Jak dbać o włosy jesienią?

Jesień i zima to te pory roku, które wyjątkowo nie służą naszej urodzie. Po lecie nasz organizm cierpi na ewidentny niedobór wartości odżywczych, które odpowiedzialne są za piękny wygląd. W efekcie nasze włosy stają się osłabione i suche, paznokcie szybko się łamią, a skóra traci blask i jędrność. Problem, który szczególnie często doskwiera nam jesienią, to wypadanie włosów. Jego powody to zazwyczaj niedobór wartości odżywczych w organizmie, a także nieodpowiedni sposób pielęgnacji włosów. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o włosy jesienią, by były mocne i zdrowe.

article cover
©123RF/PICSEL
Maseczka na siwe włosy - dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY

1. Odpowiednio dobrany szampon i odżywka

©123RF/PICSEL

Jesienią nasze włosy potrzebują specyficznego rodzaju pielęgnacji. Stawiamy po pierwsze na wzmocnienie, po drugie na regenerację, a po trzecie na nawilżenie. Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów, czyli szampon i odżywka, powinny być dobrane według tych kryteriów. Szampon, który stosujesz jesienią, powinien być przeznaczony do włosów zniszczonych i suchych. Z kolei zadaniem odżywki jest głęboko nawilżać włosy.

2. Maski

©123RF/PICSEL

Na jesień nasze włosy stają się suche, zmatowiałe i brakuje im blasku. Podstawowa pielęgnacja, czyli mycie szamponem i aplikowanie odżywek, z pewnością nie wystarczą, by zapewnić im skuteczną ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego w jesiennej pielęgnacji włosów warto pamiętać również o nakładaniu masek odżywczych na włosy. Mowa tutaj zarówno o gotowych maseczkach, które możemy kupić w sklepach kosmetycznych i drogeriach, jak i naturalnych maskach, które samodzielnie przygotujemy w domu. Jeśli kupujesz maseczkę z drogerii, wybierz tę, która przeznaczona jest do włosów zniszczonych, a w składzie zawiera naturalne olejki nawilżające włosy. Domowe maseczki najlepiej wykonać ze składników, które działają wzmacniająco. Oto trzy ciekawe propozycje:

Maseczka z jajka i olejku rycynowego

Skutecznie wzmocni włosy i głęboko je nawilży. Swoje cenne właściwości maseczka zawdzięcza głównie olejkowi rycynowemu, który działa nawilżająco i regenerująco zarówno na włosy, jak i skórę i paznokcie. Do jej przygotowania potrzebne będą:

• Dwa żółtka;

• 10 kropli olejku rycynowego;

• Sok z połówki cytryny.

Sposób wykonania:

Wyparz jajka. Następnie rozmieszaj dokładnie żółtka w miseczce. Dodaj olejek oraz cytrynę i wymieszaj wszystkie składniki. Jeśli mieszanina ma gładką i jednolitą konsystencję, możesz nakładać ją na włosy.

Maseczka z majonezu

Maseczka z majonezu przede wszystkim nawilża przesuszone i pozbawione blasku włosy. Do jej przygotowania potrzebujesz jedynie dwóch składników:

• Trzech łyżek majonezu:

• Trzech łyżek oliwy z oliwek.

Sposób przygotowania:

Wymieszaj dokładnie majonez z oliwą, a następnie odstaw na kilka minut do lodówki. Następnie możesz nakładać maseczkę na włosy.

Maseczka z piwa

Maseczka na bazie piwa doskonale również wzmocni, zregeneruje i dogłębnie nawilży słabe i przesuszone włosy. Do jej przygotowania potrzebujesz:

• Trzech łyżek piwa;

• Jednej łyżki oliwy z oliwek;

• Dwóch żółtek;

• Dwóch łyżek śmietany kremówki.

Sposób wykonania:

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Odstaw na kilka minut do lodówki. Następnie możesz nakładać maseczkę na włosy.

Jak stosować maseczki?

Maseczki należy zawsze aplikować na zwilżone włosy, najlepiej przed myciem. Każda z trzech maseczek powinna pozostać na włosach przez około 20 minut. Następnie należy spłukać włosy ciepłą wodą, dokładnie umyć je szamponem i nałożyć odżywkę.

3. Przycinanie

©123RF/PICSEL

To jedna z najważniejszych zasad prawidłowej pielęgnacji włosów. Regularne podcinanie włosów nie tylko sprawia, że wyglądają one estetycznie, ale również wzmacnia je i odświeża. Włosy najlepiej podcinać końcem lata, w środku jesieni i w środku zimy.

4.Ochrona przed zimnem

Zimne powietrze bardzo negatywnie działa na nasze włosy. Chłód sprawia, że cebulka włosa ulega osłabieniu, a włosy zaczynają wypadać. Dodatkowo stają się matowe i mniej sprężyste. W okresie jesienno-zimowym warto zaopatrzyć się w nakrycie głowy, które ochroni włosy przed zimnem. Sprawdzą się zarówno czapka, kaptur, jak chusta z grubszego materiału.

5. Suplementy diety

art
©123RF/PICSEL

Włosy, które są osłabione i zniszczone potrzebują nie tylko wzmocnienia i regeneracji od zewnątrz, ale i od środka. Oznacza to, że oprócz pielęgnacji kosmetykami oraz ochronie przed zimnem, warto przyjmować regularnie suplementy diety, których brakuje nam jesienią. Mowa tutaj o:

• witaminach z grupy B, które poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci;

• cynku, który wzmocni włosy;

• witaminach A i E, które dodadzą włosom blasku;

• skrzypie polnym, który zregeneruje i wzmocni zniszczone włosy.

Jesienią nasze włosy, skóra i paznokcie wymagają szczególnej pielęgnacji i opieki. Jej podstawą jest nawilżenie, wzmocnienie, a także ochrona przed zimnem. Warto o tym pamiętać.