Eksperci podpowiadają, jak podczas treningów na zewnątrz, chronić skórę twarzy

Ograniczony dostęp do siłowni sprawia, że jedyną formą aktywności jest ta na zewnątrz. Podczas ćwiczenia na świeżym powietrzu niekiedy dochodzi do podrażnienia cery przez wiatr i chłód. Ale można tego uniknąć. Co radzą dermatolodzy?

Suche, zimne powietrze może bowiem usuwać wilgoć ze skóry, pozostawiając ją podrażnioną i suchą
Suche, zimne powietrze może bowiem usuwać wilgoć ze skóry, pozostawiając ją podrażnioną i suchą 123RF/PICSEL

- Podrażnienie skóry wiatrem to bolesna, zapalna reakcja skóry, która pojawia się po pewnym czasie w zimnych i wietrznych warunkach. - wyjaśnia dermatolog Rachel Nazarian w seriwsie MindBodyGreen.com.

- Wygląda to podobnie do oparzenia słonecznego. Odczuwamy ból, na skórze pojawiają się przebarwienia, zaczerwienienia, skóra jest wyjątkowo wrażliwa, może się nawet łuszczy - dodaje.

Kiedy powietrze jest suche i mroźne, skóra jest bardziej podatna na utratę wody, ta dosłownie wyparowuje.

- Dzieje się tak, gdy połączenie wiatru, niskiej wilgotności i niskiej temperatury uszkadza barierę skóry - wskazuje dermatolog Hadley King. - To osłabia zdolność skóry do samoobrony, prowadząc do zaczerwienienia, wysuszenia i łuszczenia się skóry.

Jak zatem możemy zapobiegać i łagodzić uszkodzenia skóry wywołane mroźną pogodą? Biorąc pod uwagę fakt, że problemem jest brak wilgoci, który prowadzi do osłabienia bariery skórnej i stanu zapalnego, rozwiązanie nie powinno być zaskoczeniem: nawilżyć, ukoić i wzmocnić barierę.

- Poszukaj środka, który zawiera substancje nawilżające, zmiękczające skórę, które wspierają jej barierę ochronną, oraz środków okluzyjnych, które zatrzymują wilgoć - mówi King. Wyjaśnia, że substancje, takie jak kwas hialuronowy i gliceryna, są w większości substancjami o niskiej masie cząsteczkowej, które wiążą wodę w warstwie rogowej naskórka, ale muszą być stosowane razem z innymi składnikami, aby zatrzymać wodę.

Dodatkowo potrzebne będą emolienty, których zadaniem jest wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Można również sięgnąć po składniki kojące skórę, takie jak aloes lub płatki owsiane.

Warto również, poza samą pielęgnacją, pamiętać o ochronie fizycznej skóry. Hatfield zaleca zakrywanie twarzy szalikami lub kominami, chociaż w czasie, kiedy jesteśmy zobligowani do noszenia maseczek, ta ochrona powinna być znacznie łatwiejsza.

Jeśli jednak zauważymy, że nasza skóra została podrażniona, warto zachować szczególną ostrożność.

- Unikaj składników, które mogą być drażniące - takich jak alkohol lub składników takich jak kwas salicylowy, retinoidy lub kwas glikolowy - dopóki skóra się nie zagoi - radzi King.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas