Jak dbać o cienkie włosy
Włosy delikatne i cienkie potrzebują specjalnej pielęgnacji i to już podczas codziennego mycia i suszenia.
Jeśli włosy wymagają częstego mycia, rób to nawet codziennie. Szampon (ziołowy lub dla dzieci) wlej w zagłębienie dłoni. Rozcieńcz odrobiną wody, rozprowadź na głowie i włosach. Nie wylewaj kosmetyku z butelki wprost na głowę, skoncentrowany wysusza skórę i włosy.
Używaj letniej wody. Płucz głowę po myciu 2-3 razy, by dobrze usunąć szampon i wszystkie zanieczyszczenia z włosów. Użyj do tego letniej wody. Zbyt gorąca pobudza gruczoły łojowe w skórze głowy i przyspiesza jej przetłuszczanie się. Łój przykleja się do włosów i zbyt je obciąża, a one sklejają się i mogą nadmiernie wypadać.
Stosuj kwaśne płukanki. Do ostatniego płukania dodaj sok z połowy cytryny lub 2 łyżki octu winnego. Dzięki temu zamkniesz łuski włosa. Pasma staną się sprężyste, nie będą o siebie zaczepiać, rozdwajać się i łamać.
Po każdym myciu odżywiaj włosy. Stosuj zamiennie napar lub maseczkę.
Płucz włosy ziołową miksturą. Zmieszaj po 2 łyżki suszonego ziela: skrzypu, szałwii, pokrzywy i zalej je 2 litrami wrzątku. Do jasnych kosmyków możesz użyć rumianku z szyszkami chmielu (po 2 łyżki na 2 l wody). Gdy płyn wystygnie, przecedź i dodaj sok z połowy cytryny. Powoli polewaj płynem włosy, możesz lekko wetrzeć go w skórę głowy. Powinno to być ostatnie płukanie po myciu.
Odżyw skórę maseczką. Zmieszaj żółtko z łyżeczką oliwy z oliwek i połową łyżeczki olejku rozmarynowego (kupisz w sklepie z produktami naturalnymi). Wetrzyj w skórę głowy. Przykryj ją folią, owiń ręcznikiem. Po mniej więcej 15 minutach spłucz wodą.
Ostrożnie susz kosmyki
Umyte włosy owiń miękkim ręcznikiem frotte, po czym lekko odciśnij nadmiar wilgoci. Nie trzyj mocno kosmyków podczas wycierania. Rozpulchnione wilgocią są podatne na złamania.
Nastaw lekki powiew z suszarki. Nawet, gdy się spieszysz, susz włosy niezbyt mocnym, letnim strumieniem powietrza. Trzymaj suszarkę w odległości ok. 20 cm od głowy i zmieniaj kierunek strumienia, jednocześnie delikatnie przeczesując poszczególne pasemka palcami (jeśli ich nie modelujesz). Dzięki temu równomiernie wyschną.
Użyj grzebienia o rzadkich zębach. Czesz nim dobrze wysuszone pasma. Jeśli chcesz modelować je na szczotce, wybierz taką, która ma rzadkie i niezbyt ostre włosie. Nie szarp włosów!
Delikatnym i rzadkim włosom, które "puszą się" i nie chcą układać, zaaplikuj kurację ciepłymi okładami. Dzięki temu pasma staną się miękkie i bardziej sprężyste.
Wetrzyj olejki w skórę głowy. Zmieszaj po 3-4 łyżeczki oleju rycynowego i olejku z kiełków pszennych (kupisz w sklepie z produktami naturalnymi). Mieszankę podgrzej w gorącej kąpieli wodnej. Rozdzielaj włosy na pasemka i palcami wcieraj płyn w skórę głowy, załóż na głowę plastikowy czepek i otul ją ręcznikiem. Trzymaj okład 20-30 min, potem umyj włosy ziołowym szamponem.
Zregeneruj osłabione pasma
Jeśli włosy mają rozdwajające się końcówki, a skóra głowy jest nieprzyjemnie napięta, to oznacza, że brakuje im składników odżywczych. Końcówki obetnij u fryzjera, a prawidłowe nawilżenie skóry przywrócą zioła.
Zrób delikatny masaż. Zmieszaj po 3 łyżki suszonego kwiatu lipy i korzenia prawoślazu i zalej je 2 l wrzątku. Przecedzony, letni płyn delikatnie wcieraj palcami w skórę głowy przez 2-3 minuty. Nie spłukuj włosów, lecz pozostaw je do wyschnięcia. Zabieg powtarzaj po każdym myciu głowy. Staraj się jeść jak najwięcej warzyw i owoców, by odżywić organizm i wzmocnić pasma od środka.