli – dostarczy skórze stóp wszystkie potrzebne składniki!

Kompres parafinowy

Jak pomaga? Znakomicie nawilża i natłuszcza skórę stóp przesuszonych. Koniecznie zdecyduj się na taki zabieg, gdy masz popękane pięty. Parafinę (kupisz w aptece) podgrzej, wlej do miski. Zanurz w niej stopy, po 5 sek. wyjmij.Zanurz ponownie i znów wyjmij. Powtórz 5 razy. Stopy włóż do torebek foliowych, owiń kocem na 20 min. Zastudzony wosk zdejmij ze stóp dłonią.

Kąpiel termalna

Jak pomaga? Koi obrzmiałe stopy, rozgrzewa je, dodatkowo wygładza skórę, zapobiega też jej sinieniu oraz rogowaceniu. 2 torebki rumianku zalej 1/2 litra wrzątku, przykryj na 10 minut. Przelej do miski, dodaj po 3 łyżki oliwy i miodu oraz litr ciepłej wody. Zanurz stopy na 10–15 minut.

Masaż olejkiem

Jak pomaga? Cudownie odpręża stopy, poprawia ukrwienie skóry, a dodatkowo działa odświeżająco. Podgrzej 3 łyżki oliwy, dodaj 10 kropli olejku miętowego. Mieszankę nanieś na stopę, wykonując przy tym masaż – zacznij od palców, skończ na kostkach stawu skokowego. Tak samo wymasuj drugą stopę.

Wygładzający piling do stóp

Jak pomaga? Dzięki niemu skóra na stopach będzie bardziej delikatna i miękka, a składniki kremów łatwiej w nią wnikną. Działa podobnie jak piling kwasowy, który wykonują kosmetyczki! Wymieszaj 1/2 szkl. cukru z 3 łyżkami gęstego miodu i łyżką cynamonu. Papkę nałóż na stopy po kąpieli. Masuj je przez kilka minut, dokładnie spłucz.

Maska odżywcza do stóp

Jak pomaga? Cudownie odżywia, zmiękcza i wygładza skórę! To znakomite zastępstwo dla zabiegów z drogimi ampułkami. Wykonanie Wymieszaj: 2 żółtka, 2 łyżki miodu i 1/2 szkl. twarożku. Dodaj sok z 1/2 cytryny. Maskę nałóż na stopy, owiń folią i załóż skarpety. Po 20 min zmyj.

Odpoczynek z uniesionymi nogami działa na zmęczone, opuchnięte stopy jak najlepszy kosmetyk!

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas