Jak młodnieć z upływem czasu

Wielu z nas chce żyć długo, cieszyć się pełnym zdrowiem, opóźnić maksymalnie długo proces starzenia się.

article cover
East News/ Zeppelin

Chcemy osiągnąć długowieczność, ale taką pełna jakości i najlepszej próby. Wiemy już, że genetyka określa nasze zdrowie i samopoczucie zaledwie w jednej trzeciej. Reszta to nasze codzienne przyzwyczajenia, styl życia, wybory dokonywane tu i teraz. Na szczęście umiejętności kierowania swoim życiem możemy zdobywać i doskonalić przez cały czas naszej egzystencji tak, by wciąż nadawać jej nową jakość.

Co robić, by żyć dłużej i wyglądać młodziej?

Ćwicz swój umysł

Ze sprawnym, regularnie ćwiczonym umysłem łatwiej nam zostać w dobrej formie fizycznej, mieć dobre relacje z ludźmi, właściwie się odżywiać i prowadzić zdrowy styl życia. Umysłowy aerobik poprawia pamięć, poszerza horyzonty, obniża ryzyko choroby Alzheimera i utrzymuje umysł w ciągłej gotowości.

By to uczynić, możemy dla przykładu zacząć podróżować w nieznane, uczyć się gry na instrumencie, zapisać na kurs tańca towarzyskiego lub też... wrócić do szkoły. Najważniejsze, by nowa aktywność obejmowała: patrzenie (zwracanie uwagi na to, co chcesz zapamiętać), wyobrażenie (przedstawienie obrazowe danej informacji), wiązanie (połączenie wyobrażenia z tym, co się zobaczyło).

Umysłową aktywność zapewniają różnego rodzaju puzzle, gry planszowe i towarzyskie, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek. Ważne, by umysł ćwiczyć, ale nie poddawać zbytniemu stresowi.

Pielęgnuj zdrowe znajomości

Ludzie powiązani towarzysko z innymi żyją dłużej niż odizolowani od otoczenia indywidualiści. Długie życie zapewnia też bliskość i intymność przeżywane ze swoim partnerem. Obniżają ciśnienie krwi, odczucie bólu, uspokajają sen i zwiększają odporność organizmu na infekcje.

Zdolność do empatii jest niczym społeczny klej. Zdolności empatyczne nie pozostają na tym samym etapie, można je doskonalić np. przez uważne wsłuchiwanie się w to, co przyjaciele mają do powiedzenia i rozmowę na temat ich odczuć.

Obniż poziom stresu

Stresu nie możemy całkowicie wyeliminować z życia, lecz możemy go kontrolować i skutecznie obniżać poprzez nabycie umiejętności odpowiedniej reakcji na jego pojawienie się.

Dokonać tego można przez niedopuszczanie do powstania bałaganu w domu i życiu, realistyczne określanie swoich możliwości, w tym wykreślenie z rozkładu dnia kilku punktów "do natychmiastowego wykonania", pozbycie się maniery wielozadaniowości i skupienie na jednym zadaniu wykonywanym na raz, naukę i praktykę technik medytacyjnych, częstsze używanie słowa "nie", co nas uchroni przed braniem zbyt wielu odpowiedzialności na własne barki.

Myśl pozytywnie

Optymiści żyją dłużej od pesymistów. Spróbuj postrzegać życie z innego punktu widzenia - niech szklanka będzie w połowie pełna, nie pusta, odkryj na nowo swoją duchowość, zwróć się ku swemu wewnętrznemu ja i - jeśli odczuwasz potrzebę - módl się bądź medytuj, zadbaj o swoje potrzeby, bo ludzie zadowoleni mają dużo większe szansę przeżycia niż niezadowoleni i sfrustrowani.

Kieruj swoim otoczeniem

Zdaj sobie sprawę z tego, że życie w hałasie, smogu, wśród ulicznych korków czy w palącym słońcu wpływa negatywnie na twoją kondycję. To równie ważne jak właściwe warunki w sypialni (estetyka, temperatura, świeże powietrze).

Są rzeczy w twoim bezpośrednim otoczeniu, na które masz wpływ i możesz je zmienić tak, by działały na ciebie uspokajająco. Dbaj o spokój ducha, nie pozwól, by nadmiar informacji zaśmiecał twój umysł i zakłócał dobre samopoczucie.

Brzmi, jak nakaz: bądź egoistą? Nic bardziej mylnego - im bardziej będziesz szczęśliwy, tym szczęśliwsze będzie twoje otoczenie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas