Jak sprawdzić porowatość włosów?
Odpowiedni dobór produktów odgrywa istotną rolę w pielęgnacji włosów. Jednak wybór nie należy do prostych, ponieważ na rynku można znaleźć masę różnorodnych preparatów. Przed zakupem warto sprawdzić, jaką porowatość mają nasze włosy.
Typy porowatości włosów: Cechy
- Włosy niskoporowate
Włosy o niskiej porowatości cechują się małym rozchyleniem łusek w strukturze, co sprawia, że niechętnie absorbują wodę. Dzięki temu są z wyglądu gładkie oraz sypkie. Z natury są one lekkie i miękkie. Przy pielęgnacji niskoporowatych włosów ważne jest zadbać o kondycję skóry głowy, dzięki regulowaniu ilości produkowanego sebum. Nie należy używać zbyt obciążających kosmetyków, ponieważ w efekcie włosy staną się oklapnięte i przetłuszczone.
- Włosy średnioporowate
Włosy o średniej porowatości są najczęściej spotykanym typem. Mają one, jak nazwa wskazuje, średnio rozchylone łuski. Są one niezbyt wymagające, a najważniejsze w ich pielęgnacji jest zachowanie równowagi PEH (proteiny-emolienty-humektanty). Dzięki temu pozostaną one w dobrej kondycji.
- Włosy wysokoporowate
Ten typ włosów najczęściej jest najbardziej uszkodzony i wymagający. Łuski włosów są w tym przypadku mocno rozchylone, więc nasiąkają one szybko wodą. Wysokoporowate stają się włosy zniszczone zabiegami stylizacji termicznej, farbowaniem oraz często naturalnie kręcone. Wysoka porowatość włosów sprawia, że są one szorstkie, łamliwe, puszące się. Łatwiej także się rozdwajają oraz mogą być zszarzałe, matowe z wyglądu. W przypadku tego rodzaju porowatości należy stosować łagodne kosmetyki o właściwościach odżywczych i zamykających łuski włosów. Produkty do pielęgnacji nie powinny zawierać silikonów. Dobrze sprawdzą się metody olejowania i naturalne hydrolaty.
Test na porowatość włosów
Porowatość włosów można sprawdzić na kilka sposobów. Pierwszym jest ocena ich kondycji i cech charakterystycznych, na podstawie których można dopasować stopień porowatości. Jednak samodzielna ocena może być niedokładna. O taką ocenę można poprosić w trakcie wizyty u fryzjera.
Inną opcją jest zrobienie internetowego testu na porowatość. W sieci, w tym także na stronach salonów fryzjerskich, możemy znaleźć zestaw pytań na temat kondycji i naturalnych skłonności włosów. Na podstawie szczerych odpowiedzi uzyskamy informację o porowatości włosów, która jest bardziej dokładna od zwykłych obserwacji.
Najlepszą domową metodą jest test z wykorzystaniem wody. Należy umieścić w szklance wody włos. Im bardzie zbliży się on ku dnie, tym wyższy poziom porowatości. Z kolei, gdy opadnie on na sam dół szklanki to oznacza, że jest wysokoporowaty - jego łuski są szeroko rozchylone i chętnie chłoną wodę. Włosy średniej porowatości w teście najczęściej zawisnął mniej więcej pośrodku szklanki. Najmniej porowate włosy będą dryfować na powierzchni wody, ponieważ ich struktura utrudni im jej wsiąkanie.
Zobacz także:
Świadoma pielęgnacja włosów - na co zwrócić uwagę?
Pięć najskuteczniejszych domowych sposobów na porost włosów
10 wskazówek jak dbać o włosy