Jak pozbyć się odcisków i modzeli?

Niewiele trzeba, aby na stopach pojawiły się odciski i modzele. Wystarczy na spacer włożyć nowe buty albo przeforsować się podczas dłuższej wyprawy, aby doczekać się bolesnych zmian na skórze. Często chcąc ulżyć sobie w cierpieniu, stosujemy metody, które mogą tylko pogorszyć sprawę – wtedy może pojawić się bolesny stan zapalny, który goi się niezwykle długo. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się odcisków i modzeli. Zatem, co warto wykorzystać? Przekonajmy się.

Odciski na stopach są bardzo bolesne i często utrudniają swobodne poruszanie się
Odciski na stopach są bardzo bolesne i często utrudniają swobodne poruszanie się123RF/PICSEL

Czym są modzele, nagniotki i odciski?

Wymienione trzy zmiany na skórze są zazwyczaj bardzo bolesne. Dwa pierwsze powstają wskutek źle dopasowanego obuwia: najczęściej nowego, którego materiał jest zbyt sztywny, ale także już znoszonego i kiedy dochodzi do otarcia (w wypadku np. poluzowania sznurówek). Natomiast modzele powstają w wyniku długotrwałego nacisku na pewną część stopy: z nimi najczęściej borykają się panie chodzące w butach na wysokim obcasie lub borykające się z nadwagą.

Jak rozpoznać zmiany na stopach? Modzele i nagniotki posiadają rdzeń, który naciska głębsze partie skóry. Poza tym nagniotki mają kształt stożka o żółtej bądź pomarańczowej barwie, za to modzele są pozbawione rdzenia, ale mogą pękać, co może skutkować zakażeniem bakteryjnym. Odciski są bardzo podobne do modzeli, mogą mieć okrągły lub podłużny kształt, jednak pozbawione są stożka, który wywołuje ból, za to często boleśnie podrażniają głębokie partie skóry.

Jak pozbyć się nagniotków, odcisków i modzeli?

Aby pozbyć się zmian skórnych, nie trzeba do razu udawać się do lekarza. Można poradzić sobie z nimi w domowym zaciszu. Na początku warto codziennie moczyć stopy w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem soli lub sody oczyszczonej, które mają działanie antyseptyczne. Jeśli nagniotki, modzele i odciski są miękkie, można ja usuwać za pomocą pumeksu lub tarki do skóry, ale trzeba to robić umiejętnie i niezbyt intensywnie, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić zdrowych tkanek.

Stosuj opatrunki!

Jeśli chcemy szybko pozbyć się zmian na skórze stóp, można sięgnąć po stare, ale sprawdzone metody na walkę z nimi. Ulgę mogą przynieść opatrunki: istnieje kilka sposobów, które można wykonać w domowym zaciszu i sięgnąć po produkty, które są zazwyczaj pod ręką. Jeden z nich polega na przyłożeniu bezpośrednio do modzela, nagniotka lub odcisku plasterków czosnku lub cebuli zaklejenie plastrem opatrunkowym bądź bandażem (najlepiej pozostawić go na całą noc). Warzywa te zawierają związki siarki, które pomogą rozprawić się ze skórnymi zmianami.

Oprócz nich można sięgnąć po inne sprawdzone metody: niektórzy polecają świeże plasterki cytryny lub żel z aloesu, ponieważ zawierają witaminy ułatwiające regenerację skóry.

Szybkie sposoby na pozbycie się modzeli, nagniotków lub odcisków

Rozpuszczona w odrobinie wody aspiryna pomoże na zmiany skórne
Rozpuszczona w odrobinie wody aspiryna pomoże na zmiany skórne123RF/PICSEL

Jeśli zależy nam na czasie, warto sięgnąć po inne sposoby, które błyskawicznie poradzą sobie ze skórnymi zmianami. Jednym z nich jest zastosowanie kurkumy w proszku: należy wymieszać ją z odrobiną wody tak, by powstała gęsta pasta. Innym sposobem są tabletki z kwasem acetylosalicylowym, które miesza się dokładnie w taki sam sposób. W przypadku obu wariatów wystarczy nanieść przygotowane papki bezpośrednio na modzele, nagniotki i odciski i pozostawić na około 15 minut, by po kilku dniach zauważyć, że łatwo odchodzą od zdrowej skóry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas