Jak dbać o kłopotliwą cerę
Chciałabyś, by twoja twarz zachwycała pięknym wyglądem. A tymczasem cera jest ściągnięta, czerwieni się lub nieładnie błyszczy. Poznaj bezbłędne sposoby jej pielęgnacji, a skończą się kłopoty.
Nawilżaj, ale bez przesady
Uważa się, że nawilżanie cery to podstawa pielęgnacji, zwłaszcza gdy w pomieszczeniach i na dworze jest suche powietrze. I słusznie, bo każda skóra, także tłusta, tego potrzebuje. Ale używając codziennie kremów intensywnie nawilżających i maseczek z silnymi aktywnymi substancjami - możesz naruszyć barierę lipidową naskórka. I w efekcie na twarzy pod dolną wargą mogą pojawić się krostki podobne do trądzika różowatego. Powinnaś wtedy używać łagodnych kremów aptecznych, np.Nanobase, Astellas, ok. 28 zł.
bieraj preparaty z filtrami mineralnymi, które są dobrze tolerowane przez kłopotliwą skórę.
Złuszczaj na zdrowie
Ten zabieg wcale nie zaszkodzi problematycznej skórze, ale rób go wieczorem, gdy nie będziesz już wychodzić z domu. Jeśli masz cerę naczynkową lub suchą, sięgnij po peeling enzymatyczny, który nakłada się jak maseczkę. Stosuj go najlepiej podczas kąpieli dwa razy w miesiącu. Do cery tłustej wybierz peeling drobnoziarnisty i używaj go dwa razy w tygodniu. Dzięki temu substancje z kremów lepiej podziałają.
Odwiedź dermatologa
Gdy nie jesteś pewna, jaką masz cerę, specjalista przeprowadzi dokładną diagnozę i podpowie preparaty do jej pielęgnacji. W wypadku cery kłopotliwej - trądzikowej, naczynkowej czy przesuszonej - zaproponuje leczniczą kurację. Zdarza się, że dbasz o skórę, stosujesz kremy, a ona piecze, swędzi, jest zaczerwieniona. Zamiast poszukiwać na własną rękę nowych preparatów (źle dobrane mogą zaszkodzić), zdaj się na wiedzę dermatologa.
Znajdź swoje indywidualnie dopasowane preparaty
W drogeriach pojawiają się serie kosmetyków adresowane do kobiet w wieku np., 20+,35+, 45+ lat. Jedne kremy działają na zmarszczki mimiczne, inne są odmładzające lub naprawiają uszkodzenia DNA. Można się pogubić. Czy należy dobierać kosmetyk do swojego wieku, czy rodzaju cery? Odpowiedź jest następująca: wybór preparatów i pielęgnacja powinna być dostosowana do rodzaju cery oraz wieku. Ale każda z starzeje się inaczej. Dlatego obserwuj swoją twarz i reaguj na zwiotczenie, utratę jędrności czy przebarwienia, stosując odpowiedni specyfik, by wspomóc osłabioną skórę. Na przykład marka Lirene proponuje łączyć pielęgnację z działaniem przeciwzmarszczkowym. Kobietom po trzydziestce zaleca stosować krem przeciwzmarszczkowy (I stopień) oraz esencje na dzień i na noc do cery np.tłustej czy naczynkowej.
Nawilżaj i odżywiaj cerę suchą
Jest cienka, delikatna i matowa, a jej pory są prawie niewidoczne. Często prześwitują przez nią naczynia krwionośne. W niektórych miejscach się łuszczy, staje się chropowata i szorstka. Najszybciej ze wszystkich rodzajów cer się starzeje, ma tendencje do powstawania zmarszczek mimicznych na czole i wokół oczu.
Nie popełniaj błędów
Nie używaj do mycia twarzy mydeł ani zbyt ciepłej wody, gdyż niszczą warstwę ochronną naskórka. Gorące kąpiele i parówki są zakazane. Nie wycieraj też zbyt energicznie twarzy ręcznikiem po myciu, bo możesz zetrzeć tłuszczową warstwę ochronną i przyspieszyć wysuszenie skóry. Zrezygnuj z sauny i solarium. Ostrożnie stosuj preparaty z dużą zawartością witamin A i C.
Kremy dla ciebie
Na dzień stosuj krem o półtłustej konsystencji, niezbyt ciężki (powinien dobrze się wchłaniać), by skóra mogła oddychać. Musi on zawierać substancje nawilżające i odżywcze. m.in. kwas hialuronowy, mocznik, oleje roślinne, aminokwasy, glicerynę, parafinę witaminy A i E oraz ceramidy. Na stosuj krem odżywczo-regenerujący lub przeciwzmarszczkowy, jeśli potrzebujesz. Specjalnego kremu pod oczy zacznij używać dosyć wcześnie, już po dwudziestce.
Czym najlepiej myć twarz
Do oczyszczania cery używaj delikatnych pianek bez mydła oraz kremowych żeli, które nie niszczą naturalnej warstwy lipidowej naskórka i pozostawiają tłusty film na jego powierzchni. Preparaty nie mogą zawierać substancji zapachowych i barwników. Dobrze, by były wzbogacone substancjami nawilżającymi, np.mocznikiem. Rozprowadź "zmywacz" na twarzy, a potem spłucz ciepłą wodą.
Wsparcie od środka
Warto zastosować kurację kapsułkami zawierającymi kwasy omega-3, olej z nasion ogórecznika. Preparat zawiera kwas gamma-linolenowy, który wspomaga wytwarzanie ceramidów w naskórku, i tym samym go uszczelnia. Ponadto jest wzbogacony odżywczymi witaminami E i A. Kapsułki łykaj przez miesiąc, nie przekraczaj dawki podanej natce. Kupisz je w aptece bez recepty.
Wzmacniaj cerę naczynkową
Skóra jest cienka, delikatna, sucha i wrażliwa. Ma blady lub lekko różowy koloryt, prześwitują przez nią naczynka krwionośne, gdyż są umieszczone tuż pod jej powierzchnią. Bardzo kruche i mało elastyczne naczynka mają tendencję do pękania. Na twarzy tworzą się wtedy tzw. pajączki, skóra się nadmiernie czerwieni i piecze. Cera naczynkowa ma jednak jedną zaletę: o wiele później się starzeje niż cera sucha.
Nie popełniaj błędów
Unikaj gorących kąpieli, sauny, solarium i opalania na słońcu - największym błędem jest doprowadzenie do oparzenia słonecznego (także do odmrożenia skóry zimą). Chroń twarz kremem przed światłem jarzeniówek, bo osłabia ono naczynka. Ogranicz picie gorącej kawy, alkoholu, ostrych i gorących potraw.
Kremy dla ciebie
Stosuj na dzień i na noc hipoalergiczne kremy do cery naczynkowej i wrażliwej, najlepiej marek aptecznych. Preparaty powinny zawierać substancje obkurczające i wzmacniające naczynka, m.in. gingko biloba, kasztanowiec, wit. C, arnikę, kwas azelainowy, retinaldehyd; przeciwzapalne i kojące, np.oczar wirginijski. Mogą też mieć w składzie zapobiegającą wylewom podskórnym witaminę K.
Czym najlepiej myć twarz
Do oczyszczania twarzy i demakijażu używaj preparatów hipoalergicznych, które nie zawierają drażniących substancji myjących. Sprawdzą się mleczko i łagodny płyn micelarny do skóry wrażliwej, które nie wysuszają naskórka. Nigdy nie wycieraj energicznie twarzy po myciu, ale delikatnie osuszaj, przykładając do niej ręcznik. Nie używaj toniku, tylko zwilż cerę wodą termalną, która dzięki dużej zawartości minerałów ma właściwości kojące.
Wsparcie od środka
Zażywaj witaminy C, B2, PP oraz wapno, by wzmocnić kruche ścianki naczynek krwionośnych. W aptece bez recepty możesz kupić preparaty, tzw. suplementy diety uszczelniające naczynka krwionośne i regulujące mechanizmy przepływu krwi. Nie stosuj ich jednak na własną rękę - lepiej poradzić się lekarza dermatologa.
Oczyszczaj i matuj cerę tłustą
Skóra tłusta jest najgrubsza ze wszystkich cer. Widać na niej zaskórniki i rozszerzone pory. Błyszczy się i ma szarawy odcień. Najbardziej przetłuszcza się na czole, nosie i brodzie, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Najpóźniej się starzeje.
Nie popełniaj błędów
Nie wyciskaj zaskórników ani krostek w domu, bo możesz spowodować stan zapalny skóry. Nie przesadzaj ze stosowaniem nadmiernej ilości kosmetyków przeciwtrądzikowych, np.z alkoholem -mogą nadmiernie wysuszyć skórę. Zabiegi pielęgnacyjne wykonuj czystymi dłońmi (tłuszcz jest pożywką dla bakterii). Nie pudruj bez przerwy twarzy w ciągu dnia - lepiej osuszaj ją bibułkami matującymi.
Kremy dla ciebie
Stosuj lekkie żele oraz emulsje tzw. oil free, czyli bez tłuszczu. Na dzień wybieraj kremy nawilżające, matujące i zmniejszające wydzielanie sebum. Powinny zawierać substancje antybakteryjne i łagodzące, np.kwas salicylowy, triclosan, cynk, siarkę, miedź, witaminę PP. Na noc nakładaj kremy wzbogacone kwasami AHA, retinolem, które wspomagają złuszczanie naskórka, odświeżają go i poprawiają koloryt.
Czym najlepiej myć twarz
Do jej oczyszczania i demakijażu używaj łagodnych żeli i mleczek bez mydła o działaniu antybakteryjnym. Wybieraj preparaty z serii specjalnie przeznaczonej do cery tłustej i łojotokowej, które nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Rozprowadź kosmetyk na zwilżonej wodą twarzy, przez chwilę ją masuj dłońmi, po czym spłucz letnią wodą. Potem użyj ściągającego toniku. W ciągu dnia również warto buzię kilka razy odświeżyć i zdezynfekować tonikiem.
Wsparcie od środka
Możesz łykać witaminy z grupy B (oprócz witaminy B12), preparaty z cynkiem, który działa przeciwzapalnie, ściągająco i antybakteryjnie, i z krzemem hamującym wydzielanie łoju. Pomogą też tabletki drożdżowe lub picie napoju drożdżowego. Specyfiki te zawierają witaminy z grupy B. Kurację stosuj zgodnie z zaleceniem producenta i nie przekraczaj dawek dziennych. Preparaty kupisz wece bez recepty.