Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?
Zaskórniki to zmiany skórne, które powstają, gdy sebum zatyka pory. Wągry tworzą się najczęściej w miejscach, gdzie jest dużo gruczołów łojowych: na czole, w okolicy nosa, na policzkach i brodzie. Jednak zaskórniki czasem pojawiają się też na plecach, klatce piersiowej czy nogach. Wągry mogą mieć postać czarnych kropek - są to zaskórniki otwarte. Natomiast białe grudki w skórze to zaskórniki zamknięte. Kolor zaskórników związany jest z miejscem i sposobem ich powstawania. Jak zatem pozbyć się zaskórników zamkniętych?
Zaskórniki zamknięte i otwarte
Czarne wągry, czyli zaskórniki otwarte nie zatykają porów. W tym przypadku ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych pozostają drożne i może wydostawać się przez nie tłusta wydzielina. Kolor zaskórników otwartych jest wynikiem reakcji utleniania składników sebum: kwasów tłuszczowych i keratyny.
Domowe sposoby na zaskórniki zamknięte
Tonik na zaskórniki zamknięte na bazie aspiryny to jedna z często wykorzystywanych domowych metod walki z białymi krostkami. Najpierw należy rozpuścić piętnaście - dwadzieścia tabletek aspiryny w stu mililitrach wody i przemywać twarz tym roztworem. Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy ma właściwości oczyszczające i jest pomocny w walce z zaskórnikami zamkniętymi. Tonik może przesuszać skórę, toteż aby tego uniknąć, warto dodać do niego kilka kropel płynnej gliceryny. Miksturę należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż dwa tygodnie. Tonik można stosować raz dziennie.
Domowa maseczka na zaskórniki zamknięte to kolejny sojusznik w walce z zaskórnikami zamkniętymi. Aby ją przygotować, trzeba zmieszać łyżeczkę sproszkowanego cynamonu z łyżeczką miodu. Maseczkę równomiernie rozprowadzamy na skórze nosa i innych miejscach, w których występują zaskórniki. Po piętnastu minutach należy zmyć maseczkę, okrężnymi ruchami masując i pocierając skórę. Dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatu zabieg dobrze jest powtarzać dwa - trzy razy w tygodniu.
Innym sposobem jest maseczka z dwóch łyżeczek cynamonu, trzech łyżek mąki gryczanej, stu gramów zmiksowanych suszonych śliwek, dwóch łyżek jogurtu naturalnego i jednej łyżki soku z cytryny. Składniki należy wymieszać, nałożyć na skórę twarzy i odczekać piętnaście minut. Po tym czasie maseczkę zmywały letnią wodą.
Zabiegi kosmetyczne na białe zaskórniki
Jeśli domowe sposoby na białe zaskórniki okażą się nieskuteczne, warto poprosić o pomoc specjalistę. W salonach kosmetycznych oferowane są zabiegi peelingu kwasami, mikrodermabrazji i peelingu kawitacyjnego. Wszystkie te metody głęboko oczyszczają skórę, usuwają zrogowaciały naskórek i nadmiar sebum.
Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Witaminy z grupy B
Myśląc o walce z czarnymi i białymi zaskórnikami, najczęściej bierzemy pod uwagę zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę. Tymczasem pomocne mogą okazać się także preparaty stosowane doustnie a dostępne w aptece bez recepty. Wsparciem podczas usuwania i zapobiegania trądzikowi zaskórnikowemu są witaminy z grupy B: pirydoksyna i ryboflawina.
Witamina B6 zmniejsza łojotok skórny poprzez zapobieganie przekształcaniu się testosteron w dihydrotestosteron, który jest odpowiedzialny za produkcję sebum. Dzięki temu gruczoły łojowe produkują mniej wydzieliny. W naturalnej postaci pirydoksyna występuje w kaszy gryczanej, w mięsie drobiowym, brokułach, ziemniakach, kiełkach pszenicy, nabiale, rybach, soi i bananach.
Witamina B2 reguluje pracę gruczołów łojowych, rogowacenia skóry i regeneracji naskórka, pomaga utrzymać zdrowy kolor i dobry stan skóry. Ryboflawinę przyjmujemy, jedząc pełnoziarniste przetwory zbożowe, mleko i produkty mleczne, chude mięso i ryby.