Domowe sposoby na otarcia skóry

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij
Dokuczliwe otarcia
Dokuczliwe otarciaPhotogenica

Składniki

Zimny okład Wokół uszkodzonego naskórka należy przyłożyć zimny okład, np. kostki lodu owinięte w ręcznik. Zredukuje to zaczerwienienie i uśmierzy ból. Okład powinien trwać ok. 5 minut i być powtórzony kilka razy. Ranę można też przemyć zimną wodą. Ważne, aby nigdy nie przykładać kostek lodu bezpośrednio na skórę.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Aloes Sok z aloesu to doskonałe naturalne lekarstwo na podrażnioną skórę. Zmniejsza zaczerwienienie, koi i nawilża. Zawarte w nim glikoproteiny przyczyniają się do zmniejszenia bólu i zapobiegają zapaleniu, podczas gdy polisacharydy pobudzają naprawę komórek skóry. Jeśli aloes zdobi parapet w domu, wystarczy wycisnąć żel z jego liści i przyłożyć na 2-3 minuty bezpośrednio na otarcie. W aptekach dostępne są też żele z aloesu. Można też przygotować domowy spray na otarcia. W tym celu należy wymieszać szklankę zaparzonej zielonej herbaty, ¼ szklanki soku z aloesu i 10 kropli olejku lawendowego. Aplikować na podrażnione miejsce 2 razy dziennie. Z pewnością przyniesie to ukojenie i przyspieszy proces gojenia.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Płatki owsiane To przede wszystkim pyszne i sycące śniadanie, ale płatki owsiane sprawdzają się doskonale także i w innej roli. Posiadają liczne właściwości odżywcze oraz lecznicze. Wykazują działanie oczyszczające, nawilżające i łagodzące. Są też doskonałym środkiem przeciwzapalnym. Ulgę przynosi przede wszystkim kąpiel w owsiance. Do wanny wypełnionej ciepłej wodą należy dorzucić 1 lub 2 szklanki płatków owsianych, a następnie relaksować się w tej nietypowej kąpieli przez 20-30 minut. Przynosi ona efekty również w przypadku łuszczycy i oparzeń słonecznych. Niewskazane jest jednak mycie lub szorowanie podrażnionych miejsc.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Oliwa z oliwek Oliwa z oliwek ma silne właściwości nawilżające, dlatego wykazuje skuteczne działanie w leczeniu otarć na skórze. Ze względu na zawartość witaminy E i przeciwutleniaczy, znacznie przyspiesza cały proces gojenia. Wystarczy rozetrzeć kilka kropel oliwy w dłoniach i delikatnie wetrzeć w podrażnione miejsce. Zamiennie można użyć olejku kokosowego lub olejku z witaminy E.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Soda oczyszczona Jest jednym z podstawowych produktów w każdym gospodarstwie domowym. Pomaga w gotowaniu, sprzątaniu, posiada też właściwości kosmetyczne i lecznicze. Znacznie łagodzi pieczenie i swędzenie podrażnionej skóry, zmniejsza też ryzyko infekcji. Domowa maseczka lecznicza jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą w proporcjach 1 do 3. Można też dodać kilka kropli olejku lawendowego. Gotową maseczkę nałożyć na otartą skórę i odczekać 5 minut, po czym zmyć ją letnią wodą. Należy uważać, by nie pozostawić maseczki na skórze zbyt długo, ponieważ może to jeszcze bardziej podrażnić ranę. Stosować raz dziennie przez kilka dni.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Kurkuma Swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne kurkuma zawdzięcza kurkuminie, która chroni skórę przed infekcjami, skraca czas gojenia i zmniejsza ryzyko powstania blizn. Jest środkiem całkowicie nietoksycznym i bezpiecznym. Na ratunek podrażnionej skórze należy przygotować prostą pastę leczniczą. 3 łyżeczki kurkumy wymieszać z 1 łyżeczką wody, nałożyć na skórę i przykryć miękką tkaniną. Po 30 minutach zmyć letnią wodą. Dla najlepszego efektu, ten domowy zabieg zaleca się powtarzać 2-3 razy dziennie.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Olejek z drzewa herbacianego Olejek pozyskiwany z liści drzewa herbacianego charakteryzuje się przede wszystkim działaniem antyseptycznym i dezynfekującym, dlatego wykazuje wysoką skuteczność w miejscowym leczeniu podrażnionej skóry, w tym otarć mechanicznych. Nie należy go jednak stosować bezpośrednio na uszkodzone miejsce, lecz zawsze wymieszać z wodą lub bezzapachowym balsamem do ciała i w tej formie leczyć podrażnienia.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Nagietek Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne nagietka znane są od wieków. Szczególnie ceniony jest przez mamy, które napar z kwiatów nagietka często stosują do leczenia podrażnień skóry u niemowląt. Ze względu na zawartość flawonoidów nagietek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, chroni przed wolnymi rodnikami i przyspiesza proces gojenia. Można sięgnąć po olejek z nagietka (kilka kropli aplikować na zranione miejsce 2-3 razy dziennie) lub zastosować leczniczą, kojącą, ziołową kąpiel. Wystarczy w 8 szklankach wody zagotować 1/3 szklanki suszonych kwiatów nagietka i tyle samo zielonej herbaty oraz rumianku. Wystudzony napar dodać do kąpieli i zanurzyć się w leczniczej wodzie na 20 minut. Ukojenie gwarantowane.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Skrobia kukurydziana Nadmierne pocenie może zaszkodzić otarciom na skórze i jeszcze bardziej je podrażnić. Skrobia kukurydziana skutecznie pochłania wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i odporna na dalsze uszkodzenia. Dlatego po oczyszczeniu skóry łagodnym mydłem antyseptycznym i osuszeniu jej miękkim ręcznikiem, należy posypać podrażnione miejsce skrobią ziemniaczaną, która powinna delikatnie osiąść na otarciu i wokół niego, tworząc w ten sposób warstwę chroniącą je przed potem. Skrobi kukurydzianej nie można stosować na wilgotną skórę, ponieważ może to wywołać zakażenie grzybicze.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Miodla indyjska Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze miodla indyjska znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu różnych chorób skóry oraz podrażnień mechanicznych, takich jak otarcia. Miejsce wymagające leczenia zaleca się przecierać kilka razy dziennie naparem przygotowanym z liści rośliny (garść liści należy gotować w 2 szklankach wody przez 20 minut). Można też sięgnąć po gotowe balsamy lub oleje na bazie miodli indyjskiej.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

Co jeszcze możesz zrobić? Znajdź przyczynę występowania otarć na skórze. Lepiej leczyć przyczynę, niż skutki. Używaj balsamu rumiankowego. Zmniejszy to uczucie swędzenia i przyspieszy gojenie. Wybierz odpowiednią odzież do ćwiczeń. Powinna szybko schnąć, redukować pocenie i rozciągać się, by nie powodować tarcia. Unikaj obcisłych ubrań i bielizny. Mogą ocierać delikatne części ciała i powodować podrażnienia, a także zwiększyć intensywność pocenia się, co tylko pogorszy stan skóry. Otyłość sprzyja powstawaniu otarć na skórze. Staraj się więc utrzymywać odpowiednią wagę, jedz dużo warzyw i owoców i regularnie ćwicz, by zapobiec gromadzeniu się niechcianego tłuszczyku. Pij dużo wody, by zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie. Stosuj dziecięcy talk do ciała, by zapobiec nadmiernemu poceniu się.

zdjęcie
Photogenica

Składniki

zdjęcie
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
1
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
1
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na