Domowe sposoby na ból zatok. Co pomaga na zatkane zatoki?

Zatkane zatoki są w stanie uprzykrzyć życie. Towarzyszące im ból głowy i zatkany nos sprawiają, że wykonywanie najbardziej prozaicznych codziennych czynności staje się prawdziwym wyzwaniem. Nie należy bagatelizować tych objawów, myśląc, że „samo przejdzie”. Mogą prowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości, więc działać należy od razu. Poznaj domowe sposoby na ból zatok, dzięki którym szybciej poczujesz ulgę. Sprawdź również, co robić, aby w przyszłości uniknąć tego problemu.

Ból zatok to poważny problem. Nigdy go nie lekceważ
Ból zatok to poważny problem. Nigdy go nie lekceważ123RF/PICSEL

Zatkane zatoki: Objawy i przyczyny

Ból zatok towarzyszy wielu osobom, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Może być wynikiem narażania się na niekorzystne czynniki atmosferyczne, jakich o tej porze roku nie brakuje. Chłód, wiatr oraz duże różnice temperatur, kiedy wchodzimy z zewnątrz do nagrzanego pomieszczenia. Suche powietrze, które panuje w domach, sprzyja problemom z zatokami. Ból zazwyczaj jest objawem rozwijającego się zapalenia zatok. Często wiąże się z przebytym i niedoleczonym przeziębieniem i infekcją górnych dróg oddechowych. Za stany zapalne odpowiadają bakterie, wirusy i grzyby.

Szczególnie narażeni na dotkliwe dolegliwości są alergicy, więc tym bardziej powinni uważać na swoje zdrowie. Wyróżnia się różne rodzaje zapalenia zatok, a jeśli problem powraca często (co najmniej cztery razy w roku), konieczna jest konsultacja z laryngologiem.

Do najczęściej występujących objawów zatkanych zatok należą:

  • ból głowy,
  • uczucie nacisku u nasady nosa, zwłaszcza podczas schylania,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • katar lub wodnista wydzielina z nosa,
  • łzawienie oczu.

Do czego mogą doprowadzić nieleczone problemy z zatokami?

Ignorowanie objawów nie tylko obniża komfort życia, ale przede wszystkim może doprowadzić do znacznie poważniejszych powikłań. Konsekwencjami najczęściej bywają zapalenie gardła i zapalenie ucha. Jeśli sytuacja trwa dłużej, może skutkować problemami ze słuchem, a nawet jego utratą. Rozprzestrzeniająca się choroba może być także powodem wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Żaden niepokojący objaw nie powinien być więc bagatelizowany. Działaj od razu, stosując domowe sposoby na zatkane zatoki.

Przygotuj inhalację na zatoki

To bardzo prosta metoda, dzięki której szybko poczujesz ulgę. Można przeprowadzać ją przy użyciu różnych produktów: soli kuchennej, olejków eterycznych (polecamy zwłaszcza sosnowy, eukaliptusowy, lawendowy i z drzewa herbacianego) oraz ziół (rumianku, mięty pieprzowej, tymianku). Niezależnie od wybranego wariantu, produkt wymieszaj z gorącą wodą w dużym naczyniu, nachyl się nad nim i nakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj przez około 10 minut. Stosuj raz na dobę przez co najmniej pięć dni.

Olejki eteryczne używane w aromaterapii to wybawienie dla chorych zatok
Olejki eteryczne używane w aromaterapii to wybawienie dla chorych zatok123RF/PICSEL

Co na ból zatok? Pomoże ciepły okład

O ile inhalacja na samym początku może nie być najmilszym doświadczeniem (zwłaszcza gdy woda jest bardzo gorąca), o tyle okłady należą do jednych z najprzyjemniejszych domowych sposobów na ból zatok. Jak je przygotować? Niewielką ilość ziaren grochu wstaw do piekarnika nagrzanego do 60°C na kilka minut. Gdy będzie ciepły, przełóż go do czystego płóciennego woreczka i przyłóż do czoła i nasady nosa. Upewnij się, że zawiniątko nie jest zbyt gorące - poparzenia to ostatnie, czego potrzebujesz. Działanie kompresu wzmocni sól lecznicza dostępna w aptekach.

Czym leczyć zatoki? Maścią!

Istnieją takie produkty, które zawsze warto mieć w domu. Wychodzenie na zakupy w zimny dzień, kiedy doskwierają zatoki, nie wydaje się zbyt kuszącą opcją, a już na pewno nie wolno tego robić tuż po zastosowaniu rozgrzewającej inhalacji czy okładu. Jesienią i zimą profilaktycznie zaopatrz się w maść bursztynową, którą posmarujesz czoło, nasadę nosa i skronie. Właściwości szlachetnego surowca, jakim jest bursztyn, nie kończą się na rozgrzewaniu. Nie musisz obawiać się, że maść się zmarnuje. Przyda się do niwelowania uczucia zmęczenia, ukojenia nerwów czy rozmasowania obolałych mięśni i stawów.

Właściwości lecznicze bursztynu znane są nie od dziś
Właściwości lecznicze bursztynu znane są nie od dziś123RF/PICSEL

Zadbaj o nawodnienie organizmu

O wypijaniu odpowiedniej ilości płynów trzeba pamiętać na co dzień, nie tylko, gdy coś nam dolega. Jednak spożywanie wody jest jedną z najtrafniejszych odpowiedzi na pytanie: czym leczyć zatoki. Odwodnione ciało narażone jest na podrażnienia, co sprzyja rozwijaniu się stanu zapalnego w śluzówce nosa.

Poleca się wypijać od dwóch i pół do trzech litrów wody dziennie. Nie musi być to jednak wyłącznie woda mineralna. Korzystaj z leczniczych właściwości wody z miodem, cytryną i imbirem albo kurkumą oraz naparów ziołowych. Wśród nich na wyróżnienie zasługują wywary z lipy, szałwii, rumianku i tymianku. Jeśli jesteś fanem herbaty, do ulubionego napoju dodawaj kardamon, cynamon i goździki.

Jak unikać bólu zatok?

Istnieje kilka aspektów w codziennych nawykach, na które warto zwrócić uwagę, a które mogły wcześniej wydawać się nieistotne. Co robić, by zmniejszyć prawdopodobieństwo bólu i zapchanych zatok?

  • W chłodne i wietrzne dni zawsze zakładaj czapkę. Troska o nienaganną fryzurę nie powinna przegrywać z dbaniem o zdrowie.
  • Nie wychodź z domu z mokrymi włosami lub tuż po gorącej kąpieli. To samo tyczy się wyjść na balkon czy stawania przy otwartym oknie.
  • Nawilżaj powietrze w swojej przestrzeni. Ogrzewanie skutecznie je wysusza. Jeśli nie masz możliwości zaopatrzenia się w specjalny nawilżacz, postaraj się układać na kaloryferach wilgotne ręczniki.

Zapoznaj się także z dobroczynnymi właściwościami chrzanu, dzięki którym łatwiej będzie przetrwać sezon przeziębień. Przypominamy o tradycyjnym syropie z czosnku, będącym naturalnym uzupełnieniem domowej apteczki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas