Jak czyścić uszy? Sposoby na usuwanie woskowiny

Ze świecą wśród nas szukać osoby, która chociaż raz nie wykorzystała do czyszczenia uszu popularnych patyczków kosmetycznych albo wacików. Niestety, stosowanie tej techniki - na co zwracają uwagę lekarze - jest dużym błędem i może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia skóry i bardzo wrażliwej błony bębenkowej. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak prawidłowo pielęgnować swoje uszy, bezpiecznie pozbywać się ewentualnego nadmiaru woskowiny przy użyciu oleju parafinowego i tym samym uniknąć wizyty u laryngologa oraz kłopotów ze zdrowiem.

article cover
©123RF/PICSEL

Czyszczenie uszu patyczkiem kosmetycznym to błąd

©123RF/PICSEL

Lekarze w ocenie wykorzystywania do czyszczenia uszu popularnych patyczków kosmetycznych czy też wacików są zgodni i przestrzegają, że nawyk ten może sprowadzić nas na manowce i spowodować poważne kłopoty ze zdrowiem. Dlaczego? Obecna w naszych uszach woskowina, której z reguły próbujemy się pozbyć w mało bezpieczny sposób, jest naturalną substancją nawilżającą kanał słuchowy, a co najważniejsze zapewniającą nam skuteczną ochronę przed różnego rodzaju bateriami, zanieczyszczeniami czy infekcjami.

Jeśli produkowana jest w nadmiarze, mamy do czynienia z konkretnymi, bardzo niepokojącym symptomami, do których zaliczyć należy przede wszystkim: swędzenie w kanale słuchowym, uczucie zatkanego ucha, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, zaburzenia słuchu oraz ból o różnym natężeniu.

Patyczki kosmetyczne mogą uszkodzić błonę bębenkową

©123RF/PICSEL

Laryngolodzy zwracają uwagę, że podstawową przyczyną nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uszach jest ich nieprawidłowa higiena, a konkretnie wykorzystywanie do ich czyszczenia wacików kosmetycznych, popularnych patyczków kosmetycznych, czy innych ostrych narzędzi, jak na przykład wsuwek do włosów.

Wszystkie wymienione zamiast czyścić ucho, powodują nie tylko dyskomfort, ale też przesuwanie czy wręcz wciskanie woskowiny do wnętrza ucha, a tym samym jego zatykanie i nadmierną produkcję - z reguły lepkiej - wydzieliny. Co więcej, wsuwając patyczek kosmetyczny głęboko do ucha, zwiększamy prawdopodobieństwo uszkodzenia skóry i bardzo wrażliwej błony bębenkowej. Jeśli mimo przeciwwskazań chcemy ich ostatecznie użyć, pamiętajmy, że mogą nam służyć wyłącznie do oczyszczania małżowiny usznej do ujścia przewodu słuchowego, a prawidłowa higiena uszu polega na myciu ich wodą z mydłem.

Olej parafinowy

©123RF/PICSEL

Jeśli odczuwasz ogólny dyskomfort i masz problem z nadmierną ilością wydzieliny dobywającej się z twoich uszu, możesz się jej pozbyć, wykorzystując w tym celu naturalne, przetestowane przez nasze babcie i mamy metody.

Najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się nadmiernej ilości woskowiny jest użycie oleju parafinowego. Podgrzej 2-3 łyżki specyfiku do temperatury zbliżonej temperaturze ciała, czyli 36,6 st. C, umieść kilka kropli w uchu i odczekaj pięć minut, aby mógł zadziałać. Na koniec umyj ucho, by pozbyć się wszelkich pozostałości. Aby zapewnić sobie pożądane rezultaty, zabieg powtórz na następny dzień.

Oliwa z oliwek

Remedium na nadmierną ilość woskowiny i związany z tym dyskomfort może okazać się oliwa z oliwek. Jak jej użyć? Wlej 2-3 krople do zatkanego ucha, jeszcze zanim położysz się spać. Zabieg powtarzaj regularnie przez cztery dni, a z pewnością odczujesz ulgę.

Gliceryna

W podobny sposób jak oliwę z oliwek możesz wykorzystać glicerynę. Przez około cztery dni umieszczaj w uchu około 3-4 krople specyfiku. Na pewno skutecznie pozbędziesz się problemu z nadmierną wydzieliną uszną.

Woda utleniona

Niektórzy zalecają, aby zatkane ucho leczyć rozcieńczoną wodą utlenioną. Wymieszaj pół szklanki wody utlenionej z połową szklanki ciepłej wody. Niewielką ilość mieszanki umieść w kroplomierzu. Przyjmij pozycję leżącą, umieść 3 krople w uchu i pozostaw na 3-5 minut. Po tym czasie odwróć się tak, aby ciecz wypłynęła z ucha. Zabieg powtórz, ale już z użyciem samej wody. Pamiętaj, że wodę utlenioną możesz zastąpić oliwką dla dzieci lub wodą mineralną. Nigdy nie stosuj zabiegów z wodą utlenioną w przypadku przebitej błony bębenkowej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas