Jak opóźnić pojawienie się zmarszczek?
Starzenie się skóry jest nieuniknione. Wraz z wiekiem zmniejsza się jej gęstość i widoczne są zmarszczki. Możemy jednak ten proces nieco opóźnić, bez konieczności stosowania inwazyjnych zabiegów.
Zmarszczki pojawiają się w różnym wieku. Zależy to od uwarunkowań genetycznych, rodzaju skóry, sposobu pielęgnacji, a także nawyków żywieniowych. Już około 20. roku życia w skórze zaczyna ubywać włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jej jędrność i gęstość. Proces ten przebiega powoli, a wraz z upływem czasu w miejscach, gdzie skóra naturalnie się rozciąga pod wpływem mimiki, powstają kolejne linie. Mimo iż mówi się, że po ukończeniu 25 lat zegar biologiczny zaczyna tykać, nie znaczy to, że zaraz po wejściu w trzecią dekadę upływ czasu będzie widoczny. Na długo po tym można ukryć wiek pod przykrywką zdrowo wyglądającej, promiennej cery. Jak więc pielęgnować skórę, by przez lata wyglądała młodo i czy stosowanie kosmetyków wystarczy?
Pielęgnacja
Borykasz się z przetłuszczaniem twarzy, błyszczeniem w strefie T i wypryskami? Posiadaczki cery tłustej i mieszanej nie mają łatwo. Dobra wiadomość jest taka, że problem zmarszczek pojawi się u nich dużo później! Kobiety z cerą suchą powinny więc wyjątkowo przyłożyć się do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej, jednak w obu przypadkach kluczem do zdrowo wyglądającej cery jest dogłębne oczyszczenie i nawilżenie.
Codzienna, dopasowana do potrzeb skóry pielęgnacja pozwoli opóźnić procesy starzenia. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na regularne oczyszczanie skóry i dokładny demakijaż. Dobrze przygotowana do pielęgnacji skóra lepiej oddycha i chłonie produkty nawilżające. Warto wybierać kosmetyki z kwasem hialuronowym, olejem arganowym, olejem z opuncji figowej, witaminą E i A, retinolem. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze nałożyć maseczkę nawilżającą oraz wykonać peeling enzymatyczny, który pomoże zregenerować naskórek. Szczególnie łaskawe dla skóry mogą być maseczki na bazie naturalnych, łagodnych składników. Warstwę takiego "kosmetyku" można nałoży po przebudzeniu i zmyć nawet koło południa. Taki kompres na twarzy może zdziałać cuda na najbardziej przesuszonej skórze! Obowiązkowy w codziennej pielęgnacji jest treściwy krem pod oczy - to właśnie w okolicy oczu skóra jest najbardziej delikatna i podatna na zmarszczki.
***Zobacz także***
Filtry UV przez cały rok
O kremach z filtrem UV przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy wraz z pierwszymi promieniami letniego słońca, w drogeriach pojawiają się kosmetyki przeciwsłoneczne. Dermatolodzy przekonują jednak, że stosowanie kremów z SPF wyłącznie podczas opalania to duży błąd, ponieważ nawet w pochmurny dzień można się "poparzyć".
Przez cały rok jesteśmy poddawani działaniom promieniowania UVA, które przenika przez chmury (a także szyby) i stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni Ziemi. Wnikają one w głębokie warstwy naskórka i odpowiedzialne są za jej fotostarzenie, alergie skórne, przebarwienia i plamy, a także przyczyniają się do rozwoju nowotworów.
Piękną opalenizną możemy cieszyć się dzięki promieniowaniu UVB, które stanowi jedynie 5% promieniowania UV i jest zatrzymywane przez chmury. Warto więc wiedzieć, że w codziennej, całorocznej pielęgnacji skóry twarzy powinno się uwzględnić kosmetyki chroniące przed szkodliwym promieniowaniem - najlepiej z filtrem 30 lub 50 SPF. Takich kremów można śmiało używać pod makijaż lub zaopatrzyć się w ochronny podkład czy krem BB, których na rynku jest obecnie coraz więcej.
Dieta opóźniająca pojawienie się zmarszczek
To co jemy, ma w dużej mierze wpływ na nasze samopoczucie, kondycję skóry, włosów i paznokci. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w antyoksydanty pozytywnie wpływa na stan całego organizmu i pomoże zachować młody wygląd na długie lata.
Zadbaj o to, aby w twoim menu nie zabrakło warzyw, szczególnie tych bogatych w witaminę E i C - papryki, kapusty, natki pietruszki, pomidorów, brokułów, szparagów i szpinaku. W posiłkach powinny również znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, z rodziny kwasów omega-6 czy kwas alfa-linolowy, należący do kwasów omega-3. Znajdziesz je w olejach roślinnych, np. z pestek winogron, w rybach morskich, nasionach lnu czy orzechach włoskich.
Masz słabość do słodyczy? Pamiętaj, że nadmiar cukru może wywołać poważne szkody w organizmie. Jedną z nich jest fatalny wygląd skóry - pod wpływem cukru kolagen staje się sztywniejszy i bardziej narażony na uszkodzenia. W zachowaniu pięknej, młodo wyglądającej cery nie pomoże też żywność przetworzona oraz nadmiar mięsa. Jeśli więc chcesz jak najdłużej cieszyć się jędrną skórą, przemyśl swoje nawyki jedzeniowe.
Dieta uboga w witaminy i minerały oraz bogata w związki powodujące powstawanie rodników tlenowych może przyśpieszyć proces starzenia się skóry nawet o kilka lat.
Z codziennych nawyków należy się wyzbyć palenia papierosów. Potwierdzono, że u palaczy zmarszczki pojawiają się najszybciej, szczególnie w okolicy ust. Natomiast picie alkoholu, nawet w małych ilościach może spowodować szybką utratę jędrności skóry.
Stosowanie nawet najlepszych kremów nawilżających nie pomoże, jeśli nie zadbasz o prawidłowe nawodnienie skóry "od środka". Pamiętaj więc każdego dnia o piciu wody - dwa litry dziennie to minimum. W przeciwnym razie skóra prawdopodobnie będzie poszarzała, wiotka, a zmarszczki pojawią się szybciej.
***
#POMAGAMINTERIA
Inżynierowie wywodzący się z Politechniki Śląskiej prowadzą zrzutkę na bramy odkażające dla szpitali. Chcą postawić ich co najmniej dziesięć, uruchomili już działający prototyp. Możesz im pomóc i wesprzeć szpitale w walce z epidemią koronawirusa.
W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!