Jak się pozbyć opryszczki wargowej?

Nadmierny stres i osłabiony układ odpornościowy organizmu automatycznie zwiększa ryzyko pojawienia się opryszczki. Tej przykrej, a przede wszystkim mało estetycznej i powodującej duży dyskomfort dolegliwości, spowodowanej wirusem HSV-1, można skutecznie zapobiegać, stosując w pełni naturalne środki. Aby zmniejszyć ogniska wirusa opryszczki sięgnij po korzeń lukrecji, mleko, żel z aloesu, miętę, lub echinaceę, a na pożądane efekty z pewnością nie trzeba będzie długo czekać. Poniżej znajdziesz wszystkie wskazówki.

article cover
©123RF/PICSEL

Mięta a opryszczka

©123RF/PICSEL

Właściwości przeciwwirusowe mięty znane są od wieków. Sprawdza się nie tylko w leczeniu górnych dróg oddechowych. Równie skuteczna jest w leczeniu opryszczki, zwłaszcza gdy jest stosowana tuż po pojawieniu się pierwszych oznak ataku wirusa. Jak ją wykorzystać? Przygotuj:

- dobrej jakości miętę

-1 wacik

- trochę świeżej wody

Sposób wykonania:

W pierwszej kolejności zwilż wacik w niewielkiej ilości wody przeznaczonej do płukania powierzchni opryszczki. Następnie zanurz go w olejku z mięty pieprzowej. Można go trochę rozcieńczyć, aby uniknąć podrażnienia skóry. Stosuj dwa razy dziennie do momentu, aż nie będzie to konieczne.

Echinacea a opryszczka

Echinacea wzmacnia układ immunologiczny organizmu i jego mechanizmy obronne, dzięki czemu trudniej jest złapać infekcję wirusową, w tym opryszczkę. Jak ją wykorzystać w leczeniu.

Przygotuj:

- 1 torebkę suszonej Echinacei

- 1 filiżankę świeżo przegotowanej wody

Zaparz herbatkę w filiżance wody i odstaw na 10 minut. Następnie wyciśnij torebkę po wyjęciu z filiżanki i przykładaj na zmienione chorobowo miejsce.

Skrobia kukurydziana a opryszczka

©123RF/PICSEL

Najbardziej skuteczna jest pasta ze skrobi kukurydzianej, która łagodzi swędzenie, pieczenie i ból towarzyszący opryszczce. Co więcej, neutralizuje pH, dzięki czemu hamuje rozwój wirusa powodującego tę przykrą dolegliwość. Do przygotowania pasty potrzebne ci będą:

- 1 łyżka skrobi kukurydzianej

- 1 łyżeczka słodkiej wody

Sposób przygotowania pasty:

Odmierz 1 łyżkę mąki kukurydzianej i umieść w małej misce. Powoli dodawaj słodką wodę, aż do osiągnięcia konsystencji pasty. Gotowy preparat nanieść na zmienione chorobowo miejsce. Rano starannie spłucz wodą. Zabieg powtarzaj tak długo, aż opryszczka zniknie.

Aloes a opryszczka

Żel z aloesu nie tylko skutecznie eliminuje bakterie, ale działa też łagodząco na podrażnienia skóry i może przynieść ulgę w bólu. Do jednej kuracji potrzebny ci będzie żel wyciśnięty z jednego liścia aloesu. Jeśli nie masz rośliny w domu, możesz zakupić gotowy preparat. Nakładaj go bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce i trzymaj na wargach przez kilka minut.

Kompres z mleka a opryszczka

©123RF/PICSEL

Kompres z mleka przyspieszy gojenie i złagodzi ból. Jak to możliwe? Mleko zawiera białka zwane immunoglobulinami, które zasadniczo są przeciwciałami zwalczającymi wirusy, takie jak opryszczka.

Co będzie ci potrzebne do przygotowania kompresu?

- 1/2 filiżanki do 1 szklanki pełnego mleka

- bawełniane kulki lub płatki kosmetyczne

Namocz waciki w 1 łyżce mleka i stosuj go bezpośrednio na opryszczkę. Przytrzymaj przez kilka minut. Pamiętaj, że mleko powinno mieć temperaturę pokojową. Po zastosowaniu kompresu użyj czystego ręcznika zwilżonego wodą, aby usunąć mleczny osad. Na koniec potrzyj zmienione chorobowo miejsce wazeliną.

Korzeń lukrecji a opryszczka

Innym naturalnym środkiem, który może zahamować rozwój wirusa opryszczki, jest lukrecja. Kwas, który jest głównym składnikiem jej korzenia (wykazano to w kilku badaniach ), dzięki przeciwzapalnym i antywirusowym właściwościom. skutecznie zatrzymuje rozrost komórek wirusa i przeciwdziała jego objawom. Jak przygotować krem na bazie korzenia lukrecji?

Potrzebne składniki:

- 1 łyżka korzenia lukrecji w proszku lub ekstraktu

- 1/2 łyżeczki świeżej wody lub 2 łyżeczki wazeliny

Sposób przygotowania:

Wymieszaj 1 łyżeczkę proszku z lukrecji z 1/2 łyżeczki wody, aby uzyskać konsystencję kremu. Inną opcją jest zmieszanie proszku lukrecji z 2 łyżeczkami wazeliny, która przyspieszy proces gojenia opryszczki. Delikatnym wacikiem nakładaj cienką warstwę przygotowanego kremu na zainfekowane miejsce. Upewnij się, że jest całkowicie pokryte. Pozostaw na co najmniej kilka godzin.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas