Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Nie trzeba opalać się na plaży, aby doszło do oparzenia słonecznego. Brak ochrony przed promieniowaniem UV w postaci kremu z filtrem, czy zasłonienia się materiałem powoduje, że skóra szybko robi się czerwona i swędząca. Do tego dochodzi dyskomfort wywołany pieczeniem i bólem naskórka. Na szczęście istnieją domowe sposoby na oparzenia słoneczne, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości.

Oparzenia słoneczne po opalaniu są bardzo dokuczliwe i bolesne
Oparzenia słoneczne po opalaniu są bardzo dokuczliwe i bolesne123RF/PICSEL

Pierwsza pomoc: Okład

Jeśli po opalaniu lub spacerze zauważyliśmy oparzenie słoneczne, warto sięgnąć po chłodne okłady, które szybko przyniosą ulgę. Zamiast polewania się bardzo zimną wodą albo stosowania kompresów z lodu, najlepiej nawilżyć chłodną kranówką ręcznik i przyłożyć do poparzonego miejsca. To prosty i domowy sposób na oparzenia słoneczne, które szybko łagodzi ból i zapobiega rozwojowi stanu zapalnego.

Przed opalaniem lepiej o tym pamiętaćInteria.tv

Aloes

Aloes to roślina, która swoimi właściwościami z pewnością może przysłużyć się zdrowiu. Nie inaczej jest w przypadku bólu wywołanego oparzeniem słonecznym. Najlepiej przyłożyć do skóry miąższ rośliny i delikatnie wcierać go w odpowiednie miejsce. Aloes ma działanie łagodzące i przeciwzapalne, a to zasługa enzymów i witamin korzystnych dla skóry, czyli A oraz E.

Kefir i zsiadłe mleko

Kefir szybko przywraca prawidłowe pH skóry
Kefir szybko przywraca prawidłowe pH skóry123RF/PICSEL

Wiele osób - zwłaszcza starej daty - poleca na oparzenia słoneczne okład z maślanki i kefiru. Ta metoda jest niezwykle pomocna i szybko można odczuć ulgę. Dlaczego? Wszystko ze względu na fakt, że oparzenie słoneczne zaburza naturalne pH skóry, które jest kwaśne. Fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir i maślanka nie tylko przywracają tkankom równowagę, ale także obecność witamin A i E pomagają skórze szybciej się zregenerować.

Miód

Płynny miód może szybko przynieść skórze ulgę po opalaniu
Płynny miód może szybko przynieść skórze ulgę po opalaniu123RF/PICSEL

Jeśli mamy w domu słoik miodu, to dobrze jest go wykorzystać w pielęgnacji skóry. Okazuje się, że owoc pracy pszczół idealnie sprawdza się jako domowy sposób na oparzenia słoneczne. Wystarczy posmarować płynnym miodem zmienioną oparzeniem skórę, a szybko poczuje się ulgę. Wszystko za sprawą właściwości miodu: nie tylko zaliczany jest do naturalnych antybiotyków, ale także pomaga regenerować skórę i zapobiegać stanom zapalnym.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne: Czy zawsze działają?

Oparzenia słoneczne mogą być jedynie powierzchowne i nie zawsze wymagają interwencji lekarskiej. Dolegliwości, takie jak delikatny ból, zaczerwienienie czy swędzenie i pieczenie mijają po kilku dniach. Jednak oparzenie słoneczne może być poważniejsze: kiedy na skórze pojawiają się bąble, a także gorączka, osłabienie, wymioty czy brak czucia w miejscu oparzenia, niezbędna jest pomoc lekarza.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas