Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Cera dojrzała nie jest typem skóry, a jej stanem. Z czasem pojawia się u każdego, niezależnie od tego, czy do tej pory zmagaliśmy się z cerą trądzikową, suchą czy tłustą. Od jakiego momentu wiadomo, że to już? Dowiedz się, co charakteryzuje cerę dojrzałą, jakie są jej potrzeby i jakie kroki należy podejmować w codziennej pielęgnacji. Nie trzeba umawiać się na skomplikowane zabiegi kosmetyczne z zakresu medycyny estetycznej. O promienny i zdrowy wygląd skóry zatroszczyć się można (a nawet trzeba) w zaciszu własnej łazienki.

Jak zadbać o skórę dojrzałą, by była odżywiona i pełna blasku?
Jak zadbać o skórę dojrzałą, by była odżywiona i pełna blasku?123RF/PICSEL

Kiedy mówi się o cerze dojrzałej?

Skóra zaczyna się starzeć po 25. roku życia, więc jest to idealny moment, by zacząć skupiać się na świadomej i kompletnej pielęgnacji. Objawy starzenia widać przede wszystkim w tych obszarach, które są najbardziej wyeksponowane i narażone na działanie promieni słonecznych. Obserwujmy uważnie swoją twarz, szyję i dekolt. Po trzydziestych urodzinach procesy związane z upływającym czasem zaczynają przyspieszać, a określenie cery dojrzałej stosowane jest od mniej więcej 45. roku życia.

Czym charakteryzuje się cera dojrzała?

Tempo i sposób, w jaki przebiega starzenie się skóry, zależy od wielu czynników. Duże znaczenie mają indywidualne uwarunkowania genetyczne, ale też czynniki wewnętrzne (związane przede wszystkim z gospodarką hormonalną oraz sposobem odżywiania) i zewnętrzne. Do tych ostatnich zaliczają się promieniowanie UV, stan środowiska, ale też stres, błędy w pielęgnacji i stosowanie używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów.

Wraz z wiekiem w ciele zmniejsza się poziom hormonów żeńskich: progesteronu i estrogenów. Łączy się to bezpośrednio z okresem menopauzy. Pogarsza się ukrwienie skóry, a zwłaszcza naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu. Podobnie jest z włóknami kolagenowymi. Zwalniają procesy związane z regeneracją komórek.

Co to wszystko oznacza? Po czym poznać cerę dojrzałą?

  • Traci elastyczność. Owal twarzy staje się nieregularny, zauważyć można opadanie powiek, kącików oczu, ust oraz policzków
  • Widoczne stają się zmarszczki mimiczne
  • Pojawiają się przebarwienia, a także rozszerzone i pękające naczynka
  • Zmienia się koloryt skóry. Wygląda na szarą i pozbawioną blasku
  • Skóra szyi staje się wiotka, cienka, widocznie traci sprężystość
Zmiany w wyglądzie są nieuniknione. Warto jednak o siebie dbać niezależnie od wieku
Zmiany w wyglądzie są nieuniknione. Warto jednak o siebie dbać niezależnie od wieku123RF/PICSEL

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Choć nie da się powstrzymać upływającego czasu, istnieją sposoby, dzięki którym jego efekty da się spowolnić. Skóra po 50. roku życia nadal może być promienna i odżywiona. Trzeba jednak pamiętać, że nie wydarzy się to bez naszego udziału, a wklepywanie kremu nawilżającego wieczorem może nie wystarczyć.

Działaj od środka, czyli dieta dla pięknej skóry

Niedobory składników odżywczych lub błędy na talerzu bardzo szybko dają o sobie znać i zauważyć je można między innymi przez pogarszający się stan skóry. Ograniczyć trzeba przede wszystkim ilość cukru w jadłospisie i jest to zasada, której warto się trzymać niezależnie od wieku. Dieta uboga w dobre tłuszcze nie sprzyja jednak szczególnie cerze dojrzałej. Kwasy omega-3, witaminy z grupy B, a także A i to C to nasi sprzymierzeńcy. Zapominać nie można o witaminie E, która nie bez przyczyny jest nazywana witaminą młodości. Warto dostarczać sobie także żelazo, cynk, magnez, selen, wapń i potas.

Z jakich produktów je czerpać? Duże ilości surowych owoców i warzyw to podstawa. W diecie nie powinno brakować zbożowych artykułów pełnoziarnistych, olejów roślinnych i produktów mlecznych. Warto przekonać się także do wątróbki. Nie można dopuszczać do odwodnienia organizmu.

Odpowiednio zbilansowana dieta to najlepszy sposób na dostarczenie ciału dobroczynnych substancji
Odpowiednio zbilansowana dieta to najlepszy sposób na dostarczenie ciału dobroczynnych substancji

Cera dojrzała: Pielęgnacja

Wprowadzanie do swojego planu dnia prostych czynności pielęgnacyjnych, pozwoli zachować zdrowy wygląd skóry dojrzałej. Bez obaw, wcale nie zabierają dużo czasu. Zresztą ich przeprowadzanie śmiało można potraktować jako chwilę relaksu i skupienia się wyłącznie na sobie i swoich potrzebach. Jak dbać o cerę dojrzałą i jakich kroków nie należy pomijać?

Złuszczanie: Regularny peeling (wykonywany maksymalnie dwa razy w tygodniu) pomoże zapanować nad nadmiernym rogowaceniem naskórka, pozbyć się precyzyjnie wszelkich zanieczyszczeń, a także wygładzić skórę. Cerę dojrzałą traktuj delikatnie, stawiając na peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne.

Oczyszczanie: Sprowadza się nie tylko do zmycia makijażu. Skórę należy dogłębnie oczyszczać zarówno wieczorem, jak i rano. Oprócz kosmetyków przeznaczonych typowo do mycia nie zapominaj o stosowaniu toniku, który wyrówna pH skóry.

O te obszary zadbaj ze szczególną uwagą
O te obszary zadbaj ze szczególną uwagą

Nawilżanie: Cera dojrzała jak żadna inna narażona jest na nadmierny deficyt wody, co wiąże się ze wspomnianą wcześniej utratą jędrności. By wzmocnić jej barierę ochronną, konieczne jest stosowanie kremów i serum nawilżających rano i wieczorem. Używaj preparatów dedykowanych do skóry  dojrzałej i przeciwzmarszczkowych.

Ochrona przed słońcem: Nadmierne opalanie nie wchodzi w grę. Konieczne jest używanie kosmetyków z filtrem UV. Słońce znacznie przyspiesza procesy starzenia i wysusza skórę. Pamiętać o tym trzeba nie tylko podczas wypadów na plażę. Krem ochronny powinien być podstawą makijażu na co dzień o każdej porze roku.

Masaż twarzy: Będzie to bardzo przyjemne doświadczenie. Choć na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów, które mają pomagać w dbaniu o delikatną skórę twarzy, nie musisz od razu w nie inwestować. Delikatny masaż wykonuj palcami już po nałożeniu kremu. Pamiętaj, by zawsze kierować ruchy dłoni od środka twarzy na zewnątrz i ku górze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas